Разходка до Пещера, Батак и Цигов чарк

Booking.com

Планираме разходка до Пещера, Батак и Цигов чарк. Първата спирка е Пещера. Живописното родопско градче се намира в южната част на България, в близост до Батак и Брацигово, само на 18 км от Пазарджик. Уникалното съчетание на климат, природни феномени, географско разположение, животински видове, историческо наследство и природни забележителности правят района изключително благоприятен за климатолечение, целогодишен отдих, зимни спортове, еко-туризъм, лов и риболов. Това обяснява и факта, че не една и две са природните забележителности в района, признати сред Стоте национални туристически обекта.

Интерес за гостите на град Пещера е местния исторически музей.  Богатата колекция от над 8000 експоната, разкрива живота в този район от периода на далечния неолит. Експонатите са разположени в пет зали – „Археология“, „Възраждане“, „Националноосвободително движение“ и „Нова история“. Потетителят разбира, че няколко уникални предмета от музейната сбирка са участвали в изложбата „Златна Тракия“, провела се в Брюксел през 2002 година. Така града се вписва и в културната история на Европа.

Пещера се слави и с множеството си стари черкви. Едни от тях са църквите „Св. Петка“, изградена около 1710 г. и „Св. Димитър“, построена на мястото на малка дървена черква в периода 1825-1831 г. Сградата е една от малкото запазени паметници от епохата на Възраждането в България. Особено ценни са иконите в нея, изографисани през 17-18 век. Местният храм „Св. Богородица“ също впечатлява със своите стенописи.

Архитектурен и възрожденски паметник в града е и Часовниковата кула, построена между 1650 и 1710 г. Тя е втората по възраст в България, след кулата на „Сахат тепе“ в Пловдив.                                                                                                                     Друга забележителност в Пещера е местната Художествена галерия, носеща името на проф. Веселин Стайков. Фондът й наброява над 350 картини, графики, скулптури, малка пластика, дърворезба и други. Тук посетителите могат да разгледат творби на проф. Стайков, доц. Стоян Раканов, Мира Лихчанска, Тодор Хаджиниколов, Никола Димитров, Елена Грънчарова, Владимир Рилски и др.

Не може да сте в тази част на Родопите и да не посетите пещерата „Снежанка“. Природният феномен се намира на 5 км югозападно от град Пещера, в местността „Лилова скала“, на 380 м над речното легло на Новомахленската река. „Снежанка“ е труднодостъпна и изключително красива пещера. С право е наричана още „подземния дворец“. Тя е и една от седемте най-големи пещери в България. Заема площ от 3130 кв.м., а дължината й е 220 м. Тук посетителя ще се наслади на над 600000 сталагмити, сталактити, сталактони, драперии, синтрови езерца, всички те с причудливи форми. Няма как този, който посети пещерата да не се прехласне по чудно красивите пещерни зали, всяка със загадъчно име: Вълшебна зала, Музикална зала, Зала на гълъбите, Зала на китайските фенери и Каменна гора. Във Вълшебната зала, изградена от снежнобял кристален минерал, природата е създала фигура, оприличавана на приказната героиня Снежанка, дала име на този скален феномен. От екскурзовода, посетителите разбират че в пещерата са намерени и проучени археологически останки от живота на тракийското племе беси – бронзова игла, глинени съдове, съдове за вода, датиращи от бронзовата епоха. Туристите ще научат още, как траките са ползвали пещерата като убежище от врагове. Ненапразно „Снежанка“ е включена сред 100-те национални туристически обекти на страната ни. По своята пищност и красота тя е поставена сред 4-те най-хубави български пещери – Магурата, Леденика и Съева дупка. Годишно „Снежанка“ се посещава от около 10000 туристи.

На 5 км югоизточно от Пещера, по северните склонове на Родопите се намира резерват „Купена“. Богат е на застрашени от изчезване растителни и животински видове. Обхваща площ от 1759,2 хектара, а надморска височина на която се простира е от 600 до 1400 метра. През резервата преминава голямото вододелно било, което започва от връх Баташки Снежник и се спуска на североизток между реките Въча и Стара река. Склоновете са стръмни и трудно достъпни. Едва когато попадне сред уникалните екосистеми в резервата туристът разбира защо „Купена“ е включен в листата на Биосферните резервати на ЮНЕСКО.

В района около Пещера са разкрити и уникални тракийски крепости: „Киево кале“, „Перун“, „Тъмбра“, „Св. Никола“, „Гагово дере“, чието проучване започва през 1973 година. На 16 км от града се намира известния със своя мек климат и красива природа курорт „Св. Константин“. Построените там ски-влекове създават условия за развитие на зимните спортове, а близкият язовир Батак – за летен плаж и риболов.

Насочваме се към град Батак, намиращ се на 15 км от Пещера. Районът предоставя чудесни възможности за развитие на ловен, риболовен, селски, еко – и високопланински туризъм, както и за зимни и водни спортове. Батак също е сред Стоте национални туристически обекта на Български туристически съюз. В центъра на града са църквите „Св. Неделя“ и „Св. Богородица“, Историческият музей и Етнографската експозиция. Църквата „Св. Богородица“ е построена през далечната 1912 г. и е един от най-големите и красиви храмове в България. Старите баташки къщи, историческите и културни паметници трябва да бъдат разгледани. Тук българинът осмисля своята националност с душа, сърце и съзнание. Църквата „Св. Неделя“ е уникална с това, че е построена през 1813 г. за 75 дни. Представлява каменна кръстовидна сграда, вкопана на метър и половина в земята. По време на Априлското въстание тази черква е последната крепост за батачани. Именно тук е извършено зверското баташко клане, при което не са били пощадени нито деца, нито жени. От надписите върху каменните зидове посетителят разбира, потресаващи факти за това събитие. След зверското кощунство турците запалват църквата, но изгаря само дървената й част. След Освобождението  храмът е превърнат в музей-костница. Посетителят настръхва, когато узнава че преди въстанието Батак има население 8000-9000 души, а след това остават едва около 1200.        В околностите на града има и девет действащи параклиса.

Много са възможностите за краткотрайни излети в околностите на Батак – през топлите дни на годината язовирите Голям Беглик и Беглика, местността Широка поляна и едноименния язовир привличат безброй летуващи. Туристически маршрути могат да се организират до местностите Дженевра, Беглика, Петрово бърдо и Фотенския водопад. Ценителите на старинната култура имат възможност да разгледат останки от тракийски, римски, византийски и славянски крепости, могили, мостове и други интересни археологически обекти в района.

Едно от приказно красивите кътчета, на югозападния бряг на язовир Батак е курортна местност „Цигов чарк“. Намира на 8 километра от град Батак, в обширна открита местност, с надморска височина 900-1100 метра, в близост до ридовете на връх Голяма Сюткя. Уникалното местоположение прави курорта идеално място за туризъм през цялата година. Тук е изградена ски-писта „Батак“ с алпийски размери (1200 м) и писта за ски-бягане (20000 м). Предстои изграждане на още четири ски-писти, писти за сноуборд, за моторни шейни и ски-влек. От горната точка на ски-влековете се открива невероятна гледка към язовир Батак. През топлите месеци величествения язовир примамва летуващите със своята необятна шир, а живописния остров трябва да бъде посетен с лодка или водно колело за да е пълно изживяването от тази природна наслада. В околността на язовира са разположени множество хижи, хотели, къмпинги и частни вили, където можете да отседнете сред красотата и кристално чистият въздух на Родопите.

На юг от град Батак се извисява Остри връх (1957 м), където ще бъде изграден нов ски-лифт. На юг се простира обширната местност „Беглика“, която продължава до прохода на „Камен дял“. Това е изключително красиво кътче, през което тече Беглишката река, вливаща се в язовирите „Голям Беглик“ и „Беглика“.

Отседнете ли макар и за кратко в Цигов чарк веднага ще усетите че тук можете да изживеете незабравими мигове, наслаждавайки се на любимото си занимания – лов, риболов, водни спортове, еко-туризъм, събиране на билки. Ако сте избрали този маршрут за вашата ваканция то непременно посетете и Фотиновския водопад. Там водата пада от височина 30 м. Можете да планирате няколко интересни туристически похода с изходна точка Батак. Първият от тях е от града до връх Голяма Сютка, втори по височина в Родопите, с неговите 2186 м. От тук ще погледнете с други очи на света, защото ще преоткриете невероятна природна красота. След 3 часов преход пък може да стигнете до друг родопски връх – Баташки Снежник. От неговите недра водят началото си едни от най-пълноводните реки в Родопите. И тук туристът ще се наслади на неповторима гледка почти към цялото било на Пирин на юг, към връх Мусала и Мальовица – на северозапад, към билото на Стара планина и Златишкият, Тетевенският и Тревненският Балкан – на север, към Персенк и Голям Перелик – а на изток. В района има и много туристически пътеки, като голяма част от тях минават през природните резервати „Беглика“ и „Мантарица“. Тук се намират хижа „Техеран“ и партизанския лагер „Ровно“.
Този район от Западните Родопи е истински рай за любителите на риболова и природната красота. Веднъж посетили Родопите ще останете завинаги омагьосани от неповторимото очарование на този приказен свят – вековни зелени гори, съхраняващи митове за смели хайдути, омаен звън на чамове и звънка народна песен, кристални планински ручеи и пълноводни язовири, тучни поляни и свеж планински въздух!

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар