От Плевен през Долна Митрополия до Никопол

Booking.com

Поемаме по маршрут: Плевен – Долна Митрополия – Никопол. Град Плевен се намира в централната част на Дунавската равнина, край живописната река Вит. Отстои на 35 км северно от Ловеч, на 53 км и 49 км североизточно, съответно от Червен бряг и Луковит и на 49 км западно от Левски. Градът има древна и изпълнена с бележити събития история.

Ненапразно Плевен е сред Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз. Почти всички исторически забележителности тук са свързани с Освободителната война. От екскурзовода ще научите, че близо 200 са паметниците, които напомнят на поколенията за най–кървавите битки, водили се по тези места. В центъра на града се простира площад „Възраждане“. Тук можете да посетите Мавзолея-параклис „Св. Георги Победоносец“. Гробницата на руските и румънските войници, убити по време на войната е един от символите на град Плевен. Изградена е с лептата на българския народ от Комитета “Цар Освободител Александър ІІ”, чиито председател в периода 1903-1907 г е Стоян Заимов. Мавзолеят е издигнат като знак на вечна благодарност към подвига на загиналите при обсадата на града 31000 руски и 7500 румънски войни. В създаването на мономента участват най-добрите български архитекти, художници и скулптори от началото на ХХ в. Узнаваме, че в криптата на параклиса са положени костите на загиналите при Плевен войни от многонационалната руска и от съюзническата румънска армии.

В югозападната част на града, върху невисок хълм е изграден Скобелевият парк – друг символ на Плевен. Сред зеленината и алеите му се намира „Братската могила”, съхранила костите на хиляди руски войни. В парка могете да видите и много бойни реликви от онова време. На върха на хълма се намира и плевенската гордост – Панорама “Плевенска епопея 1877”. Сградата е внушителна и е единствената по рода си на Балканския полуостров. Изградена е в чест на 100-годишнината от Плевенската епопея и е по подобие на Бородинската панорама в Москва. В Панорамата са пресъздадени по уникален начин събития от Руско-турската война  и Плевенската епопея. Живописните платна, експонирани в 4 зали, са дело на 11 руски и 2 български художници. Посетителят е свидетел на перфектно съчетаване на исторически факти и художествено пресъздаване. И цялото това изкуство, уникално сътворено върху панорамните платна оставя незабравимо впечатление у дошлия да посети мястото. Няма как разглеждайки това великолепно дело на човешката мисъл и талант да не се пренасеш в далечната 1877 година и да не се окажеш в центъра на бойното поле от 11 септември. Паркът, който живописно обгражда Панорамата носи името на генерал Скобелев, в чест на това че руския командир е щурмувал три пъти със своята войска именно този район. Днес „Скобелевия парк” е парк-музей. Изграден е на самото бойно поле, още през 1904-1907 г. На това свято място по време на третия щурм на Плевен – събитие, случило се между 30 август и 11 септември 1877 г., отрядът на генерал Скобелев е водил кръвопролитни сражения, в които падат убити и ранени 6500 воини. Разбираме защо напоената с кръв местност оттогава, днес се нарича “Мъртва долина”. Костите на загиналите намират вечен покой в 9-те братски могили и костницата, разположени в парка. Тук ще видите автентични оръдия, десетки братски могили и паметници, както и много руски оръдия от войната, подредени като батареи. В района на „Скобелевския парк” се намира и Къща-музей “Стоян и Владимир Заимови”.

След като разгледате всички забележителни места в парка се насочете към друга плевенска забележителност – Историческия музей.  Градският исторически музей ще откриете в зелената зона, недалеч от центъра на града, до левия бряг на река Тученица. Музейната сграда е внушителна по размери и грабва погледа на посетителите с архитектурната си и историческата стойност. Ненапразно тя е паметник на културата с национално значение. Построена е през 1884-1888 г. по италиански проект. Разглеждайки богатата експозиция ще се убедите, че Историческия музей в град Плевен е един от най-добрите и с най-богати сбирки сред музеите в България. От уредника ще научите, че музейния фонд включва над 180000 броя музейни ценности. Експозицията му е разположена в 24 зали, като музейните ценности, са разпределени в пет раздела – „Археология”, „Османско владичество”,  „Възраждане”, „Етнография”, „Нова и най-нова история” и „Природа”. Особен интерес у гостите на музея предизвиква уникалната нумизматична колекция на музея, включваща над 25000 монети. Посетителят може да се докосне до изключително ценни за българската история и култура документи и вещи, да научи любопитни и малко познати факти за палеонтологичното и антропологичното минало на Плевен и региона, да придобие представа за историята на различни култури и народи, обитавали тези земи и оставили трайни дири по тях, да преоткрие богатството на флората и фауната в плевенския край. В градинката, срещу Историческия музей ще видите забележителния паметник на загиналите плевенчани в Сръбско-българската война от 1885 г. Южно от града, в долината на река Тученица, се намира небезизвестния плевенски парк „Кайлъка”. Тук сетивата ви ще се наситят на живописни отвесни скали, високи над 20 м, пищна растителност, красиви езера, плувни басейни, алеи, кътове за отдих, добре поддържани спортни площадки, приятен ресторант и разнообразна туристическа инфраструктура – все неща, които превръщат парка в любимо място за плевенчани и гостите на града. В района, на отвесните скали се провеждат и състезания по скално катерене.

Не пропускайте да разгледате и друга местна забележителност – „Музея на виното”.  Интересно е, че тази музейна експозиция е плод на дългогодишна разработка на екип български и френски специалисти – архитекти, енолози и музейни експерти. Уникалното е, че музея се намира в пещерно образование, което се състои от пет галерии с площ 650 кв.м. Местоположението на пещерата е на 5 км от центъра на град Плевен, в средата на Националния парк „Кайлъка“. В парка има и исторически забележителности. Тук се намират основите на небезизвестната римска крепост „Сторгозия”. Сградата е изградена в късната античност  – IV-VI в., на площ от 31 дка. Ще останете удивени от добре запазените и реставрирани укрепителна система ш раннохристиянска базилика. И ако погледнете към високия хълм, живописно разположен край река Вит ще видите отдалеч Паметника на победата. Точно под него е мостът на реката, където се е развяло бялото знаме на победения Осман паша.

Ако пък обичате лова и риболова непременно посетете местния „Музей на ловно-рибарското дружество”. Ще имате възможност да разгледате и научите интересни и полезни неща за своето хоби. В града има и няколко художествени галерии – Градската художествена галерия, галерия “Илия Бешков” и художествена галерия с Изложбата-дарение  на Светлин Русев, в която може да се насладите на около 400 произведения на известни български и чужди художници.

В Плевен може да разгледате и Къщата на семейство Вацови, известна като Къща-музей „Цар Освободител Александър II“. Сградата е построена през далечната 1873 г. Тук на 11 декември 1877 г., ден след падането на Плевен, тържествено е посрещнат руският император Александър II , като му е представен плененият турски генерал Осман паша. От 12 до 22 декември в този дом живее първият военен губернатор на Плевен – ген. Скобелев. При създаването на музея през 1904-1907 г. около къщата е устроен красив парк с оригинална ограда, експонирани са и две батареи от руски оръдия и бюстове на бележити командири от руската и румънската армии. Поразходите се из плевенските улици, отпочинете в някое от многоброините приятни заведения, след което моге да се сбогувате с Плевен и да продължите към съседния град Долна Митрополия. Интересно е, че на територията на града има 4 язовира, като 3 от тях са развъдници за риболовен спорт, а четвъртия и най-голям – яз. „Вълчовец“ е гребна база към спортното училище в град Плевен.

Ще научите, че на пътя между Долна и Горна Митрополия се е намирал древен римски град на име Митрополотен, чиито останки се намират под „третия язовир“.  Тук забележителностите не са много, но затова пък природата е уникална. Можете да посетите „Музея на въздухоплаването”, чиято сграда се намира във ВУБ „Георги Бенковски“. Интересно събитие, което се провежда всяка година на Ивановден, в центъра на града е кукерския събор. В Долна Митрополия се организират и състезания по супермото.

Следващият град по нашия маршрут е Никопол – най-малкия български град, живописно разположен край дунавския бряг. Интересното за това градче е, че има амфитеатрално положение по склоновете на няколко хълма, както и на високия десен бряг на река Дунав. Намира се на 55 км от Плевен и на 3 км източно от устието на р. Осъм. Интересно е да узнаем, че територията града съвпада с територията на Природен парк „Персина”. Това обяснява и факта, че в региона има защитени видове и обекти като: „Скалната църква”, дървесния вид Гинко билоба, растението сладък корен и др. Културна забележителност в Никопол е паметникът на руските воини, загинали за свободата на града, както и намиращия се в централната част на града паметник на кръстоносците, преминали тук през 12 век. Една от най-често посещаваните от туристи забележителности тук е „Никополската крепост”, наричана от местното население с краткото име „Калето“. Много добре е запазена една от вратите на крепостта, наречена „Шишмановата порта”. Научаваме, че тук е бил големия дворец на един от последните български царе – Иван Шишман. Ако попитате местните жители какво още можете да разгледате в града им, те определено ще ви упътят към „Манастирчето“. Това е стар манастир, датиращ от XIII век. Тази света обител носи името “ Св. Св. Петър и Павел“. В Никопол се намира и гробницата на мюсюлманския светец и лечител Али Коч Баба. Интересно е преданието, свързано с това място – преди 20 години на хълма се е издигал вековен дъб. Легендата разказва, че дървото израснало от овчарската гега на Али Коч Баба, който я забил там, преди да издъхне. В южната част на Никопол се намира „Смоляновата къща”, в която се е укривал Апостола при посещението си в града на път за Румъния. Бившият дом на сем. Смолянови е реставриран през 1968 г и е превърнат в къща-музей „Васил Левски“. Сградата е типична градска българска къща от преди Освобождението. В Никопол има и градски музей, в който са изложени ценни находки, намерени при археологически разкопки в района, както и запазени стари книги и снимки на стария град. Като се разходите из никопол ще видите и няколко възрожденски къщи, обявени за паметници на културата.

Доволни сме от поредната дестинация из нашата красива страна. Определено при едно такова преживяване човек научава много и обогатява душата си. За пореден път разбираме колко свидна за нас е България!

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар