Между Атлас и Сахара

Booking.com

Отново тръгваме на път. Отново мониторът е нашата карта на света, а мишката на компютъра – нашето превозно средство. Настанете се удобно, пуснете на воля цялото си налично любопитство и затаете дъх. Заглавието сигурно вече ви е ориентирало в коя част на света ще разходим мечтите и фантазията си. Разбира се, искрено ви пожелавам там да се разходите и самите вие – тялом и духом. Преди това обаче, нека ви опиша поредната дестинация. След това вие ще решите дали да последвате тези редове или те ще си останат само поредната прочетена статия за любители пътешественици. Каквото и да изберете, приключението е сигурно. Е, в единия случай е малко по–реално, но всъщност е въпрос на фантазия.

Ако някога сте стъпвали по горещите пясъци на Северна Африка, то значи знаете какво е усещането, отивайки в тази част на света.  Прибрахте ли тюрбана от предишното пътешествие? А фереджето, и то ли е в градероба? Извадете ги, ще ви потрябват отново там, накъдето сме се запътили. Алжир. Разположил своите близо 2 400 квадратни километра площ върху земя, която в единия край е покрита с растителност и живот, а другата – с пясък и изпепеляващо слънце.  Това е Алжир – на север е планината Атлас, а цялата централна и южна част на страната е заета от пустинята Сахара. Както се казва – за всеки по нещо. Това е перфектната дестинация, ако сте решили да изпробвате възможностите на природата за съчетаване на иначе така несъвместими дадености.

Разбира се, освен разходка с камила по пясъците на Сахара и влажно – зелен излет в планината, Алжир може да ви покаже още много интересни места. Въпреки това, страната се посещава едва от около 700 хиляди туристи годишно. Причините за това са най – различни, но не те са тема на нашата статия сега. Като запалени любители пътешественици се отправяме отново към една нетрадиционна дестинация за голяма част от населението на света. Преди това обаче, трябва да прибавите към багажа си и френски разговорник, без който би ви било доста трудно да комуникирате в Алжир, тъй като, след арабския, естествено, като бивша колония, втори официален език е френският, а английският не е особено разпространен.

Сигурно вече сте нетърпеливи да преминем границите и да влезем в Алжир. С прашни крака и любопитни очи слизаме директно на международното летище в столицата Алжир. Като много други древни градове, и тя представлява симбиоза от стара и нова част. Именно това я прави така привлекателна и желана за посещения от макар и малкото туристи. Старата част на града е типичната за всички тсари части на други градове по света – малки тесни улички, прегърнати от двете страни от старинни сгради в арабски стил. Ако допреди посещението ви в тази част на града, шофирането ви се е струвало кошмарно, то сега ще ви се наложи да преосмислите мнението си, защото тук трафикът ще изиска от вас да покажете на какво сте способни зад волана. Това, разбире се, е е стествено и симпатично неудобство, без което не бихте могли да изпитате истинската атмосфера на Стария Алжир. Той все пак не е бил проектиран и строен за съвременните превозни средства. За разлика от него, новата част на града ще ви върне мълниеносно в цивилизацията. Тук кипи съвременен живот и строителство. Музеи, градини, джамии и модерни сгради на хотели, министерства и банки ще ви накарат да се усъмните къде сте били преди малко, когато сте преминали по тесните старинни калдъръмени улички на Стария Алжир. Тези от вас, които обичат препратките в историята, ще посъветвам да посетите катедралата „Нотр Дам Дафрик”.  Като най – добрите в цяла Северна Африка се славят Музеят на местнине и Музеят на изящните изкуства, както и Етнографският музей „Бардо”. Струва си да се изкачите и по планинските склонове край столицата Алжир, защото ви очакват главозамайващи  гледки на маслинови градини или пък покрити със сняг планински гърди, които предлагат прекрасни условия за ски. За любителите на морския туризъм, Алжир предоставя тюркоазените си заливи и широк, златисти плажни ивици.

Ако предпочетете горещите пясъци на Сахара, то знайте, че навътре в пустинята са разположени седем свещени градчета, всяко от тях със свой характерен облик. Всички обаче си приличат по високо извисяващите се минарета и закръглени кубета на джамиите. Ако, запленени от пясъчната красота на Алжир, решите да прекарате няколко дни в тях, то непременно посетете единия от градовете – Теменрасет. В него освен автентичната атмосфера, ще откриете и множество хотели и ресторанти, които със сигурност ще задоволят и най – капризния турист.

Преди да напуснете Алжир, не пропускайте да посетите и град Константин, разположен на високо плато в Атласките планини.  Старинният град ще остане в спомените ви казбата с военно укрепление, построена през 1855 година. Ако досега не сте усетили романтиката в столицата Алжир, то сега със сигурност ще ви повее лек розов вятър, когато се озовете пред джамия, изградена през 1221 година върху развалините на стар римски храм. Още няколко мюсюлмански молитвени домове и университет ще запълнят културната част от туристическата ви обиколка в Константин.

Вече спокойно можете да развиете тюрбаните от главите си и да свалите тежките фереджета. Тръгваме си от Алжир. С пясък в косите и слънце в очите напускаме северноафриканската страна. Не забравяйте обаче да проверите добре – купихте ли си нещо за спомен, защото ако няма какво да ви напомня за тази изключителна страна, ще се наложи да се върнете в нея. Алжир няма да ви остави пленени и заминали…

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар