По стъпките на бунтовниците към Копривщица

Който не е ходил до Копривщица, е пропуснал наистина много. Не само заради историческите забележителности на града, който се намира само на около 120 километра от София, а и заради незабравимото усещане на спокойствие, което се носи из цялата местност. Дори да нямате достатъчно свободни дни, за да останете в Копривщица, просто отделете някоя от съботите си. По подбалканския път ще стигнете за не повече от час до града. А пък, ако планирате малка почивка през пролетта или есента, Копривщица е доста подходящо място за това. Всеки знае, че когато вали, се спи най-добре. Но такъв спокоен сън като в някоя от запазените в автентичен стил копривщенски къщи, няма да имате на никое друго място. Така че не резервирайте хотел, а си наемете стая в някоя от фамилните къщи за гости в града.

Та, ако вече сте избрали Копривщица за своята почивка, палете колата или хванете автобус и право напред. Подбалканския път си има своя чар и спокойствие и е все по-често избиран от шофьорите. Но нищо не може да се сравни с гледката, която ще ви посрещне щом се отбиете от него и ви останат само 20 километра до Копривщица. Ако сте с кола, просто намалете. Първо така ще се чувствате по-безопасно по спускащия се склон към града, а и има какво да се види. Във всеки сезон по този път ще се чувствате защитени от високите сякаш до небето гори на същинската средна гора. А водите на река Тополница, по течението на която е разположена и цялата Копривщица, просто ще ви водят към града. И ето ги и първите къщички. Усещането наистина е странно, защото дори с не толкова модерна кола, ще се почувствате сякаш се връщате в друга цивилизация, описана само в учебниците по история или книгите за миналото на страната ни. В същото време обаче по невероятен начин отвсякъде блика и най-модерното на нашето време.

И така, вече е време да изберете дали сте дошли просто за разходка за ден или ще останете поне два. Още с влизането в Копривщица обаче ще ви се прииска второто. И ако е така, потърсете туристическия информационен център в града, където ще ви предложат изобилие от места за преспиване. Не търсете модерна лъскава сграда, а се огледайте за малка къщурка също в автентичен стил. Не мислете обаче, че вътре ще ви предложат офертите на пергамент. Ще можете да изберете вашето място за почивка, разглеждайки всяка къща от всяка нейна страна на снимки или слайдове на компютър. След като изберете стаята си и влезете в нея, определено ще ви се иска да пазите всичко в нея повече дори от мебелите в собствения ви апартамент. Дори няма да се изкушите да разхвърляте багажа си в изящните ракли, които сякаш са на някоя прапрабаба. А ако вече ви се спи, просто спуснете ръчно изплетените на една кука пердета и отпуснете погледа си по изящната дърворезба на тавана на стаята.

Е, не всичко трябва да ви звучи чак толкова старовремско. След като си отдъхнете, май е време за похапване. Изберете си ресторант и нищо че и той изглежда грижливо приведен в едно минало време, не си мислете, че “баба ше бърка манджата с дървена лъжица”. Можете да си поръчате всичко. След като сте се заситили, но ви липсва десерт, просто отскочете до пазарчето в центъра на града. Е, тук вече нещата се преплитат. Може да си купите плод от сергия, която не липсва на всеки пазар. Но пък може да си вземете отдавна позабравените локумени вафли или мед и сладко в грижливо изрисувано бурканче от някоя от бабите, поседнали на дървени масички. Така лека-полека ще се увлечете и може да си вземете или ръчно изработени дъска за рязане или лъжица за готвене. Но най-добре го направете от близката “купчийница”, за бъде всичко истинско. А  в купчийниците – от пиле – мляко. Децата могат да намерят играчки, които сигурно никога не са виждали, а по-възрастните пък могат да си припомнят детството с тях.

Е, не всичко е пазар. Така че изберете посока. Градът се дели по дължина от река Тополница. Така че първо разгледайте къщите от едната му страна, а след като минете по павираното мостче, ще намерите и останалите. Но наистина не пропускайте мостчето, на което е гръмнала първата пушка, дала началото на Априлсокото въстание. Оттам лесно ще намерите къщата на Димчо Дебелянов, а отдалеч личи, че е точно тя по паметника на майката на поета. Атмосферата на създаването на “Маминото детенце”, ще усетите най-добре, разглеждайки дома на Любен Каравелов. А след това към къщите-музеи на Тодор Каблешков, Георги Бенковски, Петко Лютов и Ненчо Ослеков. Така изведнъж учебниците по история ще ви изглеждат доста по-ясни и различни.

Ако сте се уморили, починете за малко. Тук обаче бързо се почива, не за друго, а заради чистия планински въздух. А, ако сте любители на планината или просто сте голяма компания, няма по-подходящо предложение от това да се изкачите до някой от върховете над Копривщица – Богдан, Барикади или Вълк. Връх Богдан обаче не е лека работа. Той е най-високият в Средна гора – 1604 м. Успеете ли – няма да съжалявате. Оттук се открива невероятна гледка от смесица от гъсти и високи гори, преплитащи се със скалисти хълмове. А именно така изглежда и Детелиновата пещера. Ако вашият вариант е трасето към Барикадите, запасете с хапване или просто подгответе барбекю и палатки. Върхът е известен с невероятната си хижа, която в момента обаче е поизоставена. Именно затова ще са ви необходими палатките. Това обаче няма да ви попречи да си изкарате невероятно. А и все още до мястото на хижата има асфалтиран път, така че може да се стигне и мързеливата – с кола. Ако сте подготвени предварително, ще направите перфектната вечеря в скалистите ровове на местността. Такова барбекю не се продавата и в най-модерните магазини. И най-важното не забравяйте топлите дрехи дори и през лятото.

А тръгвайки си от Копривщица, определено ще отделяте все повече съботи, за да се разходите отново тук!

 

Запазете Вашата Почивка Още сега:

Booking.com

Бъди първият добавил коментар за тази статия

Добави коментар

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван


*