В Банско и Добринище

Booking.com

Пирин планина е възпята в не една песен! За нея се говори в легенди и предания. Много хора на изкуството са се вдъхновявали от нейните величествени хребети и сини езера. Обръщаме поглед към това райско кътче на нашата Родина. Лято е, и въпреки това избираме да посетим известните ски-курорти Банско и Добринище. Тяхната притегателна сила пленява туристи целогодишно. Планираме и туристически преходи в околностите на градовете, където е осеяно с интересни планински маршрути. В това дивно кътче от България има отлични условия за планински спортове и туризъм.

Банско се намира в най-красивата част на Пирин, в подножието на планината. Непосредствено до града се простира Национален парк „Пирин”. Едно от нещата, което предава уникалност на Банско е, че за разлика от другите зимни курорти, хотелската база тук е разположена изцяло в населеното място. Банско е любима туристическа дестинация за гости от България и чужбина. Курорта предлага едни от най-добрите условия за спорт, отмора и развлечения у нас. Пристигналият тук веднага ще усети запазеното равновесие между екология, флора, фауна и национален колорит. В района има 56 км ски-трасета, които по време на зимния сезон се обработват със съвременни машини. Местният ски-център предлага и 16 км ски път, свързващ високите части на курорта с града. Това уникално трасе е оборудвано с машини за изкуствен сняг и осветление. Функционират и кабинкова въжена линия, шест седалкови лифта, шест ски-влека за възрастни и десет за деца. И ако не търсите спортния дух на известния курорт, а искате да се потопите в колорита на местните обичаи и бит, то в Банско ще преоткриете уникалното съчетаване между самобитното и модерното. Калдъръмени улички разделят съвременните хотелски комплекси от типичните бански къщи – с дървени чардаци, издигнати сред потънали в зеленина дворове, зад яки ковани, двойни порти. Няма как да си гост в Банско и да не се докоснеш до автентичността на българския фолклор, да се насладиш на уникални художествени и културни ценности, типични за региона, да подминеш уютните битови механи, да не вкусиш традиционните бански специалитети и отлежалите червени вина. Забележителностите на курорта не са една и два. Факт е, че Банско е сред „Стоте национални туристически обекта”.

Едно от интересните места, което заслужава да бъде посетено е „Веляновата къща”. Къщата е архитектурно-етнографски музей и е обявена е за паметник на културата с национално значение. Пристъпвайки прага й, гостът може да види типичната банска къща от епохата на Възраждането. Градена е само от камък и дърво. Вътрешните стени са божествено изографисани, а на чардака има такава изящна дърворезба, че тя с право може да се нарече произведение на изкуството. Къщата е отворена само през почивните дни и ако сте посетили през това време Банско ще можете да си закупите сувенир за спомен от разположената на приземния етаж етнографска изложба-базар. Следващото свято място в Банско е къщата-музей „Никола Вапцаров“. Посетителят ще се докосне до домашната среда и битовата обстановката във Вапцаровия дом, по време на неговото детство. Част от жилищата в съседство на семейната къща са преустроени за да се пресъздаде по-обширна експозиционна площ. В комплекса са показани част от ръкописите на Н. Й. Вапцаров, както и първи публикации на негови стихове. Изложени са костюма, ризата и часовникът, носени от писателя преди неговият разстрел. Пазят се и  големите награди, дадени на Н. Й. Вапцаров посмъртно – орден „Народна свобода“ – първа степен и „Почетна награда за мир”, присъдена от Световния съвет за защита на мира, връчена на неговата майка през 1952 г. Голям брой снимки, документи и други материали разказват за героичния път на поета до последните му дни в Централния Софийския затвор.

Възрожденският дух витае навсякъде в този иначе съвременен град. Следващото свидно за България място, което трябва да се види е Къщата-музей „Неофит Рилски“, известна още като „Бенина къща”. Сградата е архитектурно-строителен и исторически паметник на културата. Роден дом е на българския възрожденски книжовник Неофит Рилски, който живее в нея от 1793 до 1811 г. Музейният комплекс се състои от две части – автентично запазената къща на бележития възрожденец и етнографско-документална експозиция, излагаща богатото наследство от Неофит Рилски – писма, снимки и книжовен материал, общо над 400 документални и веществени материали.

Един от най-интересните музейни обекти в Банско е постоянната Иконна изложба „Банска художествена школа“. Намира се на 5 минути от центъра на курорта, в старата му част, близо до църквата „Света Троица“ и паметника на Паисий Хилендарски. Туристът не само има възможност да разгледа внушителни икони, но и ще се докосне до още един архитектурен паметник – метоха на Хилендарския манастир, в който се помещава изложбата. Постройката е едноетажна и е най-старата в Банско. Запазена е в автентичния си вид. Това е бившият женски метох, който първоначално е принадлежал на Зографския, а по-късно е отстъпен на Рилския манастир.

Не може да си в тази част на България, да си се потопил в този възрожденски дух и да не се отбиеш в банска черква. Храмовият комплекс “Св. Троица” е един от най-големите исторически и културни забележителности в града. Църквата, която като архитектурен тип представлява трикорабна псевдобазилика е една от най-големите в страната, и е построена през 1835 година от местни майстори. Величественият силует на Божия храм е в хармония с изградената в непосредствена близост тридесет метрова часовникова кула-камбанария, която е на цели 150 години.

Интересни неща за този край на нашата Родина могат да се видят и научат в местния Градски исторически музей.

И ако сме се наситили на разгледаните забележителности в Банско и сме отдъхнали под дебела сянка в някой зелен двор или прохладна механа, можем да предприемем туристически поход в околността. По асфалтов път или по туристическа пътека се стига до съседните хижи „Бъндерица”, „Вихрен” или „Демяница” – посоката избира туриста.

„Бъндерица” е разположена на левия бряг на едноименната река. Новата хижа е триетажна сграда с капацитет 95 места. Електрифицирана е, а отоплението е централно. Има и стара сграда – двуетажна, със 73 легла. Ако сте решили да останете по-дълго туристическата кухня и столова са голямо удобство. В района има и бунгала с капацитет 30 места. Съседни на хижата туристически обекти са: „Байкушевата мура”,  пещерата „Хана”, връх Вихрен, хижа „Вихрен”, заслона „Казана”, връх Кутело, заслона „Кончето”.

Ако за пренощуване изберете хижа „Вихрен” и сте подготвени за туристически преходи още на другия ден може да предприемете поход до съседните: Тодорин връх /2746 м/, „Рибно Бъндеришко езеро”, езерото „Окото”, хижите „Синаница” и „Яне Сандански”, заслона „Тевно езеро”,  хижа „Демяница” и по-далечната хижа „Яворов”.

„Демяница” пък е хижа, разположена на вододела между реките Стражишка, Валявишка и Василашка. Двуетажната сграда е разположена сред живописна иглолистна гора. Към туристическата базата има и 14 бунгала. Общият капацитет е за 217 туристи. На разположение на посетителите са туристическа кухня, столова и павилион. Ако хижата е изходен пункт за вашия поход из Пирин, то трябва да познавате туристическите обекти в съседство: „Валявишки езера”, езерата „Тодорини очи”, „Превалски езера”, хижите „Каменица”, „Пирин” и „Безбог”, връх Малък Типиц, Горно Стражишко езеро, както и издигащия се на 2851м връх Полежан.

След планинските преходи можете да се отбиете в съседния на Банско град Добринище, само на 6 км. Това населено място се намира на 850 м надморска височина и е заобиколено от три планини – Рила, Пирин и Родопите. Над Добринище е  пиринския връх Весилища, където има 3 планински езера, а от тях води началото си Добринишката река. Курортното градче е известно с чудесните си условия за целогодишен отдих – ски туризъм през зимата, селски и еко-туризъм през останалите сезони от годината. Добринище има извънредно красиво местоположение – загнезден под самите върхове на Пиринската верига, сред прекрасни гори достигащи до самия град. Интересното тук е, че по течението на Добринишката река се намира басейн с минерална вода, известен с името “Римското банче”. Заслужава да се види и живописния водопадът „Свети Никола”. В градчето се намира единствената по рода си в България градина за еделвайси – пиринските бисери. Туристът в Добринище може да запали свещичка за здраве в местната църква „Св. Св. Петър и Павел“ , построена през 19 век. И преди да продължите да опознавате красотата на Пирин планина и местния бит, можете да отдъхнете край Минералния плаж в Добринище. Тук се предлагат и разнообразни СПА-процедури, които ще ви освежат и заредят с нови сили.

Само на 11 км от Добринище е хижа „Гоце Делчев” , разположена на 1412 м надморска височина, в местността “Логовето”. От хижата пък започва седалков лифт до ски пистата на хижа „Безбог” (2236 м) – най-високата хижа на Балканския полуостров. Ако обичате да ходите пеша може да отидете и до най-малкия град в България – Мелник. Пътят от хижа „Безбог“ до Мелник е 12 часа.  Пирин продължава да въвлича в своите прегръдки, сетивата продължават да попиват величието и багрите на тази живописна природна картина и сякаш си все жаден, ненаситен и все повече любопитен за тази нечувана планинска красота!

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар