Лихтенщайн – Малко количество с високо качество

Booking.com

Когато започнете пътешествието си из страната вие ще осъзнаете,че тя е като една наистина интересна книга – още с първата страница ви запленява и не смеете да я затворите преди да сте узнали всичко. За съжаление, не всичко може да се покаже чрез букви и изречения, но ще се постарая да ви запозная с Княжество Лихтенщайн, както подобава!

 

Княжество Лихтенщайн (немски: Fürstentum Liechtenstein) е малка планинска държава в Централна Европа, заключена от Швейцария на запад и Австрия на изток. Паричната единица е Швейцарският франк (1CHF = 0,66 евро приблизително). Официалният език е немският, но диалект различен от този, говорен в Германия. Най-срещаният чужд език е английският, въпреки че нивото, разбера се, варира. Френски и Латински се изучават в повечето обществени училища. Княжеството е в зоната на контненталния климат което поради студените и облъчни зими с чести снегове, я прави една доста популярна ски-дестинация. През лятото е хладно до умерено топло, често облъчно и влажно. По-голямата част от населението живее в долината на река Рейн в чападния район.  Най-високата точка е връх Хинтер Граушпиц (2 574 м), намиращ се в Граушпиц. Трабва да отбележим, че това никак не е най-малката страна на Стария континент. Сан Марино е два пъти по-малка, а Княжество Монако – над 40! Тя е без излаз на море, но това не е проблем за европейската страна, както ще прочетете в следващите редове.

 

Лихтенщайн и Щвейцария са отлично свързани и политически. Страната „джудже” няма собствени посолства- представлява се от швейцарските, не издава собствени визи – може да ползвате швейцарските. С други думи – ако можете да влезете в Щвейцария, можете и тук.

 

Местните са изключително гостоприемни и добронамерени хора. Ако някой не ви отговори веднага на запитването, имайте предвид,че езикът говорен там не е напълно съответстващ на този в Германия, а ако говорите английски – по-възрастните жители може изобщо да не ви разберат. Те ще се опитат, но трабва да сте търпеливи.

 

Вадуц, столицата на Лихтенщайн, е пазарен център на страната със изобилие от сувенирни магазинчета и разнообразни ресторанти. В града се намират още Катедралата – седалище на Римокатолически архиепископ, сградата на Парламента и известният музей на изкуствата. Замъкът Вадуц спуска далечни дълги погледи към столицата от висините на издигналия се в местността хълм.

 

Шаан се намира в западната част на княжеството и е най-населеният и най-голям град. Сведения за съществуването му датират от 850 година. Тризен е малко селище на юг от Вадуц, но не трябва да го бъркате с град Тризенберг, намиращ се високо в планината. Балцерс е най-южният град в страната. Приютил е красотата на местната църква и приказността на един готически замък.

 

Страната изобилства на красиви гледки и пейзажи. Заради това е много подходящо да се предвижвате на колело. Така бихте могли по определен маршрут само за няколко часа да прекосите цял Лехтенщайн и да видите невероятни природни и архитектурни картини. Да не говорим, че пътищата в страната са отлични. Ако обаче, времето не е достатъчно хубаво или пък нямате желяние да прекарате престоя си в страната потни и изморени, винаги може да се възползвате от градският транспорт. Той, както във всяка нормална европейска страна е редовен и доста пригледен. Гражданските карти за всички линии за седмица струват само CHF 10.

 

Нека не забравяме,че виното, идващо от тази страна, е едно от най-ароматните и приятни. Въпреки, че нямат производствената и количествена база, лихтенщанската “напитка на боговете“ е известна сред ценителите. Много красиви са лозята около столицата и кралският замък.

 

Ето и няколко любопитни факти, които се свързват с името на тази държава.

 

Националното знаме представлява две хоризонтални линии – червена и синя, или поне това е било в началото. След 1937г. се е наложила малка промяна, но не защото политиката, парламента или убежденията на Лихтенщайн вече не са били същи, а поради Олимпийските игри през отминалата година в Берлин.

 

Тогава, атлитите на страната открили, че Хайти има идентичен флаг с този на родината им. След този инцидент, Принцът решил да се направи рпомяна и от 1937г.  в горния ляв ъгъл може да се види една корона в цвета на Кралската фамилия – жълто.

 

По някои места може да срещнете и друго знаме, на което синьото е подменено с жълто. Не се тревожете, не сте минали границата! Това е знамето на Кралското семейство, което на-често се поставя на правителствани сгради.

 

Друг интересен факт е, че Принц Франс Йосеф II, който почина през 1989, беше най-дърго управлявалият монарх в света (51г. и 111д.).

 

А нещо, което е много показателно за нивото в страната е това,че тук никога не е имало стачки.  Ако местните жители са удовлетворини от управяващите в Княжество Лихтенщайн, то тогава, дори и само заради чисто политическо любопитство и „невинна“ завист, си струва да се отскочи дотам и да се види с очи каква е тази реална утопия!

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар