Широка лъка – Гела – Стойките – Смолян

Booking.com
Rhodopean village Shiroka Laka

Предприемете една интересна екскурзия по живописния маршрут:  Широка лъка – Гела – Стойките – х. Студенец – Смолян. Посетите ли тези приказно красиви кътчета няма как сърцето ви да не запупти по-учестено, а душата ви да не се изпълни с гордост от богатството на българската история, природните дадености и съхранените традиции по тези места.

Първото място, което ще разгледате е Широка лъка. Селището е разположено по двата бряга на живописната Широколъшка река и отстои на 24 км от град Смолян. За Широка Лъка всеки от нас е чувал, но когато стъпиш на тази земя и погледнеш накацалите край калдъръмените улички бели двукатни къщи усещаш как сетивата ти се радват на това великолепие. Ненапразно селището е обявено за Архитектурно-етнографски резерват. Достатъчно е да се поразходиш из Широка лъка и без да усетиш как се пренасяш в далечния ХVІІІ век, в епохата на Възраждането. Около теб кипи живот, непознат за големия град – оригинална родопска архитектура, многобройни културни паметници напомнящи за историческото ни минало и много музикални традиции. Местният фолклор също е уникален – самобитни, напевни и много лирични песни, който разказват за различни случки от пъстрата черга на живота. Няма как обаче дочувайки широколъшка песен да не доловите и специфичните звуци на съпровождащата я каба-гайда, кавал или гъдулка. Разглеждайки този красив град едва ли ще убегнат от погледа ви сводестите мостове над Широколъшка река, както и нейни притоци. Всичко това внася неповторима романтика към красивата картина на градчето-резерват. Ще научите интересни неща и от историята на този край.

В Широка лъка многократно е отсядал легендарния Капитан Петко Войвода и местните хора са особено горди с това. Затова в негова чест е издигнат и паметник в града. Непременно се позаинтересувайте и за съхранените традициив този край. Туристите посетили Широка лъка през първа неделя на месец март се впечатляват от провеждащия се всяка година кукерският празник със звучното име „Песпонеделник“. Ако имате късмета да сте по това време в града ще станете свидетел на нещо като весел карнавал, с много шум, звън и смях. В този ден се пеят и много родопски песни. Самите кукери са уникални – танцуват из улиците на града, въоръжени с червени дървени саби, за да изгонят всяко зло от къщите и от душите на хората. Кукерите са накичени с чесън, боб и чушки, а на кръста им е завързан колан, на който са има различни по големина родопски чанове. И ако имате шанса да послушате техните звучи в съчетание с кукерския танц ще се почувствате особено щастливи. Още повече, че същността на този народен обичай е за берекет през новата земеделска година.

Широка лъка се слави и със средното си музикалното си училище, чиито възпитаници са прославили не само града но и страната ни далеч по света. В околностите на Широка лъка, само на километър разстояние се издига красива скала, наподобяваща фигура на мома с хурка в ръка. Според специалистите скалното образувание се е получило вследствие на ерозията на скалите и въздействието на земните сили. Местните жители обаче разказват интересно предание свързано с тази уникална скална фигура.

Когато сте готови да се откъснете от прекрасната автентична обстановка на Широка лъка, поемете към близкото село Гела. Китното родопско селце е разположено на 7 км от Архитектурния резерват. Ще разберете че по тези земи са открити множество ценни археологически находки, които свидетелстват, че селото е едно най-древните селища на Родопите. Според изследователите Гела е била населена още от времето на палеолита. Обърнете поглед към връх Турлата, в чието подножие е селото. Ще узнаете, че в близост до това място е открита древна скална рисунка, изобразяваща мъж и животни бягащи след него. Още едно доказателство за древните народи обитавали тези места. Посетете и местния параклис „Св. Илия“. Тук археолозите също са се натъкнали на интересни следи от древността – разкрити са няколко древни тракийски могили, както и останки от масово погребение на над 20 траки. Според специалистите това е било ритуално погребение на знатен тракийски вожд. През първата неделя на месец август местността край параклиса оживява. Тук се провежда ежегоден събор, на който се срещат много фамилии, чиито корени произлизат от Гела. Интересни са и останките от Некропола край селото. При археологически разкопки в този район са открити много красиви накити, което е доказателство за културните порядки на древното население обитавало тези земи. Тук е открит и пръстен с плочка, изобразяваща делфин, който доказва съществуването на връзка с известното светилище Делфи в Гърция. Ще узнаете с интерес, че редица факти дават основание на изследователите да твърдят, че в околностите на село Гела е било и родното място на Орфей.

Маршрутът води към друго красиво кътче на Родопите – Стойките. Китното селце се намира на 15 км от град Смолян и на 7 км от Пампорово. Сгушено е в сърцето на планината и е предпочитано място за почивка от любителите на пешеходния туризъм. В околностите на селото се намират множество екопътеки, водещи до интересни и живописни места. Можете да се възползвате и от предложението на местното туристическо дружество, като предприемете сафари с кон и каручка из планинския район край селото. Освен да се порадвате на невероятната природа и да изберете една от еко-пътеките в района, можете да разгледате и местните забележителности – читалището, училището,  красивите параклиси.

Следвайте маршрута  и се насочете към Смолян, живописен град скътан в самото сърце на Родопите. Интересно е да знаете, че името на града идва от славянското племе смоляни”, обитавали тези места. Като обединен град Смолян съществува от 1960 г., чрез присъединяването на селата Езерово, Райково и град Устово. Смолян е извесен като град на занаятите и също като Широка лъка е селище- паметник на възрожденската етнография и архитектура. Затова непременно посетете старата му част, където можете да видите много автентични работилници. Тук майстори-ковачи все още работят по технологии отпреди векове. Градът е прочут и с медникарските си ателиета, които били особено известни през XIX век. Тогава в района се изработвали различни съдове за домакински, религиозни, обществени и декоративни нужди. Днес всички тези произведения на човешкия ум и сръчност могат не само да се видят в работилниците, но и да се закупят като сувенири за спомен. Разхождайки се из старите Смолянски улички ще попаднете и на уютните работилници за шивачество, везане, плетива, иконопис, дърворезба и изработка на каба-гайди, както и множество ателиета за продъжба на накити от сребро и мъниста, различни по вид сувенири, битови чанти с пищна украса и много други.

А ако сте в Смолян на 7 и 8 юли ще имате удоволствието да присъствате на „Панаирът на занаятите”, който се провежда всяка година в смолянския квартал „Устово”. След като се наситите на автентичната обстановка в стария град потърсете сградата на Историческия музей. Тук определено има какво да видите и научите. Музеят е основан през 1935 г. Целта му е била да съхрани и предаде на поколенията уникалното по своята художествена стойност и значимост наследство на населението, обитаващо тази част на Родопите. От уредника ще научите, че това е най-стария и най-големия музей в Средните Родопи, има 150 000 експоната. Разглеждайки богатата музейна колекция не пропускайте да хвърлите поглед към панорамата навън. Специално построената нова сграда на музея позволява посетителите да се порадват на невероятната планинска красота – имате гледка към старата и новата част на Смолян, както и към върховете Перелик, Карлък и Соколица. Освен всичко свързано с бита и историята на този край, тук можете да видите и уникална колекция от ордени и медали, както и да присъствате на възстановка на стари обичаи, демонстриращи обредните практики и умения на родопчаните. Не пропускайте да разгледате и една от най-често посещаваните забележителности в планинския град – Планетариума. Ще научите, че тук през последните 30 години са минали над 2 млн посетители. Сградата на Планетариума е с красива и оригинална архитектура, а съоръженията са изключително модерни и съвременни. Към Планетариума е изградена малка обсерватория, оборудвана с няколко телескопа. На астраномическата площадка в двора ще видите изключително прецизния „Слънчев часовник”. Може би най-атрактивната зала в Планетариума е кръглата „Звездна зала”, чиито диаметър е 15 м, а местата за посетители са 150. Тук можете да видите уникални звездни спектакли, чиято бройка е повече от 70, а продължителността на всеки от тях е 35-40 минути. Разгледайте и Градската Художествена галерия, в която са изложени хиляди творби на художници и скулптори.

В Смолян има няколко красиви възрожденските къщи, които си струва да бъдат посетени – „Мерамовата къща”, „Къщата на Сариеви”, „Къщата на Присадов” и някои други. За Сводестия мост, минаващ над река Черна, ще научите че е построен в началото на XVIII век. В Смолян може да посетите и природен резерват „Чинара”, където има дървета на възраст 250 години. Насочете се към смолянския квартал „Райково”. Тук също ви очакват интересни неща: „Пангаловата къща”, построена през далечната 1860 г. и обявена за ценен архитектурен паметник на културата, „Алибеев конак” – представляващ старинен жилищен и стопански комплекс, „Чешитевата къща”, както и други интересни родопски постройки от периода на Възраждането. В „Райково” се намира и старинната църква  “Св. Неделя”, чиито иконостас е изключително богат и красив. Ще минете и покрай „Мазолевата чешма” с надпис, упоменаващ селището. Не по-малко са забележителностите и в другия смолянски квартал – „Устово”. Тук може да разгледате: „Медникарската чаршия”, „Хаджиивановата къща”, в която е бил настанен щабът на руските войски през Освободителната война, както и „Шереметевата”, „Таковата”, „Хаджичоновата” и  „Келявската къща”. Местната църквата носи името “Св. Никола” и също е с богати стенописи и оригинална архитектура. Квартал „Езерово” се намира на 5 км от Смолян и предлага домашния уют и атмосферата на селския живот в приятни семейни хотели, разположени сред красивата природа на Смолянските езера. От тук можете да ползвате лифтовата станция за да стигнете до връх Снежанка. Ако имате време на разположение и обичате пешеходния планински туризъм се насочете към западния край на град Смолян, на изхода от кв. „Средока”. Ще видите малка табела, упътваща към близкия резерват „Сосковчето”. Пременете през каменното мостче, над водите на река Еленска и вече сте в планината. Екопътеката, по която поемете е уникална, защото минава през резервата „Сосковчето“, разкривайки природните феномени и биологичното разнообразие на защитената територия. По пътя ще видите останки от старинен римски мост. Ще научите че от тук е минавал стария римски път, който се изкачва чак до билото на планината. В близост до него е и маркировката на еко-пътека, която ще ви отведе към приказно красивия „Каньон на водопадите”. Вървейки по пътеката и изкачвайки се нагоре ще попаднете на няколко водопада, преминаващи един в друг. След 30 минутно изкачване ще достигнете до първия от тях. И въпреки, че ще останете удивени от гледката  бъдете убедени, че това е само началото на едно невероятно преживяване сред дивната родопска природа. Няма как да не възкликнете от удивление при вида на приказната красота около вас – водна феерия и буйна зеленина, а сред тях тук там надничат причудливи скални форми. Невероятна красота и изумителни гледки сред девствена природа, и то само на 6 километра от града! През цялото изкачване нагоре дървените мостчета над реката се редуват с приятни кътчета за отдих, на които е добре да отморявате. Така ще се насладите още по-дълбоко на заобикалящата ви природа. Постепенно ще достигнете до най-високия от поредицата водопади – Орфеевият. Неговите буйни води падат от 68 м височина. След час и половина от началото на пътеката ще стигнете до поредното мостче, а след него дървените стълбички ще ви изведат до скалиста площадка. Наричат я панорамна, защото от тук се открива страхотен изглед към резерват „Сосковчето” и град Смолян. Ще разберете, че има още две такива площадки в района. След като се полюбувате на гледката можете да се върнете отново по еко-пътеката в града. Ако сте истински планинари и имате инструктор продължете по друга пътека към хижа „Перелик”. Ако път сте гост на Смолян през зимата и обичате ските то възползвайте се от прекрасните условия за зимен отдих, които предлага разположения на 15 км от града курорт Пампорово. Вие решавате през кои от тези чудно красиви кътчета на България да преминете и колко времеще им отделите. Сигурно е обаче едно – Родопите за пореден път ще ви очароват чрез своята невероятна природа, митични предания, напевни песни и богата история! И понеже сърцето и душата ви ще останат пленени от тази идилия, няма как при следващия удобен момент да не тръгнете отново натам.

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар