Молдова – Балканските традиции

Booking.com

Молдова е бивша съветска страна, богата на плодородни почви и обширни горски пространства. Тя се намира в Югоизточна Европа, като няма излаз на море. На север, изток и юг граничи с Украйна, а на запад – с Румъния, като границата им е установена посредством река Прут. Времето през цялата године е много приятно. Средните летни температури са над около 23 градуса по Целзий, а  снеговалежите не са обичай. Статусът си на република получава през 1991, когато получава автономност. Молдовският е официалният език на страната, като той е много близък с румънския. Въпреки всичко Руският е все още изключително разпространен. Паричната единица е молдовската лея (MDL), в която се събират 100 бани (бан).

Молдова може да очарова с много от прекрасните си качества, които за голямо съжаление все още са игнорирани от световния туристически поток. Разбира се, девствеността на красотата може и да е нещо хубаво. Но  всеки, който не е видял полята, не е опитал местните вина, не е видял местните манастири  или не е направил един поход през вековните гори, може да съжалява. Традициите на Молдова са запомняща се и уникална комбинация от съседните румънски и украйнски, както и руските. Въпреки, че е един типичен представител на Балканския полуостров, малката държава има и някои наистина специални изненади за всеки посетител.

Въпреки, че Молдова е все още една от най-бедните страни на Стария континент, хората там се славят като много гостоприемни  и мили, а в големите центрове, като столицата Кишинев например, един посетител може да намери всичко, от което има нужда. Катедралите, паметниците и музеи в града са преживели силни трусове и бомбардировки през Втората световна война. Там също може да видите и къщата, където Пушкин е живял в изгнание и е написал някои от най-силните си творби. В Кишинев се намират и Историческият музеи – комплекс в турски стил, както и този на изкуствата – домакин на произведение от Русия, Молдова и Западна Европа. Монументът на Стефан Велики е друга точка, която трябва да видите. Там са се одъществили някои от най-ключовите сражение мажду молдовските националисти и местните русофили.

Бендери, също познат и като Тигина, е един от най-старите градове в Молдова. Прекрасната крепост от  ХVII век, заедно с целия град, са били силно повлияни от битките през 1992, по време на Приднестровски конфликт.

В странат се чевстват приличен брой празници. На 1 яуари се празнува Новото година, като молдовската Коледа е на 8-ми януари. Официално се праднува и Международния ден на жената – 8-ми март, а на края на месец април е и Великден. На деня на труда – първи май също се празнува, като осем дни по-късно (на девети) е Националният ден на победата и благодарността. 27-и август е датата, на която през 1991 година народът е спечелил своята официална независимост. В края на годината, на 31-ви декември се празнува Денят на молдовсия език (Limba Noastra).

Страната е производител на някои висококачествени, ароматни и наситени на вкус вина. Винената индустрия може да не е голяма и известна като тези във Франция, Италия или Испания, но пък техните продукти (над 100 на брой) са наистина изпипана. Ето и малко от най-известните молдовски вариации на напитката на боговете: от белите сортове ще намерите Алиготе, Рийзлинг, Совиньон и др, а местните Каберне и Мерло се славят като изключителни на вкус.

Друга алкохолна напитка местно проиводство са по-тежките Дойна и Нистру (коняци), който са идеална компания на десерта във вашата вечеря.

Традиционни ястия в страната са Мититей (малки месни наденички на скара, комбинирани с чубрица,кориандър,чесън и черен пипер), Мамалига (вид качамак) и Токона (свинско задушено). Други представители са гулаша, пачата, сърмите и др.

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар