Потайностите на Балчик

Booking.com

Предприемаме дестинация с приятен за лятото маршрут, отправяме се към Балчик. Тръпнем в очакване да стигнем до живописния град, разположен на самия черноморски бряг, в близост са курортите Албена, Кранево, Златни пясъци и градовете Варна, Добрич и Каварна. Терасовидното разположение на белеещите се над морето балчишки къщи грабва погледа от далеч. И независимо, че днес Балчик е известен черноморски курорт, той впечатлява туристите и с автентичността на старинни къщи и калдъръмени улици, съхранили древната му история.

Балчик е разположен в тих залив, между изящни бели хълмове. Привлекателно място е от дълбока древност до наши дни. Тук туриста усеща уникално съчетание между неповторима природа, древна история и романтика. Това обяснява и факта, че днес Балчик е предпочитано място за вдъхновение на писатели, поети и художници. Безспорно е, че града е един от най-живописните ни черноморските курорти, който може да предложи на туристите не само кадифени плажове и чиста морска вода, но и много местни забележителности. И ако сте гости на града непременно трябва да отделите време за да разгледате тези балчишки бисери – калолечебницата „Балчишка тузла”, яхтеното пристанище, Двореца на кралица Мария и Ботаническата градина, Възрожденския комплекс, музеите, Картинната галерия, няколкото старинни църкви, амфитеатрално разположените къщи, каменните стълбища и чешми. Съчетанието от всичко това прави Балчик архитектурно-уникален черноморски курорт. Ненапразно селището е сред Стоте национални туристически обекта. Някой от местните забележителности, като прочутия Дворцов комплекс с впечатляващите си градини е прочут не само в България и определено си струва да се дойде до тук, дори и само заради него. Насочваме се именно към това райско кътче – Архитектурно-парковия комплекс “Дворецът”, известен още като лятна резиденция на румънската кралица Мария. Тази уникална в архитектурно и историческо отношение забележителност се състои от централен дворец с високо издигаща се кула. Около тях има парк с много тераси, алеи и пътеки, беседки от камък с чудесни колони и изглед към морето, трон, където кралица Мария е обичала да стои и да наблюдава залеза, както и много постройки в модерен за времето си стил. Ще видите и малкия дворцов параклис, в който е взидано сърцето на кралицата. Царският комплекс е бил наричан „Тенха юва”, което в превод значи „Тихо гнездо”. За днешния посетител на Двореца разходката из неговите потайности е истинско приключение! Парадния вход представлява двуетажна постройка, приличаща на триумфална арка с кух долен етаж, през който се влиза в двора на двореца. По средата на входа – в ляво и в дясно, в самите каменни стени са издълбани ниши за дежурния караул. Тук денонощно, облечени в парадни униформи са стояли неподвижно безмълвните като статуи стражи. От тук започва сенчеста алея, която води до „Моста на въздишките”. Точно под този мост реката се забързва към деветметрова пропаст –  един от живописните водопади в комплекса. Близо до тази загадъчна река е вила „Пещерата”. Някогашната воденица сега е превърната в уютно място за отдих. По каменно стълбище се стига до друга вила в района – „Сюита“. Тя е изградена в мавритански стил и е заема почти най-високото ниво в имението. Посетителят на двореца ще забележи, че на определени места тук често се срещат стари тракийски делви, надгробни християнски паметници, надписи на арабски език, римски гербове. Разбираме, че всички те са материален израз на желанието на кралицата да обедини съществуващите религии.

Научаваме, че строежа на дворцовия комплект е започнал през 1919, когато е и румънската окупация на Южна Добруджа. Градежът продължил цели 11 години, но през 1937 г. дворецът „Тихото гнездо“ вече се издигал величествено на брега. В по-късен период този архитектурно-исторически шедьовър е предаден към Българското Министерство на културата като творческа база.

На територията на дворцовия парк през 1955 година е създадена богата ботаническата градина. Днес тази невероятна красота се стопанисва от Софийския университет. Любопитно е да се знае, че тази уникална университетска ботаническа градина е най-голямата на Балканския полуостров и втора по големина в света. Тук можете да разгледате изключително редки растителни видове. Днес на обща площ от 65 дка тук са разположени колекции на растителни видове от цял свят. Посетителите на бонтаническата градина ще се насладят на над 3000 вида редки и екзотични растения, с невероятно разнообразие на цветове и форми. Една от големите атракции в екзотичната цветна градина е колекцията от едроразмерни видове кактуси, представена на открито на площ от 1 дка. С удивление научаваме, че тя е втората по рода си в Европа, след тази в Монако. Интересен е факта, че от 2006 година насам в университетската ботаническа градина има и част, предназначена специално за посещение от хора с увреждания. Няма да сбъркаме ако кажем, че ботаническата градина и Дворецът са нещо като визитна картичка на Балчик.

Друга местна забележителност е Историческо-археологическия музей. Тук има интересни находки, открити при археологически разкопки в района, датиращи отпреди няколко века. Музейната колекция представя материалната и духовна култура на местното население. Тук могат да се видят находки, които датират от периода между 6 век пр. Хр., когато градът е бил основан, до 1940 година. Изложението включва керамични и стъклени предмети, епиграфни паметници, колекции на монети, както и различни документи и снимки, показващи динамичния, социален и политически живот на Балчик след Освобождението през 1878. Не пропускайте и Етнографския музей в града. Помещава се в красивата, реставрирана днес къща на балчишки търговец. Тук посетителятще се докосне до уюта на селския и градския тип гостни стаи от края на 19 век. На два етажа, чрез автентични предмети е показано развитието на занаятите: коларство, ковачество, дърводелство и бъчварство. Разглеждайки експозицията можете да се запознаете и с бита на местните хора, да видите техните работни и празнични дрехи, рибарски мрежи, стан и различни жетварски инструменти. Балчик има свой Възрожденски комплекс, който допринася изключително за неповторимостта на атмосферата витаеща тук. За много от туристите е голяма тръпка да се разхождат по калдъръмените улички и да разглеждат старинните къщи в комплекса. Тук те могат да разгледат старото килийно училище и църквата “Св. Никола”. В училищната сграда е представен интериор на класна и учителска стаи от средата на 19 век. Интересни са и оригиналните образци на хладно и огнестрелно оръжие, както и други експонати от Възраждането. В църквата, която също е от 19 век можете както да запалите свещичка за здраве, така и да разгледате подредена в нея тематична изложба “Възрожденски икони от Добруджанския край”.

Освен с автентичния си комплекс от епохата на Възраждането, Балчик привлича гостите си и с типичната за онова време архитектура. В това отношение интересна е „Татарската махала”, която е обсипана с калдъръмени улички и старинни къщи от кирпич. Разходките тук са неповторими. В Балчик има и Художествена галерия, чиято история е на над 40 години. От уредника ще узнаете, че галерията е приемник на първата художествена експозиция в Южна Добруджа. Сградата на галерията е красива и стилна, построена е в началото на 20 век. Няма как разглеждайки платната да не се насладите на майсторските творби на известни български и чужди художници. Една от най-атрактивните забележителности в Балчик е наскоро откритият храм на богинята майка Кибела, разположена в центъра на града. Научаваме, че досега археолозите са открили осем уникални статуи от бял мрамор на богинята майка и над 18 мраморни плочи с напълно запазени надписи на старогръцки. Разхождайки се из Балчик откриваме едно чудно красиво място, обхващащо крайбрежната алея, дълга над 4 км, пристанището и малките околни улички. Тук през литните месеци оживлението е голямо, но и атмосферата е неповторима! На 4 км източно от града се намира местността „Тузлата“, известна с лечебната си кал, която се прилага при костни заболявания. В този район са построени съвременен балнеологичен център, голям почивен комплекс, вили и няколко къмпинги с бунгала.

С любопитство разбираме, че в Балчик има и минерални извори, чиито води са с температура до 31° С. Знаем, че Балчик е и център за много културни мероприятия. Ежегодно в града се провеждат множество фестивали, като „Усмивките на морето”, „Балфест“ и други. На 15 км югозападно от крайморския град се намира село Оброчище. Ако имате възможност посетете местната добре запазена крепост, която датира от времето на Турското робство. Разглеждайки Балчик и околоността оставаме очаровани от този български край. Убеждаваме се, че това красиво от Родината е не само предпочитана туристическа дестинация с много атракции и лазурен морски бряг, но и един от най-древните градове в България – с много исторически и културни забележителности. Обещаваме си отново да се завърнем тук, защото освен впечатлени от многобройните ценни паметници на културата, няма как да не останем в плен и от красивото балчишко крайбрежие!

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар