Петрол, стъкло и блясък

Booking.com

Трудно е да се пише и говори за Кувейт като за една от поредните туристически дестинации, поради простата причина, че тя е нещо по – особено. В Кувейт се отива с една различна нагласа и най – важното – психологическа настройка за това, че ще попаднете в райските градини на съвременния свят, с тази разлика, че вместо буйна растителност и изобилие от различни представители на флората и фауната, тук ще попаднете в градини от стъкло и стомана, които, заедно с ослепителното слънце, са осветявани и от блясъка на лукса. В много общи рамки, това е Кувейт. Ако сте готови за това пътешествие, настанете се удобно, пуснете си музиката, която обичате, и инкрустирайте мислите си със злато. Очаква ви истинско 24 – каратово преживяване.

Преди да тръгнем за Кувейт обаче, нека първо погранично да го опознаем.  Страната е разположена на брега Персийския залив в Арабския полуостров. Граничи с Ирак и Саудитска Арабия. Към Кувейт принадлежат и девет острова в залива. Населението е около 3 милиона души. Повече от 30 хиляди живеят в столицата, която носи същото име като страната си. Това, с което Кувейт се гордее най – много е, че на практика нито един от тези 3 милиона, не е беден. Там просто няма такъв социален статус. В страната нефтената промишленост е развита до ниво, което без никакви проблеми и усилия презадоволява гражданите си. И това проличава на всяка стъпка. Страната е единствената в света, която няма естествен източник на вода. Безценната течност е докарана до домовете с цената на най – съвременна инженерна мисъл и съоръжения за обезсоляване на морска вода. Липсата на безценната течност, обаче, сякаш е коммпенсирана с изобилието от нефт. Страната има годишен добив от около 100 милиона тона. Именно това прави жизнения стандарт в нея един от най – високите в света.

Много са забележителностите, които ще направят Кувейт може би едно от най – любимите ви места за посещение в света. Първото нещо, обаче, към което се насочват повечето посетители на арабската държава, са именно нейният символ – трите Кувейтски водни кули. В една от тях можете да се насладите на гледката от 187 метра височина, докато отпивате от силния арабски чай, придружен от чинийка фурми и бадеми. Този специален ритуал можете да извършите в една от сферите на кулите, в която има изискано кафене, ресторант и зона за наблюдение. Като сме започнали обиколката си по кули, то нека продължим в същата форма и на още по – високо. Отправяме се към комуникационната кула в Кувейт, която е петата по височина в света. И тук ще имате щастието и възможността да се почувствате на върха на света, изкачвайки се с асансьора към поредния луксозен ресторант на 372 метра във въздуха.

Не допускайте да ви се завие свят, защото продължаваме в същия дух, само че сега от кулите, ще пристъпим към минаретата и то на най – голямата джамия в Кувейт. Тя се намира срещу Двореца на емира на Кувейт и това й разположение я прави изключително удобна за посещение от туристите. Голямата джамия е наистина голяма, тъй като площта, на която се простира, е 45 хиляди квадратни метра. Хиляди богомолци могат да потънат в сакрални молитви в този Божи храм, а ние с вас ще сме поредните любопитни посетители, захласнати по изящната арабска архитектура и символи на Исляма по стените на свещената сграда.

Пристигнали в Кувейт, непременно трябва да посетите Парламента. Сигурно ви се струва малко сухо и безинтересно, но той има особена символика. Кувейт е единствената държава в Персийския залив, която има парламент. В него управлението му е поверено на 50 депутати със завидни за някои други арабски страни пълномощия. Затова и сградата на Парламента може да се превърне в една от първите забележителности, с които трябва да се запознае всеки турист, тъй като, освен всичко друго, той е символ на иначе трудната симбиоза между светско демократично управление и постулатите на хилядолетната религия и традиция.

Ако сред вас, любители на пътешественическия начин на живот, има и такива, които предпочитат нощта за своята забавна част от денонощието, то Кувейт е вашето място. Тук и без това животът започва след залез слънце, поради факта, че преди този очакван момент, жегата е изключителна. В летните месеци тя може да достигне до трудно поносимите 51 градуса. Зимата тук обаче, е прекрасна и хладна /поне за температурните стандарти на тази част от света/. Живакът се качва до около 20 – 22 градуса, което прави зимната екскурзия в страната особено приятно занимание.

Преди да си тръгнем от Кувейт, непременно трябва да се отбием през пазара. Със своята автентичност и неподправени картини на градския живот, той заслужено може да присъства в маршрутите на туроператорските фирми, защото е страница от историята на Кувейт. И което е най – важното, запазена е почти непокътната от векове. Както на всички пазари в арабски страни, и тук ароматите и цветовете са нещото, което се запечатва в съзнанието на посетителите от други краища на света. Може би няма нещо, което с по – голяма достоверност и точност да ви представи духа, бита и душата на кувейтците от сука /пазара/. Тук ще видите забулените в черно жени, бързащи да приготвят обяда вкъщи, които старателно избират зеленчуци и подправки от опитни и усмихнати търговци. Млади девойки, придружавани от лели и майки, може би ще минат покрай вас, докато бързат за съседната сергия, на която се развява фередже с цвят, който идеално би подхождал на новите чехли на девойката, с които ще танцува на сватбата на приятелката си идната седмица. Номади с почернели лица, може би пък ще ви предложат висококачествена морска и мляко от камила…

Превърнете картините в спомени, защото отново дойде време да се връщаме. Ако сте си взели бучка сол или скъпо копринено фередже, то значи малка част от вас е останала някъде на онзи пазар в Кувейт…или пък, може би, Кувейт остана завинаги в мечтите и сърцето ви…

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар