
Разположена на повече от 15 000 километра от България, Австралия е единствената страна заемаща цял континент и няколко острови. Континенталната част е най-големият остров в света и в същото време най-малкия и най-равниния континент. Австралийските крайбрежия се простират почти на 50000 километра и са свързани с над 10000 плажове, което е повече от всяка друга страна в света. Повече от 85 на сто от австралийците живеят на не повече от 50 километра от брега, като е регистрирана и най-ниската гъстота на населението в света – само двама души на квадратен километър.
Австралия се намира изцяло в южното полукълбо, западната й част е платовидна, средната e равнинна, а източната е планинска. Това е страна с много пустини – Голямата пустиня Виктория, Голямата пясъчна пустиня, пустинята Гибсън, пустинята Танами, пустинята Симпсън – всички са разположени в западната и централна част на Австралия. Единствената голяма река в Австралия е Мъри, с чийто приток Дарлинг имат голямо значение за хората, живеещи в тази област, затова и я наричат Австралийския Нил. Другите реки са малки и пресъхващи.
Климатът в северна Австралия е субекваториален, с дъждовен и сух сезон и високи температури през цялата година. В централната част климатът е пустинен. Субтропичният пояс е в южна Австралия, а в южната част на остров Тасмания, поради охлаждащия ефект на Антарктическото течение, климатът е умерен, там дори вали сняг през зимата (юни – август). Часовите пояса са 3 с разлика от 2 часа.
Аборигените — коренните жители на Австралия, са едва 1% от населението. Останалото население е от европейски произход – потомци на британски заселници или на европейци, имигрирали в Австралия след 1945 г. Днес, над 20 на сто от австралийците са с чуждестранни корени и повече от 40 % са от смесен произход. В австралийските домове се говорят 226 езика – след английски, най-популярни са италиански, гръцки, арабски. Кухнята е разнообразна – от традиционни местни ястия през европейска, средиземноморска и азиатска до всякакви екзотични предложения.
Австралия има неповторима природа, каквато не може да се види никъде другаде в света – уникални видове птици, риби и безгръбначни животни, растения и микроорганизми, а безспорна икона и символ на страната е кенгуруто. Поради тази причина австралийския континент е притегателана точка за хора, които искрено могат да се насладят на флората и фауната. Големият бариерен риф, множеството национални паркове и резервати, закътаните заливи с девствени плажове, спиращите дъха каньони и живописните дефилета – всичко това води милиони туристи ежегодно към страната. Подемът на винарската индустрия, актуалността на така наречения винен туризъм и не на последно място вкусовите качества на произвежданите вина примамват любопитните към далечния континент, за да ги омае не само с ароматни смеси на напитката на боговете. Необятната пустош, заемаща голяма част от територията, червено-кафявата почва и суравия начин на живот на местното население са оставили отпечатък върху културата и традициите, а те от своя страна са третирани като истинското национално богатство. В много от резерватите посетителите могат да наблюдават от близо и да участват в ежедневието на аборигените, да се запознаят с тяхната култура и вярвания, да чуят тяхната история, считана за една от най-древните на земята. Австралия е и неотменна част от дестинациите на сърфистите, които не само на едноимения залив намират своя Рай на сърфистите, но и могат почти целогодишно да се съревновават с вълните. На въздушните такива пък се наслаждават авантюристите участници в най-популярния ежегоден фестивал на летателните балони, провеждащ се през май в столицата Канбера. В района около нея туристите могат буквално за часове да се пренесат от древни времена в бъдещето, тръгвайки от пустошта, през калдаръмените улички към достолепните сгради на институциите до модните кафенета и ресторанти във футуристичните архитектурни достижения.
За да се види Австралия в пълнотата и широтата й, човек, казват, трябва да отдели поне месец. Според интереса и потребностите туристите могат да отделят 10-ина дни и да си организират пътуването с помощта на местни австралийски туроператори, които най-добре ще ги посъветват какво, къде, кога и как да посетят, ще им предложат и адекватни отстъпки. В Австралия туристите са на почит и могат да се насладят на посещението си там в необходимия комфорт и неподправената любезност на домакините.
Поради географското разположение на страната Австралия е една от скъпите дестинации. Полетите до там са поне с 1 прекачване, поне 15 часа. Цените варират от 2500 евро на човек за 14-дневно посещение основно на по-големите градове и близките до тях резервати и паркове с престой в хотели 4-5* до над 10 000 евро за месец, в който обаче ще посетите района около столицата Канбера, Нови Южен Уелс, Северната територия, Куинсланд, Южна Австралия, Тасмания, Виктория, Западна Австралия и ще опитате от всичко, което е Австралия. За български туристи се изисква виза, чието издаване е сравнително лесно и бързо.
Добави коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.