Нови пазар – едно историческо и културно наследство

Booking.com

Град Нови пазар се намира в североизточна България и е вторият по големина град в Шуменска област. Разположен е в котловината между три плата – Шуменското, Лудогорското и Провадийското. Името на града е остатък от мюсюлманското минало в района, когато изповядващите исляма от околните села са се събирали за петъчна молитва и за търговия между пристигналите в селището хора. И до ден днешен петък е пазарен ден в града.

Нови пазар има богата история, която може да разберем, като посетим някои от забележителностите в града. В историческия музей, който се помещава в сградата на градската художествена галерия, са изложени експонати, открити при археологически разкопки и експедиции в околностите. Материалите са от селища и крепости още от античната и късноантичната епоха, както и от времето на Първото и Второто българско царство.

В Нови пазар има килийно училище, което е превърнато в Къща – музей, има православен храм – „Св.Петка“, изграден през 1850 г. и новопостроена джамия. Храмовият празник е на 14-ти октомври, обявен и за ден на града. Всяка година в дните около празника се провежда традиционният есенен панаир.

Все пак най-хубаво е да посетите града през пролетта или лятото, когато равнинният терен на Добруджа и силно начупената повърхнина на Предбалкана са разкрили своята красота. Центърът на града през този период на годината е изпълнен със зеленина и ще ви плени със своята красота. Вървейки из него ще се наслаждавате на пълноценна разходка. Ще видите една от най-големите забележителности на града – часовниковата кула, която е обявена за паметник на културата. Строена е през 1826 г. Съвсем близо до кулата тече Крива река, която пресича центъра на града.

Великденските празници са едни от най-приятните събития в района. На Възкресение Христово се провежда традиционното великденско хоро, на което се събират всички хора от града и се веселят. Всичко това се случва на площада при Бялата чешма, за която казват, че който отпие от нея, остава завинаги свързан с града.

И до днес Нови пазар развива своята култура. От няколко години в града се провеждат национални музикални конкурси за акордеонисти и гайдари.

Нови пазар е заобиколен с духа на славното българско историческо минало. Само на 5 км. от града се  намират старинните останки от Първата българска столица Плиска. Средновековният град съхранява едни от най-значимите паметници на Плисковско-Преславката култура на площ около 23 кв. км – цитадела с мощни отбранителни стени, голям дворец, малък дворец и базилика, строена с каменни блокове. В Плиска са намерени множество останки на раннославянската и старобългарската култура.

На 13 км. в югозападна посока от Нови пазар се намира Националният историко-археологически резерват „Мадарски конник”. Той обхваща няколко декара площ и в основната си част се състои от скална маса, в която има голяма пещера, представляваща скален навес с височина около 30 метра, и малка пещера. И двете образувания са внушителни и необичайни. Те са давали подслон на най-древното населени на Балканите. В скалите ще видите и барелефът на Мадарския конник – превърнал се в един от символите на България.

И Плиска и Мадара са сред Стоте национали исторически обекта на Българския туристически съюз. А още повече от духовното и историческото минало на нашата страна може да откриете в гр. Шумен, който се намира само на 20 км. от Нови пазар.

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар