Ватиканът – сърцето на католицизма

Booking.com

Образуваната в ХІІІ век Папска държава е заемала по-голяма част от Апенинския полуостров, но през 1870 г. е била ликвидирана от Италианското кралство, в резултат на което е възникнал „Римския въпрос”. Едва с Латеранските договори, подписани на 11.02.1929 г. Италия признава суверенитета на папския престол над Ватикана и над някои други дворци и сгради като базиликите Св. Паул, Санта Мария Маджоре, Сан Джовани в Латерно, Сградата на Пропагандата на Площад Испания и др.

Ватиканът е разположен на десния бряг на Тибър, на хълма Ватикан, в северозападната част на Рим. Ватикан в превод означава свято място, място за гадания. Поради тази причина в древността той не е бил заселен. Под част от сегашната базилика Свети Петър и нейния площад, Нерон е построил огромен Цирк, а до него е имало парк.  В последствие камъните от Цирка се използват за построяването на църквите, дворците и крепостната стена на Ватикана.

Градът-държава Ватикан е най-малката държава в света – заема 440 000 кв.м. Тя е абсолютна теократична монархия. Суверенитетът на  Ватикана не е самостоятелен, а произтича от суверенитета на Светия престол. Ватиканът се използва само като местонахождение на Светия престол, папския двор и неговия обслужващ персонал. Суверен на Светия престол е Римския Папа. На територията на Ватикана се помещават администрацията на Светия престол, банки, радио, железница и др. Поданниците, около 900 души на брой са поданници на Светия престол, а в международен план Ватиканът е представен от Светия престол. Охраната на града се осъществява от Швейцарската гвардия, а от 2002 г. и от жандармерия. Ватиканът има некомерческа икономика. Основните приходи на Светия престол са от дарения на католици от цял свят и туризъм – такси за музеи, ватиканските монети – евро, пощенски марки и сувенири. Официални езици са латинския и италианския.

А сега да посетим Ватикана. Вървейки по улиците на Рим и приближавайки Светия град, ние ще се насладим на грандиозния синтетичен ансамбъл на архитектурата, скулптурата, монументалната живопис и приложното изкуство, което са изградили множество велики талантливи творци през близо 1700 годишната история на града.

Пресичаме река Тибър по моста на Ангелите. Срещу нас е цилиндричния Замък на ангелите. Вляво погледът ни е привлечен от просторен булевард, в дъното на който се издига величествената фасада на Свети Петър. Излизаме от завоя на река Тибър и тръгваме по Via della Conciliazione (ул.”Примирение”). Тази улица е създадена през 1937г., това е най-новия принос към мащабната композиция на комплекса от базиликата Свети Петър и площада пред нея.  Шпалир от колони по улицата ни води към сърцето на Светия град. Постепенно пред нас се разкрива площадът  Свети Петър. Прекрачваме полукръга от белите плочки, вградени в настилката на площада и вече сме на територията на градът-държава Ватикана. Колонадата, строена 1656-1667г.,  ни обгръща от двете страни и ни води към Храма. Според замисъла на  знаменития творец на площада Бернини „църквата Свети Петър е майка на всички други църкви и затова трябва да има колонада, която като с две ръце майчински да обгръща католиците и да подсилва вярата им, друговерците да привлича към Църквата, а неверниците да освети с правата вяра”. Над колонадата са поставени 140 статуи на Светци. В център на площада господства обелиск, донесен в Рим от Хелиопол от император Калигула в І век преди Христа и първоначално сложен в Цирка на Нерон. От двете му страни са двата великолепни фонтана на Мадерно и Карло Фонтана. На този площад годишно се стичат милиони хора, не само католици, за да се насладят на градниозното въздействие на разкриващата се картина и да видят и усетят със собствените си сетива величието на тази архитектура.

Тръгваме по десния ръкав на колонадата, за да се присъединим към хилядите поклонници и да влезем в Базиликата Свети Петър. Както е известно от историята, на това свято място са погребани много мъченици на христянството, между които и първия Апостол на Христос – Апостол Петър, който идва от Палестина към 64 г. след Христа. През 324 г. Кайзер Константин започва строежа на първата базилика Свети Петър. През 1506 г. е започнат нов строеж на по-голяма базилика по проект на Браманте. Храмът се е строил много години, включително до наши дни и тук са работили много известни архитекти, между които Микеланджело, който запазил замисъла на Браманте и придал на базиликата великолепен куполен завършек.

Свети Петър до 1990г. беше най-грандиозния католически храм. В момента базиликата  Нотр-Дам-де-ла-Пе (Notre Dame de la Paix) в Ямусукро, столица на Кот д’Ивоар, построена по ватиканския първообраз, е вписана в Книгата на рекордите на Гинес, като най-голямата църква в света. И въпреки, че тя превъзхожда по големина Свети Петър, вътрешното й пространство е проектирано да приема 18000 богомолци, докато Свети Петър е разчетен на над 50 000 вярващи.

Базиликата Свети Петър заема 15000 кв.м. Неговия олтар е разположен на запад, за разлика от всички христиански храмове, които са разположени на изток. Централната му фасада е увенчана с огромните 5.65 м статуи на Исус Христос, Йоан Кръстител и други 11 апостола, само бронзовата статуя на Свети Петър е поставена вътре при главния неф. Фасадата на Базиликата, по проект на Карло Мадерно през 1612г., се оформя от колони, между които са отворите на прозорците и петте входа към Храма. Крилата на централния вход са от старата базилика.

Влизаме в Свети Петър. Пространството ни грабва с огромните си размери, хармония на пропорциите и разточителното оформление от произведения на изкуството – статуи, олтари, пищни стени и всичко това озарено от слънчеви бликове.  Главния неф е с дължина 211.6 м. Заставаме под купола на Микеланджело. Затаяваме дъх. На 119 м над нас пари във въздуха, подпрян на четири колони, 42 диаметровия шедьовър, а от прозорците му струи свещенна светлина.

В ляво от трансепттата се намира съкровищницата (Tesoro). Тук са изложени колекция от църковни утвари, кръстове, църковно облекло, саркофази.

В пространството между пода на сегашната базилика и този на старата базилика на Константин се намира Ватиканската крипта, където са погребани крале, кралици и папи от Х век насам.

Изкачваме се  на купола на Свети Петър. В краката ни е Вечния град. Прекрасната гледка на Площада Свети Петър ни демонстрира от птичи поглед великолепието на композицията. Обръщаме се на другата страна и виждаме Ватиканските дворци и паркове. Ето там е Апостолическия дворец, официалната резиденция на Папата. Това естествено е следващата цел на нашата обиколка – Сикстинската капела.

Излизаме от Площада и тръгваме наляво покрай крепостните стени на Ватикана.

Сикстинската капела (Cappella Sistina) е храм в Апостолическия дворец. Тя е с размерите на Храма на Соломон, според Стария завет. Има правоъгълна форма  – 40,93 метра дължина и 13,41 метра ширина и височина 20,70 метра. Сикстинската капела е известна със стенописите си, първите от които са правени през 1481-1482 г. Картините представляват сцени от живота на Мойсей и Христос от Стария и Нов Завет. Двете най-забележителни сцени са: Христос дава ключовете на Св. Петър и Наказанието на Кора.

Най-известни са стенописите на Микеланджело.  През 1508 г.-1512г. Микеланджело рисува тавана на капелата – Създаването на Адам и Ева в Райските градини и Потопа. Страшният съд, представляващ Второто пришествие на Христос и Апокалипсиса, е рисуван от Микеланджело от 1535 г. до 1541 г. То заема цялата стена зад олтара на Сикстинската капела.

Във Ватикана има редица музеи, пазещи съкравища от произведения на изкуствата. Те са разделени по тематичен или исторически принцип: в Пинакотеката се съхраняват картини на Микеланджело, Рафаело и др.;  в Пио-Климентовия музей има ренесансови произведения, гръцки и римски скулптури; в музея Галерия Лапидария се съхранява най-голямата колекция в света на каменни плочи и надписи; в Грегорианския египетски музей се помещават древноегипетски археологически находки, папируси, мумии, както и известната Книга на мъртвите. Не трябва да се забравя и за Ватиканската Библиотека (Biblioteca Apostolica Vaticana), основана през 1448 г. и събрала хиляди книги, гравюри, манускрипти и др. с огромна научна и историческа стойност. Разположената в западния край на Двора Белведере, Галерия на картите ни запознава с топографски карти от цяла Италия. И естествено интериорите на всички тези сгради са шедьоври на изкуството, богато украсени в стила на излаганите произведения.

Връщаме се на Площад Свети Петър, за да си кажем до скоро виждане на сърцето на Светия град на католицизма. Казват, да отидеш в Рим и да не видиш Папата… И, о чудо. Кръглият площад е ограден и се пази от италиански карабинери (съгласно Латеранските договори, кръглата част на площада се охранява от Италия). Пред правоъгълната част на площада на фона на Базиликата Свети Петър е нареден подиум за папата и неговата свита. От двете страни са огромни екрани, които показват сцената в близък план. Площадът е пълен с хора.  Папата застава пред катедрата и отправя поздрав на много езици към събралото се множество. Церемонията започва.

Отдалечаваме се от площада и се обръщаме назад, за да помахаме за сбогом. Слънцето изпраща последни лъчи зад купола на Свети Петър и той искри в заревото на полагащия му се ореол. До скорошни срещи, тази красота и величие ще остане завинаги в сърцата ни.

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар