В тюркоазения рай

Booking.com

Мислили ли сте за Иран като за туристическа дестинация? Сигурно предполагате, че в момента провокирам екстремния ви приключенски дух, и, да, правя точно това. Какво изниква в съзнанието ви при споменаването на Ислямската република? Не е трудно да отгатна. Повечето от нас си представят строга, консервативна и живееща в традициите си страна под повелите на религията. Това е така, но има и още. Това е Персия – земя на поети и философи, на разкош и изобилие. Сега това е Иран. Името идва от древното Ариана, което означава страна на арийци или благородни и почитани. И иранците знаят това, и се чувстват точно така. И може би това е първото, което трябва да чуете, тръгвайки за Иран с билет и раница – иранците особено много държат на историята, религията и традициите си. Първоначално това уточнение притеснява всички. През ума на всеки кандидат – турист  за Иран преминава картина на религиозни процесии, масови поклонения и черни фереджета. Както вече казахме, всичко това е напълно истинно. Моята цел обаче сега е не да ви разкривам догми и практики от Исляма, а да ви докажа, че една ислямска република може да ви накара да я посетите, и което е още по – сериозно – да пожелаете да се връщате в нея стотици пъти след първата ви крачка на летището в Техеран.

Обширната територия на Ислямска република Иран граничи с Ирак, Турция,  Азербайджан, Туркмения, Афганистан, Пакистан и  Армения – все интересни места за любителите пътешественици. Страната има брегова линия с Каспийско море и Индийския океан. Голяма част от територията е заета от планини. Само тези две характеристики на природните дадености на Иран вече са достатъчни за превръщането му в място, което би донесло щастие на всекиго – слънце, море и планина – основите на съвременната туристическа индустрия. Може би именно добрите условия привличат в страната годишно около 150 хиляди туристи. Предвид богатата култура на Иран и всичко онова, което заслужава най – голямо внимание от страна на туристите, посещаемостта, както проличива, не е особено голяма. Това пък от друга страна, може да се окаже за вас истинско предизвикателство – отидете там, където повечето не ходят. И, уверявам ви, след това ще има за какво да разказвате.

Иран има една особеност, която го отличава от всяка друга страна – 1979-та е последната година от управлението на шах Реза Пахлави. Тогава се извършва т. нар. Ислямска революция и начело на държавата застава аятолах /или имащият право да тълкува Корана/. От този момент досега Иран е Ислямска република. Тези два толкова различни периода в историята на страната, оставят неизличими следи върху всичко живо и неживо, което се намира на нейна територия. Затова отидете ли там, бъдете готови да видите както старите, вече с отмиращ блясък дворци от времето на шаха, така и внушителните джамии, символ на ислямското управление на аятолаха.

Стъпвайки на повече от 2 500 километра от София, в над 6 – милионната столица Техеран, сигурно първата ви мисъл ще бъде – ами, сега накъде? В Иран няма да имате трудности с отговора на този въпрос. Тук има много посоки. Още от летището можете да се отправите към двореца на бившия държавен глава – шаха на Иран, Парламентът и различните правителствени учреждения. Разбира се, дестинацията е подходяща за поклонниците на държавността и превратната история на страната. Безспорна туристическа атракция в Техеран е Халестанският дворец, построен през втората половина на 19-ти век в източноориенталски стил. Няма как да пропуснете и джамията Сепах Селар, построена през 1831 година и гробницата мавзолей на шах Реза Пахлави. Пригответе камерите и апаратите си, защото ще видите неща, които ще пожелаете да отнесете със себе си. Арабският усет за разкош е неповторим. Затова запечатайте гледките на лентите. Уверявам ви, че неведнъж, след като си тръгнете от Иран, ще искате да се връщате по онези места.

Ако обаче сте отишли в Иран, подмамени от атмосферата на мистика и романтика, то ви съветвам да се отправите по следите на една легенда – тюркоазът. Най – хубавият тюркоаз в света се добива от Нишапурските рудници в Иран. Легендите на Персия разказват, че красивият син камък се образувал от костите на хора, умрели от любов. Няма ли това да превърне ваканцията ви в абзац от хилядите страници на приказките на Шехеразада – по следите на безмерна, мечтана, погубваща любов? Оставям картините на вашата фантазия…

Опитът ми говори, че романтичната история на тюркоаза би пленила дамите, но силната половинка може да се окаже малко отегчена. Затова бързам да напусна тюркоазените рудници и да се отправя към пустинята. За вас, господа, Иран предлага две пустини – Дашо-е-Лют и Дашт-е-Кявир. Именно там, в пустинните недра на старата Персия, се намира и „градът на цветята и славеите” – Шираз – мястото, където персийското племе поставя началото на Ахеменидската империя. Тук, близо до Шираз, се намират и първите персийски столици – Пасаргада, Персепол и Суза. Местните хора вярват, че мястото е благословено. Вероятността да го посетите и да не се убедите в това, е почти равна на нула. Огромни портокалови градини с дъх на сладък плод, огласявани от песнопойни птици, ще ви накарат да се усъмните в истинността на мястото. И за да е пълно усещането, ви каня в Ботаническата градина на Шираз. Тя ще ви разкрие дървесни видове от всички краища на света и най – вече кипариси. Тук те са най – много и най – стари, защото са символът на Иран.

Усещате ли тежък ориенталски парфюм? Видяхте ли забулена в черно жена с дете на ръце пред древни дворцови руини? А може би чухте и призива на имама от минарето на две преки от вас? Значи вече сте в Иран…

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар