От Белоградчик до Видин

Booking.com

Екскурзията по дестинация Белоградчик – Видин е интересна и определено ще ви зареди с приятни емоции и изживявания. Белоградчик е благоустроен и приветлив град, разположен в северозападната част на страната. Пътувайки към града ще се насладите на живописната природа на Западна Стара Планина.

Днес Белоградчик е сред най-атрактивните туристически обекти на България. И няма как да е иначе, тук  се намира един от най-уникалните природни феномени в света – Белоградчишките скали. Това райско кътче от България се отличава с неповторима природа и кристално чист въздух, а възможностите за релаксация и отдих които предлага района са многобройни – културен и еко-туризъм, условия за лов и риболов, пещерен туризъм и алпинизъм, различни видове спорт. Още с наближаването на града, туристът става свидетел на невероятна красота – белите къщи на Белоградчик сякаш са накацали по двата планиски масива Ведерник и Венеца, а величествените Белоградчишките скали обграждат града.

Преди на навлезете в Белоградчик отделете необходимото време и разгедайте феноменалните Белоградчишки скали. Ще научите, че красивите скални образувания нямат аналог в света, което ги прави изключително атрактивни не само в национален, но и в световен мащаб. Тази скална приказка се простира от запад на изток, от връх Ведерник към град Белоградчик и съседните села Боровица до Белотинци. Районът, сред който се издигат причудливите скални масиви е с дължина около 30 км, а ширината му достига до 6 км. Според изследователите уникална е и възрастта на скалите – над 230 млн. години. Вгледайте се в скалистите форми и ще откриете различни изображения. Поради тази причина повечето от скалите имат имена – Мадоната, Монасите, Конникът, Ученичката, Дервишът, Мечката, Адам и Ева, Хайдут Велко, Замъкът, Кукувицата, Гъбите, Лъвът, Камилата, Тракийската богиня Бендида, Орфей и вкаменената сватба и мн. др. Ще узнаете, че на това дивно място са посветени много легенди и предания. Колкото до историята на красивия белоградчишки край ще научите, че началото на града датира още от римско време.

В близост до днешния Белоградчик римляните издигнали „Римското Кале“. И днес гостите на белия град могат да разгледат това интересно място,  което се намира до Обсерваторията, на стотина метра от от крепостта „Калето“. Интересна е и самата крепост, дори и само заради факта че тя е една от най-добре запазените крепостни съоръжения в страната. Предполага се че датира от І-ІІІ век. Ще узнаете, че в късната античност „Калето” става част от отбранителната система на Римската, а по-късно и на Византийската империя, изградена по северните склонове на Стара планина. В днешния си вид крепостта е доизградена от българите. Разглеждайки „Калето” ще видите че тук има 3 самостоятелни двора и едно укрепление. Уникални са двете главни порти на крепостта, носещи имената „Видин капия” и „Ниш капия”. Впечатляваща е и височината на укрепителните стени – цели 10 м. Не пропускайте да се изкачите до най-високата част на крепостта, известна като „Първа плоча”. Усилията определено си струват – от тук се разкрива неповторима панорамна гледка към града и околностите. Мястото наистина е уникално, не само заради красивата природа но и поради изключителната си културно-историческа стойност. Ненапразно заедно с Белоградчишките скали крепостта е част е от Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз.

Ако проявите любопитство от къде идва името на града, ще разберете че то се свързва с градежа на крепостта, наричан „бел градеж“. Първото място, което трябва да посетите като забележителност в самия град е местния Исторически музей. От уредника ще научите, че музеят е основан през 1970 г. и се помещава в „Пановата къща“, която впечатлява с типичната си възрожденска архитектура.  Ще узнаете, че къщата е построена през далечната 1810 г. и с право днес е обявена за  паметник на културата. В музея може да разгледате над 6000 експоната, чрез които посетителят се пренася във времето на Османското владичество и Възраждането. Ще видите старателно подредени експозиции, разкриващи развитието на занаятите в Белоградчишко – златарство, дърворезбарство, абаджийство, терзийство, мутафчийство, грънчарство и медникарство. В една от изложбените зали има и кът, посветен на сръбско-българската война от 1885 г. Разглеждайки експозицията ще останете очаровани от богатата колекция от монети и старинни икони. Показани са и предмети от домашния бит в района, различни женски накити, както и красиво извезани народни носии. В музейния двор ще видите антични паметници. Друго интересно място в Белоградчик е Природо-научния музей, чиято експозиция ще ви запознае с най-атрактивната част от биоразнообразието в Северозападна България. Отделете време и разгледайте и произведенията на изкуството, изложени в залите на Художествената галерия.

Интересно място в града е и новооткритата Астрономическата обсерватория, която е една от двете обсерватории на Института по астрономия при Българска академия на науките. Обсерваторията е разположена сред живописните Белоградчишки скали. Любителите на астрономията ще могат да я разгледат, както през деня така и през нощта. Ако сте късметлии и посетите това интересно място при ясно време ще се насладите от разгледаното с телескоп звездното небе. Тук е изложена и богата колекция от постери със снимки на интересни небесни обекти, изложени са и телескопи и астрономическо оборудване. Още по.вълнуващо е, че тук ще ви посрещне професионален астроном, който ще е и ваш гид през цялото време прекарано в обсерваторията.

Когато отпътувате от Белоградчик ще изпитате умиление към този град и малко тъга че го напускате. Следвайки пътя за следващата точка от дестинацията – Видин, непременно се отбийте до пещерата „Магурата”. Тя се намира в белоградчишкия район и е една от най-известните наши пещери. Ще научите, че дължина й е около 3000 м, както и това, че пещерата и заобикалящата я местност са обявени за природна забележителност. Най-ценното в „Магурата” са пещерните рисунки от първобитни хора, който вероятно са използвали тор от прилепи и червена глина за да ги направят. Близо 700-те древни рисунки придават на пещерата неповторима уникалност, поради което тя е единствената по рода си в цяла Югоизточна Европа. Според изследователте възрастта на скалните рисунки е над 3000 години. Забележително е, че до сега те са единствените творения на изкуството направени от хора живяли през бронзовата епоха, достигнали до наши дни.

Когато се насладите на това дивно място, можете да продължите по маршрута. На 52 км от Белоградчик се намира следващата точкоа от дестинацията – крайдунавския град Видин.  Историята на този град също е древна и много интересна. Първоначално създаденото селище било основано от келтите и носило името Дунония. По-късно на това място римляните построили крепостния град Бонония. Минало време и това селище било наречено от българите с името Бдин. По време на Втора българска държава цар Иван Александър поверява управлението на Видинското деспотство на сина си Иван Страцимир, като го коронясва за цар. Така този край се отделя от Търновското царство и се обявява за самостоятелно Бдинско царство, което просъществувало от 1364 до 1396 г. След този период на възход видинския край, както и останалите български земи биват поробени от турците. Разглеждайки града ще се убедите колко интересни архитектурни и исторически паметници на културата можете да видите тук. Историческата забележителност, която грабва вниманието на туристите в града е крепостта „Баба Вида”. Това уникално място се намира непосредствено край величествения Дунав и е заобиколено с ров изпълнен с вода. Тук се издигат цели 13 порти, 6 от които излизат на самия дунавски бряг. Крепостта е уникална и с това, че е единствената средновековна крепост у нас, запазена в автентичния си вид. Историческите факти, свързани с това кътче са изключитерлно интересни. Ще узнаете, че по време на Римската империя в този район се изгражда седалище на малък гарнизон, разполагащо с наблюдателна кула. Постепенно около кулата започва градежа на каменната крепост. Днес е ясно, че тогавашните местни управители са ползвали крепоста за феодален замък. Мястото наистина е уникално и като наша гордост е включено към Стоте национални туристически обекта. От разказа на екскурзовода ще научите, че град Видин израства като важен военен и административен град и столица на Видинското царство именно около крепостта „Баба Вида“.

Други местни забележителности са: Мавзолея на екзарх Антим I и на османския управник Мустафа паша, бившият османски конак и т.нар. „Кръстата казарма”, Катедралата и останалите храмове в града. Разглеждайки Историческия музей „Конака” ще научите и видите интересни неща. Самата сграда на музея е оригинален архитектурен паметник на културата. Датира от XVIII в. Тук експонатите са подредени в различни отдели. В раздел “Праистория” ще видите уникалните скални рисунки от пещерата Магура, дело на пещерните хора от ранната бронзова и ранната желязна епоха. Сред музейните експонати са изложени оръдия на труда, накити, изрисувани глинени съдове и предмети с култово предназначение. Античният раздел в музея е представен с богати и разнообразни колекции на предмети от големите римски градове – уникални колекции на керамични съдове, глинени лампи,  монети, ювелирни произведения и предмети на бита се допълват и от богато украсени римски саркофази, надгробни и оброчни плочи, статуи и други. Интерес у посетителите предизвиква и изложението представящо периода на Средновековието. Тук можете да видите експонати, илюстриращи стопанския и военния живот на древен Бдин. Изложените старинни предмети – керамични съдове, произведения на металопластиката, монети, както и инструменти и пособия за бита са открити предимно при археологически проучвания на замъка „Баба Вида”.

Посесете и музейната експозиция на „Кръстата казарма”. Ще узнаете, че масивната двуетажна сграда е построена през далечната 1801 г. за нуждите на османските войски в града и е била свързана с намиращата се наблизо оръжейна работилница. След Освобождението постройката била пригодена за съд и казарма на тогавашната българската войска. През периода 1965-1967 г. сградата е реставрирана и адаптирана за Етнографски музей. Днес сградата е обявена за паметник на културата с национално значение. Тук се представя традиционната култура на населението от Видинска област от края на XIX до 20-те години на XX век. Ще имате възможност да научите и много за основните земеделски дейности в района: оран, сеитба, жътва, вършитба, сенокос, лозарство и винопроизводство. Особено място в експозицията заема риболовът по река Дунав. Представени са също така домашни занаяти, като тъкачеството, автентични уреди за обработка на вълна, коноп и памук. Ще видите хоризонталнен стан и характерните за видинския район ивични тъкани. Специално място в музея е отделено и на народните художествени занаяти – златарство, медникарство, грънчарство, дърворезба, терзийство, кожухарство, изработване на плъсти, ковачество и коларство. Имате ли възможност не подминавайте и Видинска художествена галерия „Никола Петров“.

В района на града ще откриете и приятни места за отдих. Едно от тях е Крайдунавската градска градина. Тя се простира до самата „Баба Вида”. Освен историческата крепост в границите на  парка има и други значими архитектурни паметници – театър „Веда“, джамията и библиотеката на Пазвантоглу, „Телеграф капия”, турската поща, както и трасето на римската крепостна стена, различни мемориални обекти, както и много приятни природни кътове за развлечения и отмора, с панорама към Дунав. В града и района има още няколко парка, от който един ловен и един лесопарк. Ако природата във видинския регион ви хареса можете да отседнете в местността „Орляка”, разположена на дунавския бряг, само на 4 км северозападно от града. На това място освен прекрасна природа ще откриете приятния къмпинг “Дунав”,  с 30 бунгала и ресторант. А заедно с почивката ще имате възможност да изпитате тръпката от различни водни спортове и риболов. В непосредствена близост до къмпинта е и фериботът Видин – Калафат. Друго приятно място за отдих, разположено на 18 км югозападно от Видин е местността „Божурица”. Тук може да се насладите на очарованието на единствената високостеблена дъбова гора в Северозападна България. В района има малък язовир и много почивни станции. Тук се намира и туристическа хижа „Божурица“.

Независимо дали вашата екскурзия по тези места ще е еднодневна или ще поостанете запо дълго, ще си тръгнете от тук отпочинали и обагатени с нови познания и впечатления

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар