Широка Лъка – Гела – Девин – Борино

Booking.com

Маршрутът ни води в живописното смолянско село Широка Лъка. Разположено е на 23 км северозападно от Смолян и на 16 км от ски курорта Пампорово. Ненапразно селището е обявено за архитектурен и фолклорен резерват и е част от Стоте национални туристически обекта. Любопитно за туриста е да научи как селото е получило името си – от старобългарската дума „лъка“, означаваща извивка, кривина, лъкатушене. Тези думи разкриват и интересното архитектурно разположение на селото. Широка лъка е известна със своите автентични родопски къщи. Такива са местните „Згуровската”, „Учиковската” и „Григоровската” къщи. Една от забележителности тук е построената през 1834 г. църква „Св. Богородица“. Иконостасът й е уникален по своя стил. Предполага се, че е рисуван от самоковски ученици на Захари Зограф. Недалеч от църквата се намира старото училище, построено през далечната 1835 г.

Освен със забележителната си архитектура, Широка лъка е известна и с автентичните родопски песни, съпроводени от величествените звуци на родопските каба-гайди.

В Широка Лъка се намира и „Национално училище за фолклорни изкуства”, което също представлява интерес. Туристът в Широка лъка не може да подмине и другите местни забележителности: „Римския мост“, Етнографския музей, църквата „Успение Богородично, паметника на Екзарх Стефан I.

Етнографският музей е уреден в сградата на „Згуровски конак”. Къщата е построена още през 1853 г. и е наречена “конак”, защото е била собственост на местен служител. Днес сградата е съхранила възрожденска си архитектура, типична за този край – двуетажна, с висок каменен комин, дебели зидове, ковани врати, малки прозорчета и вътрешни дървени стълби. Разглеждайки музейната експозиция посетителят има възможност да проследи характерното за бита и обичаите на хората от този край, както и да разгледа подредбата на старата родопска къща. Няма как наблюдавайки експозицията да не се пренесеш в атмосферата на отминалите времена, да не се докоснеш до традиционната българска култура. От уредника на музея гостите ще научат много интересни факти за историята на Широка Лъка.

Трябва да се посети и „Паламарчовата къща”, в която през 1830 г. за първи път е основано местно училище.

Околностите на селото също има с какво да ви пленят. Само на 7 км от Широка Лъка, по посока град Девин, се намират известните от древни времена „Беденски минерални извори”. Недалеч от селото се намират и скалните феномени „Главата” и „Момата”, както и „Лятната гора”.

Само на 5 км югоизточно от Широка Лъка е разположено друго живописното село – Стойките, известно с отличните си условия за целогодишен туризъм.

Широка лъка е и отправна точка за множество туристически маршрути. В околностите на селото са родопските върхове „Турлата”, „Голям” и „Малък Перелик”, „Широколъшки снежник” и други.

Следващата точка от нашата екскурзия е китното село Гела. Намира се в сърцето на Родопите, в Переликския дял на планината, само на 6 километра от Широка Лъка. Всеки посетил това вълшебно кътче казва, че Гела е едно от най-хубавите места в Родопите. Тишината тук се нарушава само от звъна на чамове и от песента на гайди. Казват, че за да стигне човек до селото, трябва да се изкачи почти до небесата. Геловските къщи са накацали на 1500 м надморска височина, живописно подредени в подножието на най-величествените върхове на Родопите – Голям Перелик (2191 м), Орфей (2188 м) и Турлата (1825). Гела е само на 7 км от архитектурния и фолклорен резерват Широка Лъка, на 18 км от красивия зимен курорт Пампорово и на 30 км от областния град Смолян. Западно от селото се намира пещерата „Ледницата”. Ако искате наистина да почувствате магията на Родопа планина, то планирайте тази дестинация през първата събота и неделя на месец август. Именно тогава в Гела се организира живописен събор и надсвирване с каба гайди. Събитието привлича много хора – българи и чужденци, майстори и любители-свирачи на гайда, както и почитатели на родопската музика.

И след като сетивата се наситят на тази невероятна хармония от природни дадености, багри и звуци може да се отправите към следващото място, набелязано в маршрута – град Девин. Градът се намира в Западните Родопи, в Девинската планина, в близост до курортните селища Пампорово и Чепеларе. През града минава Девинската река, която малко по-надолу по течението си се влива в река Въча. Девин е заобиколен от вековни борови и смърчови гори,  които сякаш прегръщат града. Този край е изключително богат на природни забележителности. Тук туриста ще се наслади на красотата и величието на живописни ждрела, пещери, скални образувания, защитени местности и природни резервати, населени с рядко срещащи се растителни и животински видове. Няма как посетилите това вълшебно място, да не затаят дъх пред природните феномени – „Триградското ждрело“, пещерите „Дяволското гърло“ и „Ягодинската пещера“. Това са бисерите сред природните дадености  в региона. В тези невероятно красиви пещери туриста има възможност да надникне в царството на подземния свят и да се наслади на незабравими гледки. Около Девин са и не една живописни местности – „Лесичево“, „Амзово“, „Извора“, „Струилица“, както и скалните феномени „Слонът“ и „Римския Кемеров мост“.

Една от защитените местности край Девин е „Чаирите“. Това живописно място пленява посетителите с причудливи свлачищни езера, ливади и смърчово – букови гори, сред които е феноменът „Пияната гора“. В региона на град Девин се намират и три резервата – „Кастраклий“, „Казаните“, „Старата гора“. Тези загадъчни места са съхранили девствени, борови и смърчови гори на около 200-350 години, както и десетки защитени растителни и животински съобщества. Цялата тази красота заобикаляща града няма как да не остави впечатление на изумление и възхита у туриста. Дори само част от тези места да се посетят, се убеждаваш в прелестите на Девинския край. И навсякъде, докъдето поглед стига съзираш зелени поляни пръснати по билата на Родопите, изпъстрени като губери с дъхави билки и красиви цветя.

Град Девин и регионът са известни от дълбока древност и с лековитите си води и голямо разнообразие на минерални извори. Може би няма друг град в България, а и на Балканския полуостров със толкова много минерални извори.

Всеки посетил Девин не бива да пропуска да разгледа и експозициите в местния Историческия музей. Той се намира в централната част на града. Тук туриста може да се запознае с интересни факти от историята на този край. Интересно място в Девин е и църквата “Свети Йоан Рилски”.

Посетилите Девин се убеждават, че това кътче в Родопите е самобитно място, подходящо за хора, които търсят здраве и жизненост близо до природата. А ако решите да поостанете тук, можете да се поразходите из девенските покрайнини, които предлагат множество планински пътеки сред разнообразна природа – вековни гъсти гори, скалисти върхове, просторни била, тучни ливади покрити с килими от цветя, величествени ждрела и пещери, които спират дъха, буйни реки и водопади.

Ако сте привърженик на лова и риболова то Девин е едно от най-подходящите за вас места. Градът е втория в България център за международен ловен и риболовен туризъм. Водите на реките Девинска и Въча са богати на риба. Срещат се мряна, кефал и най-вече пъстърва, особено в горните течения. В близкия язовир пък има и червеноперка и шаран.

Горите около Девин са резервати, специално изградените за ловен туризъм. Тук се срещат глигани, елени, глухари, диви кози, диви прасета, зайци и други. Любителите на конната езда пък могат да посетят конната база, намираща се на километър от града.

Ако след разходките из красивите планински дебри изпитате желание да поплувате и да съберете слънчеви лъчи, можете да посетите намиращия се в центъра на града открит басейн с минерална вода или изградения сред природата минерален басейн в месността „Струилица“.

Красивите емоции продължават и по нататък, в село Борино, което е близо до Девин. Намира се на 1140 м надморска височина. Тук сетивата ви ще се наситят с неповторимите багри на Родопа планина. Ще доловите ромона на река, блеенето на овце, а някъде в далечината – гласа на каба гайда. В района са Дяволският мост, намиращ се в местността “Хайдушки дол”,  Кемеров мост,  връх “Виденица”, който местните смятат за светилище на Бог Дионис, както и биосферния резерват “Кастракли”.

В местността “Дженевра”, отстояща на 12 км. от Борино се намира римския мост „Кемера”. Той е граден е от камъни, споени с бял хоросан. Настлан е с настилка от дребен речен камък. Дължината му е 32,40 м, а ширината –  3,60 м. Висок е 6 метра. Идвайки тук, туристът се докосва до историята на Девненския край, защото узнават, че моста е част от трасето на големия римски път, свързващ Филипополис през Родопите с Неврокоп.

Дестинациите в тази, западна част на Родопа планина са едни от най-атрактивните за туристите. А може би защото тук Родопите са съвсем различни. Отиваш си от тези омайни места с дробове, изпълнени с чист планински въздях, със сетива попили ако не цялата, то поне част от красотата на този край, с душа изпитала умиление към родната природа и съхранената през вековете българщина. Наситен си с впечатления и копнееш да се завърнеш тук отново някой ден!

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар