Оазисът с минерална вода – Хисаря

Booking.com

Хисаря се намира на около 170 км югоизточно от София в област Пловдив. Градът е известен главно с минеранлните си извори и мекия климат. Като балнеолечебен курорт тук има балнеолечебни центрове и почти всеки хотел предлага различни спа процедури. Хисаря е подходяща за отдих сред градините с вековни дървета, водни удоволствия и разнообразие от цветни видове.
За лечебните свойства на водите се носят различни легенди от незапомнени времена. В една от легендите се разказва как водите по тези места спасили велика римска императрица от сигурна гибел, след като непознат тракийски знахар посочил, че тук тя трябва да се къпе и оттук трябва да пие. Според преданието така станало заселването на римляните, от което до ден днешен има останки. Веднъж дошли римляните кръстили мястото Аугусте и през IIIвек оградили града с крепостна стена. В края на века града е опожарен от нападения на готите и в началото на IV век император Диоклециан го възстановява и започва да носи неговото име. Освен крепостната стена обаче императора изгражда истински римски град с големи, прави улици, по всяка от които гордо се изправяла статуя на бог, дворци, които да задоволяват нуждите на римската аристокрация и красиви мраморни бани. Крепостната стена на града е била висока цели дванайсет метра и е имала почти правилна четириъгълна форма. Днес височината и е седем метра, а най – добре запазени са западната и южната порта, която изобразява две едногърби камили застанали една срещу друга и е висока 13м. Общата дължина на стената достига 2315м.
Диоклецианопол търпи още поражения средата на V век,когато е нападнат от хуни, а след това отново в края на VI и началото на VII век.
Легенди се носят също и за изграждането на Момина баня още в началото на  IV век, когато е построена от Максимиан Галери и Лациний баща. Според една от легендите, през Средновековието красивата щерка на местния управител на града обичала да ходи и да се къпе с приятелки в банята, която за нещастие се намирала извън крепостните стени и не била защитена. Така веднъж се случило градът да бъде нападнат, а девойките останали отвън, когато градските порти се затворили. За да не бъдат опозорени дъщерята и приятелките и решили да се удавят сами в топлия извор. Днес Момина баня се използва за лечение на бъбречни и заболявания на опорно-  двигателния апарат.
В югозападния край на крепостта се намира и минералния извор Момина сълза, при който са открити добре запазени римски терми и останки от три римски бани. В близост до извора, на около 300м от стената, в парка „Славеев дол” може да се види римска гробница с впечатляваща цветна мозайка.
В Хисаря има и добре запазен античен театър използван в древността за игри, битки и представления с арена във формата на полукръг. Подобно на него в града през 1940г. е открит летен театър, напомнящ античните римски театри и разполагащ с 1700 места.
Недалеч от Хисаря, на връх Козя Грамада, е открит тракийски град, датиран отпреди 24 века. Градът е бил заобиколен от здрави стени от каменни блокове. Находката включва две части – резиденция и крепост свързани посредством античен път. Целият комплекс е заемал площ от близо един хектар.
Друго наследство от траките е открито под формата на астрономическа обсерватория близо до село Старо Железаре. Обсерваторията е строена, за да може да се отпределя слънчевото равноденствие, тъй като за траките Слънцето е било почитано като главно божество.
В с.Старосел, област Хисаря, също е открит тракийски култов храм, който впечатлява с това, че е най- големият откриван досега тракийски царски комплекс с мавзолей.
Хисаря е зелено райско кътче потопено в лечебни топли води. Красивите паркове, из които можете да се разходите ще отморят очите, а нежните ласки на водата ще отмият всяка грижа.

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар