До Трън и живописните ждрела в района

Booking.com

За своето поредно пътешествие из красивата ни Родина, този път изберете западната част на страната и по-точно град Трън и околностите му. Планинското градче се намира близо до границата със Сърбия и е живописно разположен на двата бряга на река Ерма, в най-източната част на високопланинската котловина „Знеполе”. Заобиколен е от красиви хълмове.

Благодарение на долината в която Трън е разположен, тук е по-студено през зимата и по-топло през пролетта и лятото. Ако посетите това красиво място през студените месеци ще забележите, че снеговете по по високите планински върхове на тези места се запазват дълго, като се задържат почти до края на месец май. Ако пък сте гост на Трън през летните дни ще почувствате освежаващата планинска хладина дори през най-топлият месец август. Многобройните природни и културни забележителности в района ще предизвикат у вас приятни емоции и спомени. Ще узнаете, че в древността през района на днешния град е минавал т.нар. „Знеполски друм”, известен още като „Стария път”. Той е свързвал Дубровник и Адриатика със Сердика. По тази причина, още от времето на турското робство градчето е имало изключително значение като оживен търговски център.

Днес в пещерите около Трън има многобройни доказателства, които говорят че тези земи са били заселени много по-раво – още от времето на неолита. Археолозите са на мнение, че траките също са обитавали днешните трънски земи. Интересуваики се от историята на района, ще научите че за пръв път Трънско влиза в пределите на България при управлението на хан Омуртаг. По време на османското иго този български край изживява истинска агония – местния турския управител Кара Фейзи подлага трънското население на жесток тормоз. По негово време са разрушени няколко църкви и манастири, а голяма част от горските масиви в района са опожарени.  След смъртта на турския управител неговото дело е продължено от сина му, който бил още по-жесток. Когато пристигнете в града се радходете из центъра на Трън за да почувствате атмосферата на този зелен, планински град. Можете и да отпочинете в някое от приятните заведения, а след това да поемете към многото забележителности в района, които неминуемо ще се запечатат в съзнанието ви със своята красота и величие.

Поемете по шосето пресичащо по мост водите на река Ерма. В ляво от пътя ще видите пътека, водеща към Трънския манастир „Св. Архангел Михаил“. Преди да достигнете до манастирските порти ще видите манастирската чешма, до която се извисява вековно дърво. За съжаление днес манастира е запустял, но за това пък мястото е много красиво. Ако се върнете по еко пътеката в обратна посока ще стигнете до едно райско кътче по поречието на река Ерма – Трънското ждрело. Ще научите, че тази река, виеща се живописно между буйна растителност и величествени скали извира в съседна Сърбия, а пътят и към в нашата Родина преминава точно през намиращото се край града Трънско ждрело. Тази величествена природна забалежителност се намира на 3,5 км северно от град Трън, близо до село Ломница, поради което ждрелото е наричано и с името Ломнишкото. Още щом пристигнете на това дивно място ще се впечатлите от живописните скални масиви обграждащи речната долина. На места те достигат над 100 метра височина. Цялата красота на това дивно кътче ще можете да разгледате най-безопасно от изградения над ждрелото мост. От тук ще видите, че ждрелото представлява тесен скален пролом разположен между стръмни, отвесни скатове. В най-тясната си част ждрелото е широко около 10 и дълго стотина метра. Ще забележите как на места буйните води на река Ерма образуват малки вирчета и един 4 м водопад. Край речното корито ще забележите и друга очарователна картина – сивите варовикови скали, сякаш са загубили своята суровост, обрасли от мъхове и люлякови храсти. От двата бряга на реката се издигат две канари, достигащи до 200 м мисочина. Имената им са също толкова причудливи, както и формите им – „Църковището” и „Жилав камък”. От екскурзовода ще научите, че от южния край на ждрелото води началото си небезизвестната „Трънска екопътека”.

Ако обичате пешеходния планински туризъм преминаването по цялата й дължина ще ви отнеме около 8 часа. При изминаването на 13 километровата пътека ви очакват както равни участъци, така и стръмни изкачвания и слизания. Има живописни мостчета и горски стъпала. Освен за еко-туризъм Трънското ждрело предоставя и отлични възможности за алпинизъм. Още през 1961 г. това красиво място е обявено за природна забележителност и защитена територия. Мястото наистина е уникално и ненапразно е вписано под номер 39 към стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз. Ако сте дошли тук с планински водач ще научите интересни факти, свързани с природния феномен. Ще ви разкажат за откритите по тези места останки от келтски поселения, езически светилища и други археологически находки.

Друг скален феномен, намиращ се на около 40 км от трънското село Банкя е ждрелото на река Ябланица, известно още като Ябланишкото. Може дори да не сте чували за това уникално място, но озовете ли се в Трънско непременно го посетете. Още в началото на красивото ждрело ще ви посрещне минерален карстов извор, а над него – скалния заслон „Меча дупка”. Предстои да преминете през чудно красиво природно кътче, през дървени стъпала и мостчета и така ще достигнете до известния с двуметровия си водопад „Зелени вир”. Красота и величествена природа! Когато сетивата ви се наситят на това очарование тръгнете по посока село Врабча. Вляво от шосето, преди да влезете в селото ще видите малка пътечка, която сякаш ви кани да поемете по нея. Тръгнете ли натам ще видите, че тя следва течението на Врабчанската река. Само след минути пред вас ще се окрие нова прелест – красив пролом, който реката е издълбала във варовиковите скали обграждащи мястото. Тук също има падаща вода – високия 4 м Врабчански водопад. Ще се насладите на живописна гледка – скален тунел, а до него карстовия извор, от чиято вода може да пиете. Сред цялата тази красота има изграден и приятен кът за отдих на туристите, от който непременно се възползвайте.

Когато поотпочинете и се подкрепите с храна поемете по туристическата пътека, стигаща до село Банкя. Пътят ще ви отнеме около 40 минути, а маршрутът е лек и приятен. Тъй като се намирате в планински район, трябва да знаете че Трън е разположен в близост до живописния връх Руй, който се издига на 2280 м над морското равнище. Интересно е, че граничната линия между България, Сърбия и Черна гора минава по самото било на върха. Предприемете ли туристически поход в този район ще се убедите в красотата на Руй планина. Стигнете до село Ломница. В центъра на селото преминава  живописната река Ломница. Като я прекосите ще видите маркирана туристическа пътека, водеща към хижа „Руй”. Тръгнете ли натам ще стигнете до хижата са около 2 часа и половина. Най-добре е да пренощувате в хижата и на сутринта да поемете към връх Руй.

По време на планинските преходи не откъсвайте очи от природните гледки. Ще се окажете обградени от гъсти борови гори, редуващи се с пъстроцветни поляни и планински ливади, а тук там над вас ще надничат причудливи скални образувания. За да покорите върха можете да тръгнете и от други места. Изходни точки към връх „Руй” са  селата Туроковци, Ломница, Забел или Зелениград. Стигнете ли горе определено няма да съжалявате. От това високо място се открива неповторима панорама към четирите посоки на света.

Не пропускайте и село Зеленград. То е разположено на 10 км от Трън и е уникално с красивата си природа. Още на влизане в селото ще забележите надвесен над него скален масив. Интересно е, че това всъщност са 7 отделни скали подредени една зад друга, но с различни височини. Този шедьовър на природата в трънския край е известен като Зеленоградската скала „Шильи камък“. Ще узнаете, че сред това дивно място археолозите са открили много останки от антични и средновековни укрепителни съоръжения, което показва че в древността селището е имало защитна цел. На западната страна на скалния масив  ще видите изсечена малка църква, известна като „Царева църква” Специалистите предполагат, че тя датира от времето на Средновековието. В подножието на скалите, от западната им страна, ще дочуете ромон на вода. Тук, през малка китна горичка протича Зеленоградската река, чиито води остават буйни дори през летните жеги.

Ако тръгнете по пътя за Брезник ще минете и през село Филиповци. Отдалеч ще видите извисяващия се над селото връх „Драговски камък”, висок 1120 м. Върхът има формата на огромна каменна пирамида и макар че изглежда труднодостъпен, не е така. До това дивно място можете да стигнете по живописна пътека, минаваща през филиповската махала „Драговци”. Ще узнаете, че и тук някога се е намирала важна крепост, от която още личат основите. И ако въпреки планинските разходки не сте почувствали умора и не сте се насители на красивата природа окола вас, спуснете се към Врабчанския водопад или пък поемете към „Зелени вир”. От тези места можете отново да стигнете до Трънската екопътека и така отново да се върнете в града. Ако пък решите да поостанете, пленени от чистия въздух и природните дадености в района можете да разпънете палатка край близкия Ярловски язовир. Ще го откриете до село Ярловци, намиращо се на 11 км югозападно от Трън. Тук ще преоткриете уникалното съчетание на планинска природа, свеж въздух и водна шир. Няма как да не напуснете този край с малко тъка. И как иначе – тук си обграден с девствени гори даряващи те със спокойствие, около теб се щирят тучни ливади изпъстрени с дъхави треви, а кристалните води бликат в реки, вирове и водопади… Не можеш да си тръгнеш просто така. Остава ти приятните изживявания и мисълта някой ден отново да посетиш това райско кътче от България!

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар