Хисаря – Старосел – Старо Железаре

Booking.com

Планираме екскурзия до град Хисаря. За него дзнаем, че е известен с минералните си извори курорт. Разположен е в Южна България, в централната част на страната, под южните склонове на Средна гора, на 360 м надморска височина.

Наближаваме града и тръпнем в очакване не само да отпочинем от шума и сивотата на ежедневието, но и да разгледаме интересното в този град. Пътьом научаваме, интересни факти – в Хисаря има термално находище от 22 извора, тук е организирано първото балнеолечение в страната, както и това, че Хисаря е град с богата история. А може би благоприятния климат и лековитата сила на минералните води са привлекли хората по тези места още от най-дълбока древност. По днешните хисарски земи е съществувало праисторическо селище още преди V-ІV хил. пр.Хр. По-късно около минералните извори е било изградено тракийско селище, което е влизало в пределите на Одринската държава. От този период датират и големите тракийски култови съоръжения открити край Старосел, място което също предстои да разгледаме.

След като пристигнете в града, можете да се обърнете към местния Информационен туристически център, който организира за гостите на Хисар тематични обиколки в района. А ако предпочитате свободна разходка – не губете време. Първо разгледайте уникалната крепостната стена, която е символ на града. Тя датира от епохата на късната античност – IV в. Интересно е, че именно тази крепостна стена е най-добре запазената в Европа от този период. Стената е дълга цели 2315 м., а височина й е 11 метра. Интерес за гостите на града е и най-голямата порта от Хисарската крепост запазена до наши дни – „Камилите”. Тя също е с внушителни размери и представлява южния вход на древния Диоклецианопол. Височината на портата е 13 м. Любопитен е факта, че именно тук, до „Камилите” видният наш писател и поет Иван Вазов, вдъхновен от прекрасната гледка, написва стихотворението “Отечество любезно”!

В района на Хисаря са открити и останки от 10 раннохристиянски базилики. Те са показател за значението на града като развит християнски център в Тракия.

Не на последно място интересно археологическо откритие е Римската гробница. Тя е разположена на около 300 м югозападно от крепостната стена, в естествения парк “Славеев дол”, в близост до минералния извор „Момина сълза“. Посетителят ще се убеди, че тази гробница е една от най-голямите и най-интересните от всички, открити до сега в хисарския район. Няма как да не се впечатлите от красивата подова мозайка, наподобяваща пъстроцветен килим.

Разхождайки се из Хисаря, следвайки местните забележителности можете да разгледате и останките от античен амфитеатър. Ще се впечатлите от полукръглата арена, която е и отлично запазена, както и от сцената, служила за представления, битки и игри през античността. Мястото е пленително и сякаш те зарежда с много енергия.

Интересно за гостите на града е да разгледат експозицията на местния Археологически музей. Тук ще станете свидетели на богата сбирка от археологически и етнографски находки, отлично запазени образци от праисторическо време,  тракийски, римски и византийски съдове, както и впечатляващи колони, мраморни плочи, статуи. Ще можете да видите златни, сребърни и бронзови монети и предмети, принадлежали на народите, населявали този район.

Разхождайки се из Хисаря няма как да подминете известния минерален извор „Момина баня“. Лековитата вода от извора му е с най-високо съдържание на радон и температура 47 градуса, което я прави подходяща за лечение на бъбречно-урологични заболявания и нарушения на опорно-двигателния апарат. Водата е слабоминерализирана, без цвят и мирис и с приятен вкус.

Друг известен минерален извор в Хисар носи нежното име „Момина сълза“. Изворът е разположен в югозападния край на крепостната стена и е един от символите на града. Край този извор са открити и останките на три римски бани. Днес, до извора се намира съвременно оборудвана действаща минерална баня.

В парка носещ същото име –  „Момина сълза“ се намира голям древен римски балнеолечебен комплекс, чиято сграда е почти напълно запазена.

Може би само тук, в Хисаря имате уникалната възможност да посетите Музейна сбирка на бъбречните камъни, която съдържа около 10000 камъни изхвърлени по време и след балнеолечение в Хисар. Малка част от тях са извадени след оперативна намеса. Сбирката се намира в балнеолечебното заведение „Момина баня“ и е доказателство за чудотворното въздействие на хисарската минерална вода.

В Хисаря ще откриете и първия частен Етнографски музей. Намира се в квартал „Момина баня”. Музейната експозиция включва уникални старинни предмети. Тук с много любов и старание са събрани и подредени народни носии, съдове от дърво, мед, керамика, земеделски сечива, уникални кукерски маски, тъкани черги и постели, китеници и губери, както и много други неща от бита на старите хисарчани.

Ако обичате изобразителното изкуство, съчетаите дивната природа в Хисаря с неповторимо докосване до творчеството на художника Илин Паунов, посещавайки местната галерия.

Няма как Хисаря да не ви плени. Това очарователно курортно градче е приятно място за целогодишен отдих, независимо от месеца които сте избрали за почивка. Решите ли да отпочивате тук ще откриете всичко необходимо за една приятна и пълноценна ваканция – благоприятен климат, лековита вода, зелени паркове, както и приятни заведения за хранене и завабления. Ще узнаете и още един любопитен факт – великият българин Иван Вазов е обожавал това място за отмора и е посещавал редовно Хисаря.

В района е открит и тракииски комплекс, разположен на връх Козя Грамада. На това място са изнамерени съществували някога крепост и владетелска резиденция с много добре запазена архитектура. Крепостта и резиденцията са близо една до друга и са се свързвали с античен път. Според археолози, правили проучвания тук сградите са построени по едно и също време и са част от гъсто заселен в древността район в планината. Оглеждайки мястото, посетителя остава впечатлен от каменната ограда опасваща резиденцията. Находката е уникална! Още повече, че подобна тракийска представителна владетелска сграда от този период досега не е откривана.

Не може да си тръгнете от Хисаря без да сте се докоснали и до друг символ на града – Колонадата. Тя е построена през 1960 г и се намира в центъра на града. Представлява купол, изграден над минерален извор. Съоръжението впечатлява с архитектурата и стила си.

На около 20 км от курортния град се намира небезизвестния Тракийски култов център край село Старосел. Селцето е сгушено под южните склонове на Същинска Средна гора. Култовият храм е разположен в староселската „Четиньова могила“, открита и разкопана от бележития наш археолог Георги Китов през 2000 г. Това е най-големия открит досега тракийски царски комплекс с мавзолей. Храмът впечатлява с внушителната си каменна ограда. Внушителни за посетителите са и парадното стълбище с коридор и култова площадка.  Влизайки през входа, облепен с изрисувани плочки, посетителят попада в голяма полукръгла зала с големи колони и цветни орнаменти. Впечатление прави разположената от северната страна на храма вкопана скална вана, за която се предполага че е служила за производство и съхранение на вино. От екскурзовода ще научите, че при разкопките на това място са открити съдове за обработка и пиене на елексирната напитка. В района на тракийското селище могат да се видят останки не само от храмове, но и от богати кралски гробници. Това са уникални по рода си археологически паметници на историята и културата.

Днес този уникален исторически комплекс от времето на траките се посещава от много наши и чужди туристи.

Продължете екскурзията си до село Старо Железаре. На „Чолакова могила”, разположена край селото можете да видите древна Тракийска обсерватория – съоръжение от подредени в кръг каменни блокове. Това уникално приспособление, използвано от траките се намира на около 10 км югоизточно от култовия храм в Старосел и на 12 км от град Хисаря. Според изследователи древната обсерватория датира от VІ век пр.Хр. и е единствената по рода си, открита до сега в България. Съоръжението се състои се от 24 вертикални каменни плочи, две от които липсват. Предполага се, че то е служило за установяване на точното слънчево равноденствие, още повече, че именно Слънцето е било главното божество на древните тракийски народи.

След като сте видели и научили толкова интересни неща за миналото по тези земи можете да продължите почивката си в Хисаря, наслаждавайки се на благоприятния климат, лековитата минерална вода и безгрижието на ваканционните дни! А може би ще откриете и още местни забележителности …

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар