Хавай – островен рай, роден от огън и вода

Booking.com

Най-младият щат на САЩ за много хора е и най-красивият – морски рай с прекрасен климат, приказни плажове, идеални възможности за водни спортове, субтропически джунгли и активна вулканична дейност. Архипелагът е анексиран от САЩ през 1898г. не заради идеалните условия за туризъм, а от стратегически съображения. Основният остров Хавай се намира на около 3850 км. разстояние от калифорнийския бряг, на 6200км. от Япония, на 8500км. от Филипините – т.е. той е идеалното място за американските военоморски сили, които оттук контролират цялата тихоокеанска зона. Островите се издигат на 5000м. височина от океанското дъно. Днес върху площ от 16 729км.² живеят повече от милион души.

Архипелагът се състои от осем по-големи населени острови и от няколкостотин по-малки, предимно коралови атоли. Простира се на дължина от приблизително 3000км. Осемтте населени острови (от югоизток на северозапад) са: Хавай, Мауи, Кахулауе, Ланай, Молукай, Оаху, Кауай и Нихау. Те са най-младите в архипелага и са на възраст между 20 и 2 милиона години.

Икономиката на Хавай се крепи на 3 фактора. Най-важният източник на приходи е туризмът, следван от постъпленията от снабдяването на армията – ¼ от територията на Оаху е военна зона, както и от селското стопанство (отглеждат се предимно захарна тръстика и ананас).

През 1898г., когато американците анексират архипелага, той вече е населен и има дълга история. Между 300 и 600 г. сл. Хр. тук се заселват полинезийците. По това време Хавай представлява северният край на така наречения полинезийски триъгълник, чийто югозападен край е Нова Зеландия, а на югоизток завършва с Великденските острови. Първият европеец, който стъпва на Хавай (1778г.) е Джеймс Кук (1728 – 1779г.). До 1893г. Хавай остават независимо кралство, въпреки че се намират под все по-голямото влияние на САЩ. Така още през 1887г. Щатите успяват да изградят база за флотилията си – Пърл Харбър на остров Оаху. През 1893г. кралица Лилиоукалани (1838 – 1917г.) е свалена от власт, а една година по-късно е основана Република Хавай. Независимостта обаче продължава едва четири години, докато американците завладяват островите малко след избухването на Испано-американската война. През 1900г. Хавай стават официална територия на САЩ. В крайна сметка те са обявени за 50-я щат. Японското нападение над Пърл Харбър на 7 декември 1941г. става причина САЩ да влязат във Втората световна война.

Основният, макар и не най-важният остров на архипелага е Оаху със столицата Хонулулу. Оаху е политически, икономически и културен център на Хавай. Хонулулу е модерен град с широки улици и небостъргачи, в чиято централна част се намират три забележителни музея: етногрефски, музей на морската биология и музей на полинезийското изкуство. Други забележителности са ботаническата градина, модерната сграда на парламента “Стейт Капитол”, както и дворецът “Йолани”, бивша резиденция на кралската фамилия.

В американската военноморска база Пърл Харбър паметник напомня за нападението на Япония през 1941г. Най-много посетители има обаче намиращият се под угасналия вулкан Деймънд Хед плаж Уайкики, смятан за един от най-красивите плажове в света.

Най-голямата забележителност на остров Мауи е гигантският кратер на вулкана Халеакала (3055м.), заобиколен от причудлив лунен пейзаж. За последен път той изригва през 1790г. Кратерът има дължина 12км., ширина 4км. и дълбочина почти 1км. В него могат да се видят високи до 230м. конуси от пепел. На този остров се намира и Макена – уникално място за гмуркане и каране на каяк с изобилие от морски костенурки и най-добрия плаж за този остров.

На най-големият остров, дал името на цялата островна група, се намират най-активните вулкани на архипелага – Мауна Лоа (4170м.) и съседния до него кратер Килауеа, от който от 1983г. насам изтича лава, изливаща се в морето. Мястото е обявено за национален парк. По склоновете на кратера могат да се видят изумителни вулканични образувания. Друг известен вулкан е угасналият Мауна Кеа (4205м.), на чийто връх е изградена астрономическа обсерватория, която може да посетите.

Може също така да отидете до Лахайна, където има множество ресторанти с невероятна гледка към океана особено по залез слънце, както и оживени крайокеански улици с възможности за какви ли не развлечения. В залива Ханалей съотношението пясък и вода е перфектно, а дозата подходящи атмосферни условия го прави меката на сърфистите. Плажът Хулопо е известен с кристалночистите си води, делфините и условията за леководолазни спортове. На полуостров Калаупапа на около километър и половина надолу от Националния исторически парк се намират най-високите в света морски скали.

Хавай, както туристически бюра и Холивуд постоянно ни напомнят е „рай.“ И с право. Хавай предлага невероятни морски и скални пейзажи, разкриващи се по време на разходка, възможности за гмуркане около кораловите рифове, а в градовете привечер безгрижното пийване на Май Тай докато някой свири на китара при залез е уникално релаксиращо. Хавай са и местните папаи с цветя  в косите си; това са и букета от вкусове в тяхната кухня, огнени вулкани и лудуващи в океана китовете. Хавай е почти безупречна дестинация. Става въпрос за едно приказно мултикултурно общество, чиито корени лежат в Полинезия, Азия, Северна Америка и Европа, и е израз на тяхната природа в най-пищния и прелестен вариант.

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар