Незабравими преживявания в „Аладжа манастир” и манастира „Св. Св. Константин и Елена”

Booking.com

Ако имате път към Варна не пропускайте да посетите интересните манастири в района. Само на 14 км източно от морската столица на България, в близост до курортен комплекс Златни пясъци, се намира небезизвестния скален манастир „Св. Троица“, наричан още „Аладжа манастир“. Скалният комплекс е разположен в красива гориста местност.

Пристигайки на това живописно място, ще научите че името на Светата обител – „Аладжа” има персийско-турски произход и в превод означава „пъстър, шарен“. Разгледате ли уникалните, но оскъдни стенописи по манастирските стени ще си отговорите на въпроса от къде идва това название. За съжаление до наши дни са се запазили само отделни стенописни фрагменти. Предполага се, че манастира е възникнал още в раннохристиянската епоха, като в сегашния си вид бил изграден едва през Х век, време през което по тези български земи се разпространявало т.нар. отшелничество. Ще научите, че през годините на Втората Българска държава скалните манастири в страната достигнат своето най-голямо развитие. Именно по това време и Аладжа манастир отбелязва своя разцвет. Още със настъпването на Османското владичество обаче манастирската камбана заглъхва, а с нея и живота в Светата обител.

Всеки посетил мястото остава очарован от това което вижда и научава тук. Манастирският скален комплекс се състои от храм, параклис, църква за молитви, крипта, кухня, трапезария, килии и стопански помещения. Уникален е градежа на скалния манастир – всички помещения са разположени на две нива, като са вдълбани в скала висока почти 40 м. Според изследователите манастирските помещения били издълбавани в скалните късове през различни периоди, като началото поставят пет монашески килии свързани помежду си с тесен коридор. Тясното помещение е разположено на първия етаж на манастира и минава точно по ръба на скалата. Северният край на коридора води към тясно стълбище, което ще ви отведе в малък храм. Манастирската църква също е уникална. Намира се на втория етаж на скалния манастир и предствлява най-обширното помещение в комплекса. Няма как разглеждайки мястото, да не се впечатлите от изографисаната върху тавана на манастирския параклис сцена на Възнесението.

Неповторим е и манастирския олтар, в който централно място е заемало изображението на Богородица, седнала на трон и държаща Младенеца в скута си. От екскурзовода ще научите, че в скалия „Аладжа манастир” има два параклиса, които са разположени в дъното на всеки от етажите, като най-добре запазен е този на последното ниво. Единствено в това помещение ще видите добре съхранена богата стенна украса, датираща от ХІV век.

В района около манастира има и други уникални пещерни образования. Предполага се, че в онези далечни времена монаси-отшелници са търсили и намирали в тях уединение с Бога.

Днес „Аладжа манастир” е нефункциониращ и без монаси. Признат е за паметник на културата и има статут на музей. Ще узнаете, че това дивно място е обявено за паметник с национално значение, още през 1957 година.

Когато разгледате издържалите на времето стенописи и се докоснете до причудливите скални късове обърнете внимание и на района край манастира. На около 400-500 метра западно от „Аладжа манастир”, в скалната основа на по-нисък каменен бряг, се намира още една група скални помещения, наречени „Катакомбите“. Разглеждайки това интересно място ще видите, че то също е разположено на две нива. Любопитно е, че долното ниво е служило за жилище на обитаващите го монаси, а горното е изпълнявало ролята на костница, където днес са разкрити изсечени в пода гробове. При археологически проучвания на това място са открити и останки от керамика и монети, чието изследване показва че „Катакомбите” били обитавани още през ІV – VІІ век. Само и единствено в този манастир можете да видите врязания в скалата раннохистиянски кръст и изписаните край него букви „алфа” и „омега”. Ще научите, че тези древногръцки знаци изобразяват посланието на Исус Христос от Апокалипсиса, което гласи: „Аз съм Първият и Последният, Алфа и Омега“. Всичко това, както и намерените в скалния манастир останки, говори че мястото е било обитавано още през раннохристиянската епоха. Посетите ли това дивно кътче няма как да не почувствате по-особената енергия строяща тук. От разказа на екскурзовода ще разберете, че района на скалните манастира край Варна се свързва и с трагични събития. Според предаваното от векове, монасите обитавали тези места са били жестоко избити от турски и полски войски преминали по тези земи. Не са една и две легендите свързани с това мистично място.

В близост до Аладжа манастир е село Осеново, където може да разгледате интересна раннохристиянска гробница с уникални стенописи. Уникалните манастири и гробницата са изключително посещавани от туристи, още повече че те отстоят съвсем близо до известните ни черноморски курорти Св. Св. Константин и Елена и Златни пясъци.

Но изненадите за туриста не свършват до тук! Само на 9 км североизточно от Варна в едноименния курорт се намира манастира „Св. Св. Константин и Елена“. Посетете това дивно кътче и за пореден път ще останете очаровани както от историята на Светата обител, така и от това което ще видите тук. От екскурзовода ще научите, че все още не е установена възрастта на манастира, но се предполага че датира от ХVІ век, когато мястото било обитавано от  монашеско братство. Интересно е, че създаването на манастирската обител се свързва с чудотворната икона на покровителите на християнството Св. Константин и Св. Елена, както и с разкрития край манастира лечебен извор. Аязмото с лековитата вода се намира точно зад светия престол в храма и е съхранено до днес. Тук идващите миряни получават успокоение и надежда за по-добро.

Най-впечатляващото в Светата обител е, че в манастирската църква се съхранява частица от мощите на Св. Валентин. Любопитен е факта, че само на 3 места в света се пазят частици от мощите на светеца, което прави манастира още по-уникален и тайнствен. За Св. Валентин ще научите, че той е почитан както от католици, така и от православни християни, защото е бил канонизиран за светец преди разделението на светата църква през ХІ век. Историята на манастираразказва, че по време на руско-турската война през 1828-1929 г, изградения в гъста гориста местност манастир е бил почти изцяло разрушен. Благодарение на двама братя-йеромонаси, няколко години по-късно манастира е отново съграден. Дори част от непроходната гора в района била превърната в обработваема земя, която по-късно, чрез дарение станала манастирска собственост.

Интересен е факта, че световноизвестния днес черноморски курорт Св. Св. Константин и Елена е бил изграден заради едноименния манастир. Днес манастирския комплекс е посещаван от много туристи, отпочиващи в курорта Св.Св. Константин и Елена. В това красиво кътче от България ще преоткриете не само спокойствие и тишина, вплетени в манастирската обител, но и уникалното съчетание на планинско ухание и свеж морски бриз. Разглеждайки манастирите край Варна ще се наситети на стенописна колоритност и древна култура, а това неминуемо ще ви направи не само по-смирени, но и преоткриващи истинските неща в живота.

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар