Загадките на Стрелча и Панагюрище

Booking.com

Ако изберете да направите пътуване из България, с дестинация: Стрелча – Панагюрище няма да останете разочаровани. Първо посетете Стрелча – малко градче, сгушено в сърцето на Същинска Средна гора, на 475 м надморска височина. Разположено е само на 12 км от Панагюрище. Може би не е известно, но в града има три минерални извора с лековите вода, чиято температура е от 23 до 45 градуса. Още като влизате в града ще усетите букет от ухание на рози и лавандула. Така е, защото този край се отглеждат обширни площи с тези насаждения. Ненапразно в Сгрелча също както в Казанлък честват „Празник на розата”.

Природата в този български край е невероятна –красиви широколисни и смесени гори, множество микроязовири в района, а лъкатушещата през града река Стрелчанска Луда Яна се влива живописно в Панагюрска Луда Яна, малко след село Попинци и така образуват река Луда Яна.

На север и североизток от Стрелча, сред вековна гора, се издигат причудливите форми на природния феномен „Стрелчански скални образувания”. Огромните гранитни колоси имат причудливи форми на замъци и кули. Уникалността на тази природна идилия се потвърждава и от това, че величествените скали са разпръснати на групи в седем местности – „Грекински гьол”, „Гораница”, „Гарванов камък”, „Турчанов камък”, „Арабушка поляна”, „Киселицата” и „Габровица”. Днес тази природна дадентост неслучайно е под закрилата на Закона за защита на природата. Посетителите на Стрелча могат да се насладят не само на великолепната природа, спокойната обстановка и топлите извори край града, но и да разгледат запазените до днес уникални природни забележителности и археологически паметници в района. В центъра на града е оформен музеен комплекс от реставрирани възрожденски къщи. В комплекса се намира и Градския Исторически музей. Освен административната сграда на музея, в която е представена богатата му експозиция, музейни ценности са изложени и в старинните къщи на комплекса. Прекрачвайки прага на Къщата на чорбаджи Нешо Грозев ще се насладите на интересно представяне на музейни експонати, в три тематични зали: „Археология“, „Българските земи ХV–ХІХв.“ и „Художествен“. Ще останете впечатлени и от архитектурата на двуетажната масивна сграда, запазила духа на онази епоха.

Друга архитектурна забележителност в Стрелча е „Неделевата къща”. В нея също и уредена просторна изложбена зала, където се провеждат различни културни мероприятия. Тук се организират и  временно гостуващите в града изложби. На 2,5 км от Стрелча, на десния бряг на река Стрелчанска Луда Яна, в местността „Галата” се намира още едно интересно място – Средновековна крепост „Стрелчанско кале“. Предполага се, че крепостта е построена през ІX век и е използвана до ХІV в. Туристите остават впечатлени от каменните стени, опасващи крепостта. Те са изключително добре запазени и достигат 8 м височина. Ако искате да достигнете до крепостта, това ще ви отнеме само 40 митути ходене пеша, а маршрутът е изключително приятен. Край Стрелча можете да разгледате и местната Тракийска гробница, известна с името „Жаба могила”. От екскурзовода ще научите, че този Тракийски култов комплекс датира от V в. пр. Хр. Когато разгледате всичко ще видите, че комплекса се състои от две съоръжения — гробница-мавзолей и храм-светилище. Любопитен е факта, че в гробницата са открити колесница, три конски скелета с амуниции и 9 обърнати с дъната нагоре глинени съда. На северозапад от гробницата е светилището. То е с три помещения, разположени във формата на буквата „Г“,  а площта му е 25 кв.м. И макар, че Стрелча е малко градчето, тук определено ще откриете прекрасни възможности както за приятен уикенд, така и за по-дълга почивка. Автентичните възрожденски къщи в архитектурния комплекс, останките от римското селище в околностите и археологическите находки от десетките тракийски светилища, антични друмове и мостове правят района интересна туристическа дестинация.

Продължете екскурзията си към близкия град Панагюрище. Тук отново ще се насладите на невероятната комбинация от щедри природни дадености и уникално културно-историческо наследство. Ще узнаете, че града има древна и богата история. Мощният духовен и икономически подем през Възраждането превръщат Панагюрище в център на Априлското въстание през 1876 година, когато градът за десет дни е столица на България.

В Панагюрище първо посетете местния Исторически музей. Той се помещава в една от малкото запазени възрожденски къщи. Музейната експозиция е почти изцяло посветена на епохата на Възраждането и Априлското въстание. Сред ценните експонати на музея ще видите и един от преписите на Кървавото писмо, дало начало на Априлското въстание. Уредникът на музея ще ви припомни, че по време на Априлското въстание Панагюрище е опожарено почти до основи. В онези ужасни времена остават само няколко сгради, една от които е Тутевата къща. Именно в нея, на 20 април 1876 г. е обявено Априлското въстание. Днес домът на Иван Тутев е превърнат в музей и пази гостната стая, където са отседнали апостолите, написали обръщение към българския народ. Тук ще видите и Карловското знаме, с което е било възвестено началото на въстанието.

Друг музей, който трябва да посетите, е родната къща на Райна Попгеоргиева. Тук ще научите любопитни факти за подвига на българската учителка и революционерка, ушила въстаническото знаме за Априлското въстание. Легендарното знаме също е изложено в музея. Смелата българка е била само на 20 г. когато Бенковски и? предлага да ушие байрака на въстаниците и тя извезва сръчно и без страх лъва и огнения девиз „Свобода или смърт!“ върху парчето плат. В двора на къщата се издига паметник на смелата българка, както и гробът на нейния баща – отец Георги, жестоко убит от турците. Една от последните крепости на въстанието е „Дудековата къща”, превърната днес в Етнографски музей. В нея при нахлуването на турските войски и башибозуците са се крили десетки жени, деца и старци. Днес сградата е изключително добре запазена и впечатлява с уникалната си архитектура. Прекрачвайки прага й, гостът ще се потопи в атмосферата на градския бит от края на XIX век.

Имате ли възможност непременно разгледаите и „Лековата къща”, посещавана многократно от Апостола. Сградата е ценна и поради изключителната стенописна украса отвътре и отвън, изработена през 1873 г. от местния майстор Иван Зографов. В Панагюрище се намира и родния дом на известния наш историк, общественик и държавник Марин Дринов. Непременно отидете на около 10 км северозападно от града. Тук се намира историческата местност „Оборище“.  От учебниците знаем, че на това място на 14 април 1876 година е свикано събрание, на което се взeма решение за провъзгласяване на Априлското въстание.
Панагюрище и известно и с това, че край града през 1949 година е открито световноизвестното Панагюрско златно съкровище. Това е уникален паметник на тракийската култура и цивилизация. Според специалистите това творение на изкуството датира от III век пр. Хр. и е единствено по оригиналните си форми и украси. Обиколило е цял свят, а понастоящем се съхранява в Археологическия музей в град Пловдив. Всеки българин стъпил на тази земя осъзнава, че Панагюрище е град-светиня. Тук  и до днес се пази духа на българщината. Няма човек, който да не се впечатли от нанизаните една до друга възрожденски къщи в архитектурния комплекс, и най-вече от историята която те пазят.

В близост до Панагюрище е и историческия хълм „Маньово бърдо”, където на 30 април 1876 г. са се водили кръвопролитните сражения по време на въстанието. Днес тук се издига мемориалния комплекс „Априлци“. Уникални културно-исторически и архитектурни паметници са и трите панагюрски църкви. В подножието на мемориалния комплекс ще видите най-старата от тях – черквата „Св. Тодор Тирон“, строена в средата на XVI в. Съседен на нея е един друг забележителен храм в Панагюрище –  „Свето Въведение Богородично“, изграден през 1823 г и уникален със своите стенописи. Отдалеч се виждат златните кубетата натази уникална Света обител. Катедралният храм на Панагюрище носи името „Свети Георги“. Издига се в самия център, на метри от музейния ансамбъл и площадчето с паметника на Райна Княгиня.

В града се намира и единствената в България Геомагнитна обсерватория към БАН. Разглеждайки всичко това, няма как да не се убедите, че Панагюрище е град с неповторима атмосфера и дух, който днес уверено гради съвременната си визия и все повече се утвърждава като модерен и атрактивен туристически център. Ненапразно града е сред Стоте национални туристически обекта на Български туристически съюз. Ще узнаете, че в околностите на Панагюрище се намират и редица археологически паметници – следи от древното минало в района. Десетки могили свидетелстват за тракийски племена, живяли някога по тези земи. В една от тях, могилата “Мрамор” е разкрито погребение на тракийски вожд от IV – III в. пр. н. е. Именно в тази местност, недалеч от тракийските могили е открито и световно известното „Панагюрско съкровище”.

И един ден, когато вече си далеч от тези места спомена за видяното, наученото и преживяното остава се стаява дълбоко в теб. И съвсем нормално – как ще пропуснеш да съхраниш в душата си очарованието на местната природа, как ще изтриеш от мислите си местата, по които си бродил и които сякаш ти нашепват за историческо минало на Родината, как ще забравиш че земните недра по тези земи, които все още крият тайнството на живели преди нас народи.

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар