Клисурата Тароко

Booking.com

Тайван е един от “Малките дракони” на Азия, които са се възродили от пепелищата на Втората световна война и са удивили света с бързото си икономическо развитие. В представите ви вероятно веднага изникват картини на индустриални зони, още повече когато разберете, че работещо население от над 20 милиона души е събрано на територията на остров съизмерим по големина с Белгия. Просто няма място за идилични картини.

Оказва се, обаче, че това не е така. Североизточната част от Тайван и източното му крайбрежие не са гъсто населени. Там живеят предимно коренните жители, населявали територията дълго преди да се появят китайците. В района често бошуват тайфуни и релефът е прекалено суров и планински, затова не е подходящ за земеделие или промишлена индустрия.

Тук има великолепни гледки на мъгливи езера и препускащи потоци, на гъсти гори и пропасти, над които са надвиснали дървета с изкривени дънери, и всичко е в деликатните тонове на китайските акварели. Веднага разбираш защо португалските моряци са кръстили острова Ilha Formosa – Красивия остров. Една от причините за изолацията на източното крайбрежие е естествената бариера на Централния планински масив (Тайваншан) в посока север-юг. В средата на XX в. правителството решило да проправи път през него и да свърже Тайджун на запад с Тароко на изток, които са на 195 км един от друг. В резултат изградили магистрала, пресичаща целия остров в посока изток-запад, истинско инженерно чудо, на места буквално изсечена в стръмните скалисти склонове. Тя е известна като “Дъгата на Тайван” и през петте години, за които е построена е отнела живота на 450 работници, много от които ветерани от Гоминдана – Националистическата армия на генералисимус Чан Кай Шек. Над клисурата на Тароко в тяхна чест е издигнат паметник – Храмът на Вечния извор, с павилион с червен покрив и водопад. Сутрин тук бият камбанка, за да поздравят зората, а изгревът на слънцето се посреща от барабани.

Със сигурност клисурата Тароко е най-прекрасният участък от забележителната магистрала и сама по себе си представлява гледка от световна величана. Бурните води на река Ливу, която си проправя криволичещ път по протежение на 20 живописни километра от планининте до морето, са оградени от стръмни стени от разнообразен оцветен мрамор.

Изкуството и Природата са се съюзили, за да осигурят популярността на Тароко сред туристите и най-вече сред младоженците, отправили се на сватбено пътешествие. В Теншан има хотел, съчетание между храм и многоетажна пагода, разположен сред мъглив, горист връх над реката. В Пещерата на лястовиците, издълбана от речни камъчета, кръжат птици, а тя е доста дълбока. За по-големите смелчаци е Тунелът на Деветте извивки – участък от магистралата с много повече от 9 тунела и полутунела, издялани в мрамора. Ако предприемете пътувате с автобус или кола ще станете свидетели ту на страховити гледки по дъното на дефилето, ту на съвсем различна панорама от другата страна на пътя с гористите планински склонове. В края на пътуването по този маршрут са горещите извори Веншан – интересното е, че до тях можете да стигнете по люлеещ се въжен мост, който се извисява над река Ливу. В скалите са изсечени стъпала към мраморна пещера, а от нея се излива в реката пареща вода със сяра.

Магистралата разкрива с пълна сила богатството на тайванските мраморни залежи. Някога са съществували планове за превръщането на клисурата Тароко в мраморна кариера. Все пак сега проломът и околните планини, гори и крайбрежни скали са обявени за национален парк. В района има разнообразен дивеч – черни мечки, диви глигани, скални маймуни, петнисти елени, планински кози, 25 вида влечуги и множество птици, сред които и редкия вид фазани микадо. Паркът позволява на местните жители да се занимават с традиционните си дейности, смесица от земеделие или лов, а техните фестивали също са привлекателни и любопитни, така че не ги пропускайте.

Край Хуалян, най-големия град по източното крайбрежие, се добива мрамор от кариери. Тук се намира и единственото мраморно летище в света – още с кацането ще усетите невероятната “мраморна атмосфера”. Дори и улиците, по които след това ще ходите са павирани в мраморни мозайки. Има мраморни храмове, а когато избирате къде да отседнете, можете да резервирате някой хотел, в който баните, масите и дори кошчетата за боклук са направени от чист мрамор!

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар