Велинград – гостоприемен четири сезона

Booking.com

Иска ви се почивка през пролетта или есента, а може би през лятото или зимата. Всеки има нужда от разпускане във всеки един сезон на годината. И ако наистина искате почивка без типичните за лятото морски удоволствия или без ски-ваканцията, то отговорът, който ви трябва е Велинград. Всеки отишъл веднъж в южното градче, известно с минералните си извори, остава очарован. А връщайки лентата назад, се оказва, че Велинград е подходящ за почивка по време на цялата година. Някак си въпреки снега или жаркото слънце, или пролетните и есенни дъждове, градът, разположен в Западните родопи, успява да запази своето очарование през цялата година.

Още с влизането във Велинград няма как да се объркате, не за друго, а защото градът е известен с това, че е е разположен общо взето по една права линия. И така просто се ориентирайте на какво ще заложите по време на почивката си във Велинград. Ако приоритет за вас са спа-процедурите, плуването в минерални басейни и похапването в механите и ресторантите с неустоими родопски специалитети, се ориентирайте към квартал Каменица. Ако искате да прибавите и разходка в центъра на града, просто наемете стая в хотел в централния квартал на града – Лъджене. А, ако залагате на всичко това, но и романтична разходка, настанете се в някой от хотелите в Чепино, за да можете да се наслаждавате на небеизвестното езеро – Клептуза.

Но и да не планирате толкова стриктно почивката си във Велинград, нищо няма да ви попречи да останете очаровани и от трите квартала на града – почти през 10 минути минават автобуси, с които ще стигнете за отрицателно време от единия до другия край на града. А той става Велингад през 1948 г. като получава името си в памет на партизанката Вела Пеева, като тогава трите села Лъджене, Каменица и Чепино се обединяват. Именно затова една от първите забележителности, на която трябва да заложите, е Историческият музей във Велинград. Точно там ще разберете повече за живота на Вела Пеева, както и за града. А ще останете очаровани и множеството занаяти, характерни за родопите, които са представени в музея.

След като сте разгледали музея, който се намира в квартал Каменица, може да продължите към Чепино. Ако за първи сте във Велинград и попаднете в Чепино, не се отчавайте от “скуката” на къщичките и липсата на множеството кафенета и ресторанти от Лъджене. Просто трябва да стигнете до парка и езерото Клептуза. А очарованието да хапнете прясно приготвена риба на терасата на някой от ресторантите над езерото, е несравнимо. По-романтичните могат да се разходят из езерото и с водно колело или лодка. Търсещите по-екстремно забавление пък могат да пояздят в близката конна база, а по-спокойните – просто да научат повече за природата и животните в този край, разглеждайки информационните табели в парка до езерото. Малчуганите също няма да останат разочаровани –  и тук пазарната индустрия е намерила своето място под формата на симпатични сергии, типични за лунапарк, предлагащи топки, водни пистолети, кукли-барбита и какво ли още не. Въпреки това велиградчани пазят ревниво своето езеро, тъй като се гордеят със своя природен феномен. А това е така, защото Клептуза е най-големият карстов извор в страната. Самата представа, че всяка секунда от него извират до 1200 литра студена вода, е достойна за уважение. Разбира се, част от тази вода се използва за питейните нужди на Велинград, а останалата образува две езера, които се вливат в Чепинската река, оттам в Марица, та до Бяло море.

Щом сте стигнали до Чепино, просто излезте от града и търсете село Дорково. Само на 6 километра от него, ще стигнете до крепостта Цепина, която наистина си заслужава да видите. Ще останете удивени от факта как тази крепост, чиито външни стени обхващат площ от 25 дка, е била издигната на висок скалист връх на 1136 метра надморска височина. А най-голямо удивление е замъкът, построен на самия връх. Цепина е униклана и с това, че през средновековието е била една от най-известните родопски крепости, по-късно завладяна от Византия. Крепостта влиза отново в пределите на България по време на управлението на цар Калоян.

Ако искате да продължите с удивленията, Велинград предлага много въжможности за това. Така че просто попитайте за Лепеница. А след като изминете само 13 километра от града, ще стигнете до пещерата, която е една от 17-те пещерни обекта в страната. Любителите на силни преживявания, просто да влизат, защото споменът от видяното е неописуем. Пазете главите – входът на пещерата е висок само един метър. Влезете ли обаче, не пропускайте да разгледате и трите етажа на дългата малко повече от километър и половина пещера. На най-долния етаж тече река, а на втория етаж пък могат да се видят три езера при дъждовно време и две, когато е суша. На третия етаж вече ще се отървете от влагата и само ще разглеждате уникалната пещера.

Ако още ви се разхожда, просто попитайте някого – във Велингард и околностите му изобилието от интересни места или просто такива за разпускане сред природата, е голямо. Но ако искате да усетите и глезотиите в града – обратно към хотела. Всеки един от хотелите разполага със спа-център. Разнообразието от обикновени до екзотични масажи  не само ще ви отпусне от евентуалната мускулна треска след разходката, но ще ви накара да си мислите, че не искате да си тръгнете от Велинград. А след масажа удоволствието от отпускането в минерален басейн или джакузи с винаги топла вода, е несравнимо. А не пропускайте да поседите и в “турската баня”. Не само ще изчистите “черните” мисли от ежедневието, но и кожата ви ще стане като бебешка.

И след тази пълноценна почивка, оставете си повече време на тръгване от Велинград. Защото само за по-малко от половин час може да стигнете до Батак и да отпуснете погледа си по водите на едноименния язовир. Ако имате още почивни дни може пък и да ви се прииска да останете в някой от хотелите в местността “Цигов чарк”, където се намира язовира. И в единия, и в другия случай, не пропускайте да се повозите на водно колело, а за по-смелите и сръчни – има няколко кану каяка.

В самия Батак задължително трябва да разгледате малката каменна църква “Св. Неделя. Чувството след като влезеш в нея варира от смръзващ ужас, през огромно уважение до национална гордост. И всичко това е предизвикано от костите на героите, следите от изкопи, които майки са копали с ръце, за да спасят децата си от ужасяващото клане, следите от ятагани и дръвникът.

Тръгвайки от Велинград не пропускайте да се разхдите и до село Юндола, което се намира на 16 километра в северозападна посока от града. И карайте бавно – гледката по поречието на река Луковица определено си струва. Всеки скиор знае за местността Юндола, но пък тя е и добра отправна точка за просто решилите да се отдадат на планински туризъм.

И казвайки “довиждане” на Велинград и спускайки се по обгърнатия от скали път, намалете скоростта и помахайте на теснолинейката, която иначе трудно ще ви догони.

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар