Микронезия – истински тихоокеански рай

Booking.com

Думата „микронезия“ има гръцки произход и преведена по смисъл означава „свят на малките острови“. Този архипелаг се състои от над 2000 острови, като към самата държава Федерелни щати Микронезия принадлежат повече от 600 от тях.

Тук островите са с вулканичен произход, достигащи височина до 791м. (Понпей) и коралови атоли, които са ниски и често палмите са единствените дървесни видове. Микронезия е под влияние на североизточния пасат, т.е. характерен е екваториален климат с малки температурни амплитуди. Средните годишни температури рядко надвишават 26ºС. Основният дъждовен период е от юни до септември.

Държавата е разположена в западната част на Тихия океан между Палау и Маршаловите острови като обхваща голяма част от Каролинските острови. В географско и политическо отношение Микронезия е разделена на четири големи архипелага, съответно и щати, носещи имената на главните острови или атоли: Яп, Чуук, Понпей и Косрае. Четирите щата имат различни култури, традиции и идентичност, пъстри и разнообразни, както множеството коралови образувания, които живеят в заобикалящите ги рифове. Чуук е прочут с възможностите за гмуркане при останки – тук може да се изследва под вода като в музей Втората световна война, което е приемано от ценители за едно от най-върховните подводни преживявания; Яп е най-традиционният щат, съпротивлявал се яростно на западните нрави и съхранил истинския островен дух; Косрае е тихоокеанският рай, може би най-красивият остров в Микронезия, а на Понпей живеят загадъчни древни руини и множество буйни земни форми.

Населението е съставено предимно от микронезийци, има полинезийци и малцинства от бели и азиатци. На островите се говорят 9 различни езика, английският е най-разпространен.

Семейните родове или клановете образуват йерархична обществена система, оглавявана от вожд. Ръководните функции обикновено са изпълнавани от мъже, макар в миналото да е била водеща майчината родова линия както за обществена принадлежност, така и за придобиване на служби и титли. Вследствие на влиянията от Европа и САЩ традиционните норми на живот, преди всичко на островите Понпей и Чуук, придобиват нюанси от западния стил или дори са напълно изместени от него. Днес традициите са най-добре запазени в архипелазите на запад – като на Яп. На много места може да се срещнат жени и мъже, облечени в полички от трева и препаски. Къщите са изградени от строителни материали, каквито се намират наоколо, а на плажовете има примитивни лодки. Твърдението, че местните в миналото са плащали дълговете си с каменни пари е мит. Дисковете с големина на воденичен камък и с отвор, където се закрепва лостът, с който се носят, са представлявали символи на престижа на собственика.

Крайбрежните води около островите приютяват впечатляващ подводен свят, който превръща Микронезия в идеално място за водолази. През зимните месеци (от декември до март) водите около остров Яп са често посещавани заради големите пасажи от риба манта-скат, позната още като морски дявол. Едно от най-обичаните места за гмуркане е дълбоката до 70м. лагуна на остров Чуук, където е и най-голямото корабно гробище в Тихия океан. За водолазите, интересуващи се от корабни останки то представлява огромна атракция.

Множество острови приканват към пътешествия или те подканят да разгледаш руините, като например тези на остров Лелу или пък останките от град Нан Мадол на остров Понпей. Нан Мадол, бившият кралски град, се смята за най-голямата и същевременно най-тайнствената забележителност на Понпей. Кралски дворци, храмове, ритуални центрове, жилищни сгради и некрополи са изградени върху изкуствени острови, свързани помежду си с плавателни канали. Огромните използвани за строеж базалтови блокове са докарани тук най-вероятно със салове. Градът на елита на един непознат до днес народ датира от XIIIв.

Туристите търсят начин да се потопят в различния начини на живот, воден тук. Косраенците са истински вярващи – в неделя на острова всякаква дейност спира и се отдава пълно внимание на църковните церемонии – всички пеят и танцуват. На Яп хората са запазили своята култура, обичаи, религии, своите умения, архитектура, техните гигантски каменни пари – това е вечно очарователно място. Понпей запазва своята система от вождове и кланови водачи, стил на управление от миналото, който все още има значително социално и политическо влияние. На неразбрания Чуук – макар че на острова започват да прииждат международни туристи – безкомпромисният характер на местните управлява.

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар