Загадките на Ивайловградския край

Booking.com

Ако предприемете екскурзия до Ивайловградския край ще останете изумени не само от красивата прирoда, но и от богатото културно-историческото наследство в района. Любопитен факт е, че общо в общината има 50 паметника на културата, от които 6 архитектурни, 18 археологически и 26 църкви с уникални стенописи.
Ивайловград е разположен в крайните дялове на Източните Родопи, по средното течение на река Арда и нейните притоци Бяла и Луда река. На изток и на юг града граничи с Република Гърция. Между туристическите забележителности в Ивайловград и околности са няколко крепости, музеи, вила „Армира“, язовир „Ивайловград“ и други. Позаинтересувате ли се ще научите интересни факти от историята на града, като например това, че до 1934 година той носи името Ортакьой. На около 3 км югозападно от Ивайловград,  в околностите на квартал „Лъджа” се намира манастира „Св. Св. Константин и Елена”. Наричат го още Лъджански или Ивайловградски.  Не пропускайте да посетите това свято място. Ще узнаете, че манастира е основан през ХІІІ в., като през 1846 г. е изцяло реставриран. Разгледайте Светата обител и ще останете впечатлени. Манастирския комплекс се състои от широк двор с църква, жилищна сграда и старинна каменна чешма. Разглеждайки Светата обител ще се уверите, че това дивно място, сгушено в Източните родопи с право е обявено за паметник на културата.
Интересни забележителности има и в околностите на манастира. В района се намират и други интересни забележителности – останките от римската вила „Армира”, средновековния сводест мост на река Армира, както и планинската средновековна крепост „Лютица” – една от най-запазените в България.
Любопитен е и фактът, че днешния Ивайловград е наследник на средновековния град-крепост „Лютица”. Това което ще видите и чуете, ако посетите крепостта определено ще ви заинтригува. Българската средновековна крепост се издига югозападно от Ивайловград и е една от най-големите и най-добре запазени в Източните Родопи. Известна е и като „Мраморния град” е и обявена за археологически паметник на културата. Каменните стени на крепостта са добре запазени, като на места достигат до 10 метра височина, а дължината им е около 600 м. Площта, която стената огражда е 14 хиляди кв. м. От екскурзовода ще научите, че „Лютица” е имала 12 триетажни кули, като 9 от тях са напълно запазени и до днес. Интереснен е градежа на кулите – всяка от тях завършвала с бойна площадка, снабдена със зъбери. Според специалистите долните етажи на южните кули са били използвани като жилищни помещения, а тези на северните – като водохранилища. Разгледайте античния градеж на крепостните стени, за който изследователите твърдят че датират още от IV-VI в. Ако се интересувате за подробности около този отбранителен строеж ще научите, че първите сведения за крепостта са от IX-Х век. Според историците града-крепост е бил разрушен при завладяването на Балканите от османлиите, през 1362 година. Изследователите предполагат, че въпреки многобройните разрушения на крепостта, в сегашния си вид „Лютица” е построена през XII-XIII в. по времето на цар Калоян. Не пропускайте да разгледате откритите при археологически разкопки: вътрешна крепост, жилищна кула, некропол, няколко гробове, кладенец, както и останки от канализационна система.
В района на „Лютица” са разкрити и основите на две древни църкви, датиращи най-вероятно от X и XV в. Тук са намерени и много накити, монети, битови предмети от кост и метал, архитектурни детайли, както и изключително интересни керамични съдове. Ще узнаете, че крепостта-град е била не само средище за живот, а е поставил основите и за развитието на изкуството и културата. Ще напуснете това място обогатени с много познания за живота на древните народи в този край. Ненапразно археолозите посочват крепостта „Лютица” като един от бисерите на средновековната българска цивилизация в Ивайловградския край. Ако обичате планинския туризъм можете да достигнете до „Лютица” за около 3 часа и половина пеша, като използвате пътя преминаващ през село Лъджа.
Не пропускайте и другата интересна архитектурна забележитерност, намираща се близо до Ивайловград – Римската вила „Армира”. Интересно е не само мястото, но и историята за откритието на вилата. През 1964 г., при изграждането на язовир „Ивайловград”, на 1,5 км югозападно от местния квартал „Лъджа” строителите се натъкват на следи от антични строежи. Следват археологически разкопки, при които са разкрити останките от крайградската вила, датираща от периода на римското владичество. Разглеждайки този уникален дворец от древността, ще узнаете, че той датира от втората половина на I в. и според историците е принадлежал на виден тракийски аристократ. През втората половина на IV в. вилата е била опожарена и разграбена. Въпреки това, днес там може да се види най-голямата като количество и разнообразие мозаечна находка в България. Разглеждайки мястото ще забележите, че античния строеж представлява комплекс от жилищни и стопански постройки, разположени на немалка площ. Предполага се, че римската вила е била обитавана до IV век,, след което е била разрушена, най-вероятно от готите. Тъй като вилата се намира в долината на река Армира, днес тя е известна с името „Армира“. Изучавайки с поглед старинната сграда, туристът остава впечатлен и от уникалната стенна и подова декорация, както и от богатите на орнаментика мозайки. Недалеч от античната вила „Армира“, в землището на село Свирачи се намира антична могила, наричана още „Голямата могила”, която също представлява интересна археологическа забележителност. При разкопки и проучвания е установено, че могилата е изградена върху каменна основа, като е установено че възрастта й е от римската епоха (I-V в.). Предполага се, че могилата е ползвана като фамилен некропол от собствениците на „Вила Армира“. Посещавайки това място с екскурзовод ще научите и други интересни неща от римското владичество по нашите земи. Не напразно „Голямата могила” край село Свирачи е обявена за паметник на българското културно-историческо наследство.
Край ивайловградското село Гугутка се намира друга уникална крепост, носеща името „Бялград”. Посетите ли това място ще се насладите не само на дивната природа и чистия планински въздух, но и ще се докоснете до древни останки от една отминала епоха. Предполага се, че крепостта е била построена през ХІІ-ХІІІ век. Разглеждайки крепостните стени ще научите че височината им достига 8 м, дебелината – 2 м, а дължината им е около 550 м. При археологически находки в местността са открити уникални паметници на древните култури. В източния край на крепостта са разкрити основите на старинна черква, както и на добре запазена вътрешна крепостна кула. Изследователите предполагат, че най-вероятно тя е била възстановена след падането на България под турско робство. Ще научите интересен факт за името на крепостта „Бялград” – то идва от това, че за градежа на крепостните стени е използван бял варовик. Когато разгледате и тази забележителност в ивайловградския район, насочете се към самия град, който също ще ви изненада с интересни места.
След като отпочинете в някое от уютните заведения в града посетете местните културни забележителности: Историческия музей, Къща-музей „Мирчо Паскалев“,  „Мутафчиева къща”, Етнографския музей, както и църквата „Преображение Господне“, датираща от 1805 година. Разгледайте и традиционните за района родопски къщи, които няма как да не привлечат вниманието ви.
Отпътувайки от този край няма как да не почувствате величието на Родопа планина, още повече че заедно с невероятната природа тук сте преоткрили почерка на исторически събития и отминали епохи.

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар