Словакия – пасторалното сърце на Европа

Booking.com

Малко странно е в забързания и динамичен 21 век да откриеш в центъра на Европа спокойствието и тихия пасторален ритъм на живот. Затова ви препоръчвам да посетите Словакия.

 

Жителите на тази страна са успели да пренесат през вековете спокойния ритъм на живот, да съхранят напокътната богатата си  природа и да запазят паметниците си на културата за следващите поколения.

 

Словакия е сравнително малка страна с територия по-малко от 50 000 кв.км и с малко повече от 5 милиона жители. Природата й е невероятно девствена и разнообразна. Около 45% от страната е покрита с гори, главно иглолистни. Голяма част от територията й е заета от Западните Карпати, чиито най-висок връх е Герлаховски Щит – 2655 м. Около река Дунав и неговите два притока – Вах и Хрон са разположени низини. На изток попада малка част от долината на Тиса.

 

На територията на Словакия има девет национални природни паркове, заемащи 18% от страната, 1200 термални извора, 3800 познати пещери, езера и културни паметници, проследяващи историята на народа й.

 

Да ви разведа първо по националните паркове.

 

Националният парк Високи Татри е най-старият, създаден през 1948г. Това е областта на най-високите върхове на Карпатите и се характеризира със следи от гледчери, езера от гледчери, местни растителни и животински видове. На това малко пространство има 300 върха. Тук са разположени много хижи, рехабилитационни и почивни станции. Към този парк принадлежи полско-словашкия биорезерват, вписан в Юнеско. Белянската пещера (Belianska jaskyna) е единствената пещера, отворена за туристи.

 

Нацинален парк Ниски Татри се характеризира с древен пейзаж на високите планини, с голямо количество от пещери, дълбоки дефилета, богата горска флора и фауна. Особено атрактивни са Дамяновската долина и нейните пещери, върховете Хопок 2024м и Dumbier 2040м, както и пещерата  Demanovska jaskyna slobody.

 

Националният парк Pieniny обхваща чудна зона от карстови образования по поречието на Дунав и характерния пейзаж на Замагорие. Той се простира на територията на Словакия и Полша. Тук се намира паметникът на културата – Червеният замък.

 

Националният парк Малката Фатра лежи в западната част на Карпатите. Той е характерен с доломитния и варовиков релеф. Тук могат да се срещнат растения и животни, характерни само за тази местност. Националният парк Малката Фатра е познат още като страната на националния герой Janosik.

 

Националният парк Словашки рай има уникален карстов релеф, предлага несравнимо красиви каньони и планински възвишения. Тук се намират  най-дългата пещера в Словакия – Стратенска и световно известната Добшинска ледена пещера. Клисурите са достъпни от железни или дървени стъпала. Панорамната площадка Томашовски предлага невероятно преживяване на гледката в дълбоката клисура на река Хорна.

 

Националният парк Муранска планина е известен с добре запазеното карстово високопланинско плато с карстови пещери. Тук се отглеждат коне – характерна порода за карпатите.

 

Националният парк Полонини в Източни Карпати предлага пейзаж с хълмисти пясъчници и добре запазени древни букови и иглолистни гори. Той се намира на границата с Полша и Украйна и е богат със съществуващи планински ливади (Poloniny). Типична картина за пейзажа са запазените живописни източно православни дървени църкви.

 

Националният парк Голяма Фатра обхваща гори от бук и ела, места с до 600-годишни дървета, тис, борови дървета и алпийски растения. В неравния  терен има впечатляващи формации, най-известни са клисури на Gaderska и Blatnicka долина. Във варовика се намират множество пещери (Harmanecka пещера и т.н.) както и  съществуват множество минерални извори.

 

Словашки карстов национален парк се характеризира с най-големите находки от подземни кухини в Словакия, от 8 пещери там са достъпни две: Domica Gombasecka и пещерата Brazda с най-дълбоката пропаст в Словакия – на 200 m дълбочина. В карстовите райони растат топло любящи дъбови гори и сухи растения.

 

Словакия е известна като царството на пещерите от световен мащаб. Пещерите са истински бижута на природата. На своята малка територия Словакия има над 3800 познати пещери, които са разположени главно в Словашкия карст и в Татрите. От всичките достъпни по специална квота за туристи 12 пещери са национални паметници. Ochtinska aragonitova jaskyna, Domica, Gombasecka jaskyna , Jasovska jaskyna, Dobsinska ladova jaskyna са световни паметници на природата под егидата на ЮНЕСКО. Най-дълга – 24 км е системата на Демяновската пещера в Ниските Татри, а най-дълбоката е 432 м е Стари град, а най- високо разположената между 2077м и 2080м се намира в Червените планини, в словашкия карст е най-дълбоко лежащата пещера – 503м, а в Краснохорската пещера се намира най-големият сталагмит в света – 32,60м, включен в рекордите на Гинес.

 

Да отидеш в Словакия и да не видиш нейните замъци е просто непростимо. В западна Словакия са замъците:

– Замък Бечков (Beckov) се намира на 20-тина километъра от Тренчин (Trencin). Неговите руини се възвисяват над скалите на Бречков. Тук в музей се съхраняват документите на замъка.

– Замъкът Божнице (Bojnice) е най-известният и красив паметник в Словакия. Той се извисява с неговата пирамидална структура и кръгли кули. В него целогодишно се експонират изложби за изкуство и история. Като атракция може да участвате в лов със соколи, да видите най-старата липа в Словакия и да присъствате на  международения Фестивал на Духовете и спиритуализма.

– Замъкът Cachtice има мрачна слава. Той се издига злокобно над скалите. В началото на 17 век е принадлежал на графинята Елизабет Bathori. Според легендата тя се е къпела в кръвта на млади девици, за да запази младостта си. Говори се, че повече от 600 момичета от близките околности са станали нейни жертви.

– Замъкът Червеният камък е една от най-добре запазените крепости в Словакия. Той е с праоъгълна форма с двор посредата, с високи покриви. Има монументални подземия. Разположен е в подножието на Малките Карпати. В замъка се експонира голяма колекция от битови предмети, представена е галерия с произведения на стари майстори, предимно от Централна Европа, има и добре организирана военна изложба.

– Замъкът Девин са намира на 10-тина километъра от Братислава по река Дунав. Над непристъпни скали се издигат неговите руини. Той е разрушен през 1809 г. от Наполеоновата армия. Недалече от замъка е мемориала на Лудовит Стур, воювал за независимостта на Словакия от унгарците, което прави Девинския замък символ на героичното минало на словакия.

– Замъкът Тренчин се възвишава на висок скалист нос над града Тренчин. Днес той е собственост на Музея на Тренчин и в различните му части има интересни експозиции, включително и впечатляващата „Словашка Хералдика”. Тук може да видите гравиран от Римската армия надпис от 179 г.

 

В централна Словакия се разполагат замъците:

– Новият замък в Банска Ставница е построен през 1564-1571 г., като част от укрепителната система на града. Издигащото се над хълма кубично тяло с кръгли кули по четирите краища е поставено в брилиантна стратегическа позиция. От тук се разкрива красива гледка към историческия град и заобикалящия го район. В замъка има уредена експозиция от войните между Хабсбургите и турците.

– Будатинският замък принадлежи към водните замъци, с кръгла кула посредата,  защитени в миналото от потоци и наводнени ровове. Той е построен в периода след татарските нашествия. Днес истинска атракция е най-големият в света музей за кошничарски изделия. Може да видите петли, хора, змейове, изработени с кошничарска техника.

– В замъка Kremnica доминираща функция в панорамата на града има църквата „Св. Екатерина”, патрон на гр. Kremnica с нейната камбанария.  Тя не е типична за готическия стил. Нейната камбанария е изградена през втората половина на 15 век и служи и за отбранителна кула на замъка. След като изкачите 127 стъпала до върха на камбанарията, пред вас се открива прекрасна гледка към града и околностите.

– Замъкът Орава се посещава от туристи от всички краища на света, които идват да се запознаят с неговите исторически и художествени ценности. Сведения за Орава за първи път срещаме, когато семейство Balasa го подарява на Крал Бела ІV през 1267г. През 1298 г. той става собственост на словашкия земеделец Matus Cak. През следващите 250 години той многократно сменя своите собственици, докато през 1556 г. става собственост на фамилията Thurzo, които доизграждат и укрепват замъка. През 19-ти век замъкът претърпява голяма реконструкция, като средната му част е възстановена в готически стил. След Втората световна война той е адаптиран за Исторически музей на Орава. Днес в замъка може да видите археологическа, етнографска и природонаучна експозиция, а също така да се запознаете с документи за средновековното правосъдие. Може да наблюдавате и сценка на бой на рицари за сърцето на своята дама. Освен това, съгласно легендата, може да се погледнете огледалото, което прави дамите красиви, но внимавайте, легендата гласи, че ако се погледнат в друго огледало, може да станат грозни. А от кулите на замъка се открива зашеметяваща гледка към околността.

– Замъкът Зволен (Zvolen) е уникален с това, че се намира в центъра на града. Крепостта е построена през 1370-1380г. и е била предназначена за кралските гости. Днес той е приютил изложби на Словашката национална галерия. Може да видите експозициите „Старо европейско изкуство”, „Из историята на Зволен”, различни произведения на словашки художници от 20-ти век.

В източна Словакия има сравнително по-малко замъци:

Замъкът Кецмароке (Kezmarok) е единственият запазен в региона. Той е изграден за защита на града. Днес тук има подредени много интересни композиции. Една от тях е посветена на занаятите и техните гилдии и масони от 15 век насам. Може да се запознаете с 37 независими гилдии. Друга експозиция показва въоръжението от Средновековието до 19 век. – ризници, ножове и др. Един от най-интересните експоната са два ножа . Те се закачат на стената на кулата – червения при опасност от нападение на града, а черният предупреждава хората по време на чума. Много е интересна експозицията на „Съюза на стрелците”, по подобие на гилдиите на занаятчиите. Той е съществувал от 1510 г. до Втората световна война. Има показани награди и отличия от състезания през 400 години на съществуването му. Има и много интересен музей на лекарите и аптекарите. Друга изложба показва историята на туризма и алпинизма във високите Татри.

– Замъкът Спис (Spis) е един от най-големите в Централна Европа – повече от 4 ха. Той се слива с хълма и представлява негов органичен завършек. От 1993 г. е вписан в културните паметници под егидата на ЮНЕСКО. От него се открива красива панорамна гледка към околността.

 

Ако пък сте любител на идилични гледки, посетете мелниците на Житния остров. Между Дунав и Малкия Дунав се простира най-големият речен остров в Европа – Zitneho ostrova. След като мочурливата местност е била обезводнена, някъде през 11 век тук са строени мелници. Към 18 век тук е имало 120 воденици – корабни мелници и на колела. Мелници може да видите и в Tomasikovo, Jelka и в Dunajsky Klatov. Последната плаваща мелница се намира в Коларово (Kolarovo) на Малкия Дунав, където може да преминете и по 86 метра дългия дървен мост.

 

Словакия е богата на съхранени дървени църкви. Дървените църкви, ювелирни творби на народното творчество, са изградени само от дърво, без нито един пирон. От 300 съществували някога църкви днес са запазени 50 – римокатолически и източно православни, строени 16-18 век. От двете страни на Карпатите на словашко-полската граница може да се любувате на 100 запазени дървени църкви.

 

За  да се любувате на готиката направете едно пътешествие по „Словашката готическа улица”. Регионът на  Spissko-gemersky kras се е прославил с паметници на готическата архитектура и носи названието „Готическата улица”. Тя е дълга 267 км и преминава през Route Spissky Stvrtok – Dravce – Hrabusice – Levoca – Spisska Kapitula – Zehra – Spisske Vlachy – Spisska Nova Ves – Markusovce. Може да се радвате на фреските в Zehra и Dravce, на замъците Spissko и Markusovce, църквите в Zehra и Dravce и др.

 

Словакия предоставя тръпнещи преживявания на ловците. Благодарение на щедрата природа, ловът води своите традиции в Словакия от 15 век. Тук  може да се ловуват елени, черен лопатар, сърни, мечки, които са 250 на брой. Има и пернат дивеч – диви патици, фазани, яребици.

 

Словакия няма излаз на море, но пък предлага водни забавления на двете си езера –

 

Слънчевото езеро – 116 ха и Zemplinska sirava – 33 кв.км,  където има всички условия за приятна почивка, водни спортове, риболов.

 

Ако пък сте ценител на виното, може да тръгнете по пътеките на винения туризъм.

– Пътеката на виното в Малките Карпати свързва някогашни кралски центрове на винопроизводството, която започва от Братислава, през Svaty Jur, Pezinok при  Modra и се стигне до Карпатите.

– Винната пътека  Kamenin на Sturovo води своето начало още от келтите. Тук може да се насладите на Токайско вино.

– Сдружението „Hontianska vinna cesta“ е основано от 2000 г. в Hokovce- Hont. Токайската пътека е един от най-известните винарски райони в света. От тук произхождащите златни капки са известни от векове като Vinum Regum, Rex Vinorum – виното на кралете, крал на вината. Програмата Tokaj TRIP ви кани на дегустация на вино в типични винарски изби и вино барове, където се наслаждавате на  кулинарни специалитети и  токайско вино.

 

За довиждане ще посетим столицата на Словакия – Братислава. Братислава е разположена от двете страни на река Дунав. Тя е тих и спокоен град с около 400 000 жители. Основна забележителност на града е Братиславският храд. Хълмът е бил крепост за всички племена и държави, обитавали и владели земите на днешна Словакия – келти, славяни, римляни, унгарци, австрийци. Старият Братиславски замък е претърпявал значителни промени през вековете от готически в бароков стил, бил е многократно разрушаван. От неговите стени може да хвърлите поглед към съседните Австрия и Унгария.

 

В Стария град може да се любувате на готически и барокови дворци, кметството, Михалската порта, готическата катедрала „Света Мария”. Катедралата Св. Мартин” е най-голямата и най-стара църква в Братислава. Тя е построена в готически стил през 14-15 век. Била е Кралската катедрала на унгарските крале, като тук се е венчала и Мария Тереза.

 

Може да посетите Старата радница – датирана е от Средновековието (13ти век) и се намира в едно каре с кметството. Църквата на ордена на Св.Клара – Готическа църква и манастир, построени през 1302 г., по някое време е бил дом на унгарския композитор Бела Барток. Църквата на ордена на Капуцините е построена през 1717 г. от ордена на капуцините. Пред нея има колона на Дева Мария в памет на епидемията на чума.

 

Друга забавна забележителност е Dinopark Bratislava – уникален парк за развлечения на Словакия. Dinopark Bratislava представя животни от мезозойския период в тяхната естествена среда, както са живели на нашата планета преди много милиона години. Някои модели са статични, а някои от тях са  задвижвани от компютър.

 

Последната забележителност от Братислава е от наши дни. Това е Новият мост над река Дунав. В категорията на мостовете с една опора той е световен лидер. Построен е през 1967-1972 г. от «Допрастав Братислава» и «Гутне монтаже Острава» по проект на архитектите Йозеф Лацко, Ладислав Кушнира, Иван Сламеня, Арпад Тесара и Йозеф Звара. Въведен в експлоатация на  26 август 1972г., той представлява еднопилонов метален мост без опори с ветрилообразни едностранно разположени обтяжки. На 80 м височина е разположен ресторант, заради формата си на летяща чиния, наречен НЛО. На 10 м над него има открита панорамна тераса. от която се открива страхотна гледка към околността и при добра видимост може да се види до 100 км  в далечината.

 

За сега казваме до скорошни срещи на Словакия, качваме се на високоскоростния катамаран по река Дунав и след 75 минути сме във Виена. Ще ви се обадя от там.

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар