Палау – целият чар на Южния Пасифик събран на един архипелаг

Booking.com

Повече от всяка друга островна държава в Океания, Палау със своите над 240 острови олицетворява така жадуваните от европейците райски кътчета в южната част на Тихия океан. В същото време поради своето колониално минало страната предлага и “градски” живот, носещ редица западни черти. Поради това Палау е притегателна дестинация за доста европейски и американски туристи.

Островната република, която от географска гледна точка представлява част от Западните Каролински острови, се простира на запад от Микронезия в Тихия океан. Като цяло архипелагът се състои от вулканичните острови Бабелтауп, Корор, Пелелиу и Ангуар, от равнинните коралови атоли Каянгел и Нгаруангъл, както и от над 200 скалисти варовикови острови. Почти всички острови се намират в района на един-единствен риф. Най-големият сред тях е Бабелтауп, чиято площ възлиза на около 400 км.². Островът е свързан с остров Корор посредством мост. На Корор пък се намира най-високата точка в страната – 628 м. Средните температури в Палау през цялата година се движат в диапазона 24ºС – 30ºС и се съпровждат от висока влажност на въздуха. Редовните тропически дъждове носят съвсем малко освежаване. Същото се отнася и до къпането в топлите около 27ºС води на лагуната.

Много от островите са покрити с тропически гори – преди всичко с различни видове желязно дърво (има голяма здравина и плътност на дървесината), хлебно дърво, смокини и кокосови палми. По крайбрежията има много мангрови дървета, а на места савани. Подводният свят е доста богат и разнообразен. Сред над 1500 вида риби и повече от 700 корали и анемони изпъкват огромните миди, морските костенурки, скатовете манта, рифовите акули, морските змии и сирените. Един морски резерват, под закрила на правителството, обхваща 70 необитаеми острови, до които е забранен достъпа на външни лица, за да може да се предпазят местата, на които морските костенурки и различни видове морски птици снасят яйцата си.

Около 60% от преобладаващо микронезийското население на Палау живее на остров Корор, чиято големина е само 8 км². Към 30% обитават остров Бабелтауп. По-голямата част от населението са християтни, а около ¼ са последователи на Нгара Моденгей – местна монотеистична религия, възникнала като своеобразна опозиция на японската окупация. Мнозинството от хората говорят езика палау и английски. В наши дни народът на Палау, който нарича страната си Белау, е с много силна западна ориентация. Тук модерният градски живот се наслагва над още живите традиционни начини за общуване и обичаи. Така например в ястията от кокосово мляко и от сърцевината на кокос, а също и от касава (вид хлебно растение), сладки картофи и различни видове риба все повече се усеща влиянието на японската и американската кухни.

До Палау може да се стигне лесно със самолет от Щатите, Япония или Европа и това го превръща в атрактивна дестинация. Страната храни надежди за разрастване на туристическата индустрия и полага усилия в тази насока, но все още недостатъчни.

Най-подходяща за посещение е през бездъждовната пролет, когато има и множество местни празници. За да може да се насладите на прекрасния подводен свят е хубаво да не избирате месеците от юни до август за ваканция там, заради множеството бури.

Република Палау е неподражаема. Повечето туристи, които идват тук  прекарват времето си под вода. Островите предлагат неповторим рай за гмуркане край кораловите рифове, подводни пещери и като наследство от последната световна война – останки от кораби и самолети. Разполага с повече от 60 стръмни водни наклона и с изумителна спектър от корали, риби, както и редки морски създания. Има също така някои чудеса на еволюцията като гигантски миди, една от които тежи четвърт тон например и езеро, гъмжащо от 21 милиона леко пулсиращи медузи, за които казват, че не парят.

Невероятна прелест се разкрива пред очите при пътуването през островния свят на Рок Айлънд при Корор. Тези варовикови възвишения изглеждат като гъби и сякаш се носят като разкошни цветни блюда по гладката като огледало водна повърхност. Тук се предлагат множество разнообразни обиколки с каяци, като при желание може да прекарате дори 10 абсолютно различни и уникални дни из водните прелести на острова.

Националният музей “Белау” в Корор предлага интересни експонати, свързани с културата и историята на страната. На съседния остров Малакал се намира Микронезийския демонстрационен център за аквакултури, който представлява морска лаборатория за изследване и развитие на аквакултури, предлагащ освен това и атрактивни тропически аквариуми.

Вулканичният остров Бабелтауп може да се похвали с красивите си пясъчни брегове в източната част, а в западната – с мангровите си гори. В гъстите все още ненапълно проучени джунгли във вътрешността на острова има села, до които може да се достигне само по тесни пътечки. Може да си организирате екскурзия из традиционните села и прекрасната природа на джунглата на Нгарчелонг, където да разгледате загадъчни древни каменни монолити останали от миналото.

От международното летище, разположено в южната част на острова, с малки самолети може да се достигне и до най-отдалечените острови от архипелага. Местните туроператори предлагат и романтични разходки по въздуха съобразно вашите желания.

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар