Екскурзия до Добрич

Booking.com

Планирайте екскурзия в сърцето на златна Добруджа, като посетите град Добрич. Тук ще ви посрещнат сърцати и душевно богати хора, ще разгледате редица културни и природни забележителности, ще се насладите на красивата гледка от плодородни поля и кичестите гори.

Добрич се намира в Дунавската равнина и е живописно разположен върху обширното Добруджанското плато, на двата бряга на малката Добричка река. Преди да пристигнете тук проучете историческото минало на този красив град. Ще узнаете, че в тази част на Добруджа са открити находки подсказващи, че Добрич е селище датиращо от векове.

Първото място, което трябва да посетите в града е открития музей Етнографски комплекс „Стария Добрич“. Това невероятно по дух и обстановка място е разположено северно от центъра на града. Ще научите, че в източната част на комплекса са открити останки от римско селище, датиращо от III-IV век. Според изследователите през VIII век тук вече е съществувало старобългарско селище, а открития в самия център на Добрич некропол свидетества за това. Съвременният град е възникнал през XV век като голямо пазарно средище. Този кратък поглед върху историческото минало на града ще ви убеди, че .добруджанските земи са били заселени от най-древни времена, а може би причина за това са били и плодородните земи и благоприятния климат по тези места. „Стария Добрич“ се намира в централната част на града, на мястото на някогашната „Одун чаршия”. В комплекса са се намират и реставрираните две каменни чешми, хан, часовникова кула и над двадесет занаятчийски работилници. Тук ще се докоснете до традиционните за региона дейности отвекове насам. Ще минете покрай автентични занаятчийници, в които сръчните ръце на майстори творят пред погледа на минувачите.

Пъстротата от различните занаяти и уникално изработените сувенири грабват погледа. Тук ще видите в едно майсторлъка на грънчари, плетачи дърводелци, ковачи, тъкачи, бъчвари, абаджии и още много други. Приятно ще ви изненада и местната бозаджийца, в която и до днес вкусната напитка се прави поп старовремска технология. Не пропускайте да си купите и геврече от работилницата на майсторите-хлебари, а в кафеджийницата отпиите чаша турско кафе. Атрактивна за гостите е и възможността да участват в направата на керамични изделия, да опитат традиционното за района бяло сладко, както и да поседнат в механата отпивайки глътка вино с изключителни вкусови качества. Сякаш сте попаднали в един по-различен свят … Няма как да не се насладите на това приятно кътче, където човек може да избяга дори за миг от модерните технологии и не само да се потопи в миналото, но и да го вкуси, да отпие, да разгледа типичното за едно отминало вече време. В комплекса има и изложбената зала, чиято постоянна експозиция е под надслов „Археология на Добруджа“. Тук е създаден и Учебен музей, който представлява частична възстановка на възрожденското училище от ХІХ век. Според изследователите то е първото взаимно училище в град Добрич, датиращо от 1859 г.

След като разгледате комплекса се насочете към другата важна забележителност в града – Историческия музей. Той също се намира в централната част на града. Разглеждайки богатата музейна сбирка ще се запознаете с културно-историческото наследство на Добруджа. Музеят разполага с над 163000 музейни експоната, всеки от който е мънисто в богатата на исторически факти съкровищница. От уредника ще научите, че музеят води началото си от 1953 година. В Добрич има и „Музей на новата и най-нова история”. Помещава се в сградата на най-старото казино в града. Тук ще научите много за историята на Добруджа от 1878 г. до днес. Във фондовете му се съхраняват над 100000 музейни ценности. Най-голям интерес сред посетителите предизвикват колекциите „Старият Добрич”, „Добруджански въпрос (1878–1940 г.)”, „Добричката епопея 1916 г.”,  „Градски парк „Св. Георги“, „Оръжие от новото време”, „Политическите партии днес”.

Не пропускайте да разгледате и Етнографска къща-музей. Тя е една от най-интересните възрожденски сгради, запазени в град Добрич и е типичен архитектурен паметник от епохата а Възраждането. Построена е през 1860 г. от богат местен търговец. Днес сградата е обявена за архитектурен паметник на културата. В помещенията й е подредена уникална експозиция “Добруджански народен бит и старинни български накити”. Ще се насладите на богата колекция от красиви добруджански тъкани, оригинални носии и накити, които с право могт да се нарекат шедьоври на народното изкуство. Разглеждайки експозицията ще узнаете много за селския и градски бит от края на ХІХ и началото на ХХ век, ще се запознаете с традиционното за това време облекло на българина, ще видите подредбата на възрожденския добруджански дом, ще научите за поминъка на добруджанското население през този период. Не пропускайте да посетите и къща-музей “Йордан Йовков”. Разглеждайки експозиционните зали, посветени на класика на българската литература Йордан Йовков, майстор на късия разказ ще се доскоснете до лични вещи и ръкописи на видния българин. Ще узнаете, че негови творби са включени в много световни антологии и са преведени на 40 езика. През 1980 г. към къщата-музей е построен дом-паметник, в който е уредена единствената по рода си в България постоянна музейна експозиция под надслов „Йордан Йовков – жизнен и творчески път“. Особен интерес за посетителите са кабинетът на Йовков и забележителното керамично пано изработено от Стоимен Стоилов, озаглавено “В света на Йовковите герои”.

Не пропускайте и Къща-музей „Адриана Будевска“. Отделете повече време за Художествената галерия, защото тя заема ключово място в живота на града. Още щом видите сградата, в която се помещава галерията ще се убедите че тя с право е обявена за паметник на културата, и е един от 100-те национални туристически обекта на България. Тук можете да се порадвате на истински шедьоври на българското изобразително изкуство – живопис, скулптура и графика. В сградата на Художествената галерия можете да разгледате и изложбената зала-музей, озаглавена „Възраждане”. Тук е представена уникална тематична колекция, под надслов „Икони от Добруджа“, където са изложени образци от цяла Добруджа, рисувани от тревненски майстори–иконописци, творящи в периода ХVІІ и ХІХ век. Разглеждайки Иконната зала ще се убедите че тук са съхранени част от националното иконно богатство, което отразява високия художествен вкус и живописната дарба на българските зографи. Не пропускайте да запалите свещичка за здраве и в най-стария храм в града – „Свети Георги”. Ще научите, че тази Света обител е построена през 1843 г. Любопитното е, че този старинен храм е издигнат през далечната 1843 г., а година по-късно към нея е открито и българско килийно училище. През 1869 г. към храма се изграждат просторен парк, пощенска станция и построената през 1866 г. градска болница. По време на Кримската война (1853-1856 г.) храма е бил опожарен, но по-късно през 1868 г. е възстановен. Ще останете впечатлени не само от историята на храма, но и от уникалния му иконостас.

Градския парк в Добрич е уникален с това, че е първия такъв изграден в нашата страна. Тази добре поддързана зона за отдих и развлечение продължава да носи името на Св. Георги. Парка или както добричани го наричат градската градина и днес е сред най-посещаваните кътчета в града, както от неговите жители, така и от гости на Добрич. Разхождайки се тук ще се убедите защо старата част на градския парк е обявена за паметник на културата и парковото изкуство.

Добрич е известен и с други култерни и исторически забележителности. Тук се намират Мемориалния комплекс-музей “Военно гробище”, паметника на кан Аспарух – основател на съвременната българска държава, както и още много паметници. В града се намира и един уникален по своята същност музей – Музей на обувката. Посетите ли галерията-музей ще имате възможност да проследите европейската история на обувката от древни времена до днес. Интересното е, че българската част в колекцията е представена с крачна шевна машина, газена лампа, стари ножици за рязане на кожа и плат, както и ютия работеша на въглени.

Разнообразете разходката си из Добрич като посетите местния зоопарк. Ще научите че в града е изграден Център за защита на природата и животните е уникален както за България, така и за Източна Европа. Любопитно е, че в зоопарка е пресъздадена естествена среда, в която се развиват над 100 вида животни: елени, сърни, лами, муфлони, мечки, различни породи коне, кози, фазани, бизони, водни и екзотични птици. Няма как да не се удивите от уникалното съчетание на паркова зона и добре поддържан зоо-кът, които местния Център за защита на природата и животните предлага.

Ако искате да се поравате на красивата природа в околностите на Добрич, насочете се към парк “Дъбовете”. Намира се на 6 км от града, в природна местност „Кобаклъка”, сред гъста дъбова гора. Ако решите да поостанете сред това приказно красиво място е хотелския комплекс “Дъбовете”, който разполага и с приятен ресторант. Ако търсите прохладата на водата или сте запален риболовец можете да посетите Ведринския язовир. Намира се на 16 км югозападно от град Добрич, в непосредствена близост до село Ботево. Тук ще откриете чудесни условия за отдих, плаж, водни спортове, воден туризъм и риболов. В близост до язовира се намира и туристическа хижа “Ботево”.

Посвещавайки дори и един ден Dобрич ще се убедите, че това е град с богато културно и историческо наследство. Уникалное, че града се отличава и с относително чиста околна среда, на която не пропускайте да се порадвате!

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар