Една от перлите на българската природа – Ягодинската пещера

Booking.com

Ягодинската пещера се намира в Родопите, в близост да село Ягодина-на 3 км., и Триград. Дълга е 10 км., като туристите могат да я разглеждат по изградената 1100-метрова пътека. Пещерата е разположена на три етажа, като само третият (най-ниският) е електрифициран и пригоден за посещения. Входът и изходът към този етаж са изкуствено прокопани, тъй като естественият вход на Ягодинската пещера е на първия етаж. Там е открито древно жилище, обитaвано от майстори-грънчари около IV-то хилядолетие пр.Хр., но за съжаление земетресение е причинило срутване и те са били принудени да напуснат дома си. Обичайните обиколки на пещерата се извършват на третия етаж, но ако се събере по-голяма група и се договорите с екскурзоводите, можете да се организирате за скално катерене до горните нива на пещерата. Добре е да знаете, че пещерата работи целогодишно, но древното жилище може да се посети само през лятото. Посещенията са на всеки кръгъл час, като първото е в 9, а последното-16:15. Няма намаление в цената за по-големи групи, но е по-евтино за деца. Пещерата има своите уникални образувания-сталактити, сталагмити и сталактони. Много интересни са леопардовите кожи, които представляват различно оцветени скални слоеве, както и пещерните перли. Тук е открит най-големият пещерен бисер в цяла България-около 3,5 см, като в момента се съхранява грижливо в музея на пещерното дело в Самоков. Температурата на пещерата е около 6 градуса, а влажността е много висока – близо 92%. Когато и да я посетите, е много важно да си вземете топли дрехи и удобни обувки. Както всеки известен туристически обект, и Ягодинската пещера има своите особености и легенди. Тук някои от скалните образувания се оприличават на Снежанка и седемте джуджета, Дядо Коледа, Пижо и Пенда, Богородица и Младенеца и много други фантастични фигури. Дали ще ги видите, зависи от осветлението и разбира се, трябва да включите малко въображение. Ако сте с малки деца, те със сигурност много ще се развълнуват и учудят от чудесата, които природата е оформяла и извайвала хилядолетия наред. Тук има и “Стена на греха”-глинеста повърхност, върху която посетителите лепят монети. Поверието разказва, че само който е невинен, може да го направи. Красотата на пещерата и тайнствената й атмосфера карат много хора да отбелязват в нея важни събития-103 сватби са се състояли в нея, а всяка година група спелеолози празнуват Нова година. Друга атракция край пещерата е т. нар. “Тарзан”, по който можете да се спуснете над малката река до входа на пещерата. До пещерата се стига по шосето идващо от разклона при с. Настан и след това вдясно на разклона при с. Тешел. Тъй като пътят е еднолентов, тук не могат да минават автобуси от обществения транспорт и се организират маршрутни превози. До пещерата може да се стигне и по туристически пътеки, най-известната от които идва от с.Триград, като преходът трае около два часа и половина.

Ако желаете да останете да пренощувате далеч от забързания градски живот поне за една вечер, околността може да предложи много възможности. Село Ягодина е най-близо до пещерата и в центъра му се намира семеен хотел-ресторант “Ягодина”. Разполага с 5 двойни, 3 тройни стаи и един апартамент. Осигурени са всички удобства, които са ви нужни-собствен санитарен възел, телефон, телевизор, факс, парно и балкон с невероятен изглед към родопската красота. Несъмнено ще се почувствате великолепно в обкръжението на дивата природа, която оставя незабравими спомени и ви кара да се върнете отново. Хотелът разполага с ресторант с 50 места и лятна градина с капацитет 80 души, в която зеленината и цветята създават добри условия за хубаво прекарване и почивка. За спокойствието и комфорта на гостите има и детска площадка, за да могат да се забавляват децата, както и охраняем паркинг. Цената на нощувката е 18 лева.

Друга възможност за нощувка е малко по-отдалечена. Хижа Тешел се намира на 7 км. от Ягодинската пещера. Представлява комплекс от две сгради с капацитет 82 места в стаи и апартаменти с по 2, 3, 4 и 5 легла. Санитарните възли и баните са етажни. Сградата е водоснабдена и електрифицирана, отоплението е на ток и с печки с твърдо гориво. В хижата има ресторант, лавка, лятна градина и паркинг. Цената за нощувка е 8 лева и определено ще останете доволни-стаите са хубави и чисти, а природата е прекрасна. Околността също е прекрасна-язовир Тешел представлява уникална гледка, съчетавайки водната красота с планинската. Прекрасно място за следобена разходка, риболов и почивка, особено ако сте с добра компания.

В село Ягодина има още едно много приятно и уютно място, къдете можете да останете. Къща за гости “Снежана” съчетава комфорт и гостоприемство и е прекрасна възможност да се отпуснете и усетите духа на родопската традиция. Къщата разполага с 5 стаи с общ капацитет от 16 легла. Цената на нощувката е съвсем приемлива-12 лева през лятото и 15 през зимата, като ще останете приятно изненадани от множеството отстъпки и допълнителни удобства. Получаватe безплатно кафе или чай към сутрешната закуска, всекидневна и трапезария с телевизор и кабелна телевизия, родопска кухня, безплатна закуска за престой над 3 дни. Има възможност за самостоятелно готвене в кухня с всички удобства. В къща за гости “Снежана” се организира и фолклорна вечер, събуждаща българския национален дух и създаваща обстановка за много приятно прекарване. Можете да се възползвате и от походите, коите се провеждат. Тук включително се организира посещение до самата Ягодинска пещера, като маршрутът започва от село Триград, минава се през село Ягодина и Ягодинската пещера и приключва в Буйновското ждрело.

Ако преди не сте посещавали пещерата или Родопите като цяло, ще останете възхитени от многообразието и възхителните природни гледки и сами ще се уверите, че няма друга красота, каквато е българската. А ако вече сте посещавали планината, със сигурност ще си прекарате добре-всяка година има по нещо различно, а и великолепието и спокойствието няма как да омръзнат, колкото и пъти да сте им се наслаждавали. Приятно пътуване!

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар